Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

SAShE seriál – Fashion Revolution

Najčerstvejšie správy zo slovenskej porcie globálnej kampane, ktorá bojuje za lepší módny priemysel. To je taký, kde sa nerobí v otrasných fabrikách, neničí životné prostredie a tak. Prečítajte si o aktivitách slovenskej skupinky, ktorá to nemieni nechať tak.

Video: Udržateľná móda | SAShE v tržnici 2016 + 2017

SAShE s.r.o. . » Akcie / 2017-03-23 13:13:00 /  2 komentáre / 29 lajkov

Počas septembrového SAShE v tržnici ste mali možnosť nielen nakupovať, ale aj vypočuť si diskusie na tému udržateľná móda, moderný folklór a úspech. Práve v tomto článku sa budeme venovať udržateľnej móde. Vypočujte si tri ženy, ktoré aktívne pracujú na tom, aby ovplyvnili fungovanie módneho priemyslu a priniesli ľudom informácie a reálne možnosti, ako ho zmeniť. Nosene a Fashion Revolution nájdete aj na SAShE v tržnici 2017!

Fashion Revolution

 

Kampaň Fashion Revolution odštartuje v apríli ďalší ročník kampane, o ktorej budeme pilne informovať. Zoznámte sa s ich aktivitou v tomto článku, alebo sa zastavte v ich stánku na SAShE v tržnici 2017

Simona Nečasová z Fashion Revolution Česko+Slovensko

 

Táto medzinárodná celosvetová kampaň sa snaží informovať ľudí o skutočnom fungovaní módneho priemyslu. Výroba mnohých známych módnych značiek sa nedeje v luxusných parížskych dielňach, ale v zúfalých podmienkach. Keď sa v roku 2013 zrútila jedna z textilných fabrík v Bangladéši a pochovala v svojich útrobách veľké množstvo zamestnancov, zdrodila sa táto inkluzívna kampaň, do ktorej sa zapájajú ľudia z viac ako 70 krajín na svete. 

Na Slovensku je jednou z šíriteliek tejto kampane Simona Nečasová, ktorú sme pozvali na rohovor na SAShE v Tržnici: 

"Chceme dostať do módneho priemyslu transparentnosť, aby si ľudia uvedomovali, odkiaľ pochádza oblečenie a za akých podmienok bolo vyrobené. Ak tričko stojí 5 eur, nie je to jeho skutočná cena. Za produkciu takéhoto trička trpia iní ľudia a trpí za to aj naša planéta."  

"V týchto prvých rokoch sa snažíme najmä vzdelávať ľudí o súčastnej situácii. Keď budú ľudia vzdelaní, môžu začať robiť malé zmeny. Ak každý začne od seba, tak vtedy budeme vedieť, ako skupina, niečo zmeniť."

"Nebola som ideálny príklad, ale ako viac zisťujem, nie je mi to ľahostajné. Nechcem vyplašiť divákov ani verejnosť, ale inšpirovať ich, aby začali malými krôčkami, ako zredukovať počet nákupov trendy fast fashion. Myslím, že za dva roky sa na Slovensku povedomie o tejto téme veľmi zlepšilo. Ľudia už istili, že to tričko za 5 eur sa pokazí skôr a že investícia do kvalitnejšieho kúsku sa vráti."

 

Nosene

 

Tento neskutočne štýlový second-hand v Bratislave je otvorený celý rok a ponúka starostlivo vyberané a prešívané módne kúsky oblečenia. Ak nechete stále kupovať nové a nové oblečenie, ale radi by ste podporili iniciatívu, ktorá sa snaží minimalizovať množstvo odpadu, ktorý fast fashion vyrába, tak si to nasmerujte rovno do Nosene na Štúrovej/Jesenského ulici v Bratislave alebo v Banskej Bystrici na Nám. Štefana Moysesa 4, alebo navštívte ich stánok na SAShE v tržnici 2017

Katarína Hutyrová za NOSENE

 

Za nosene prišla Katarína Hutyrová, ktorá nám porozprávala o tom, ako nosene prerába nosenú módu.

"Chceli sme vytvoriť obchod, chceli sme priniesť ľudom úplne iný sekáč. Ľudia si myslia, že sekáč je škaredé miesto s poškodenými a nemodernými vecami... a taká typická secondhandová aróma. Chceli sme, aby sa ľudia u nás cítili dobre a aby mali z nákupu dobrý pocit. Častou z predanej sumy ľudia prispievajú na pomoc týraným ženám."

"Veci prešívame z už použitého oblečenia, ktoré má svoje najlepšie časy za sebou alebo zo zvyškových materiálov, ktoré sú určené ako odpadový materiál. Oblečenie prerábame na kúsky, ktoré si vieme predstaviť v našom šatníku." 

 

Slovak Fashion Council 

 

Dana Kleintert za Slovak Fashion Council 

 

Slovak Fashion Council vznikol v roku 2011, ako profesionálna nezisková organizácia, ktorá podporuje a rozvíja slovenský módny ekosystém. Jeho zakladateľkou je Dana Kleinert, slovenská módna návrhárka. 

Jeho misiou je zvyšovať vzdelanostnú úroveň dizajnérov a profesionálov z odvetvia, prinášať návrhárom a značkám príležitosti na predaj v maloobchode a získavanie veľkoobchodných objednávok; vytvárať možnosti na prezentovanie sa doma aj v zahraničí a je oporným, profesionálnym biznis miestom pre módne a textilné odvetvie na Slovensku a pre zahraničie.

 

"Hneď pri prvom ročníku Fashion Revolution, nás oslovila Kamila Boudová, či by sme sa nezapojili. Prišlo nám to veľmi prirodzené, pretože keď pracujete s lokálnymi dizajnérmi, nemôžete myslieť inak. Všetci by sme sa mali pýtať, kto ušil naše oblečenie. Sisa to teraz perfektne organizuje a táto myšlienka sa šíri medzi verejnosť. Nie je logické, aby tričko stálo to, čo chlieb."

"Vznikli sme v roku 2011, aby sme mohli poskytovať zázemie a informácie. Začali sme organizovať konferencie, showroomy a prinášať dizajnérsku módu ľudom. Zahraniční spíkri na konferenciách nás povzbudili, aby sme robili poriadnu cenotvorbu oblečeniu. Ceny odevov sú často podhodnotené, len aby sa predalo."

"V roku 2013 sme spoločne so SAShE organizovali konferenciu Are you ready? V rámci konferencie prezentovali výrobcovia zahraničnému hosťovi svoju značku. Skoro pri každom jednom povedal, že tá cena nie je reálna a to je problém. Netreba sa hanbiť, treba si vypýtať a potom časť tej hodnoty vrátiť aj do systému. Až keď sú ľudia reálne zaplatení za veci, až vtedy sa môžu rozvíjať ďalej."

 

 

P.S. Fashion Revolution aj Nosene budú aj na SAShE v tržnici v marci 2017 :) 

Komentáre

Lisbet prosím "Nosene" aby prišli otvoriť do Trnavy :) ľúbim pánske košele, jedno z najpohodlnejších oblečení...

2017-03-23 13:35:29

PetitPeanut Nosené sú už aj v Banskej Bystrici :)

2017-03-23 17:27:422x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Fashion Revolution

www.sashe.sk/serial/fashionrevolution

Najčerstvejšie správy zo slovenskej porcie globálnej kampane, ktorá bojuje za lepší módny priemysel. To je taký, kde sa nerobí v otrasných fabrikách, neničí životné prostredie a tak. Prečítajte si o aktivitách slovenskej skupinky, ktorá to nemieni nechať tak.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte