Domov » Žurnál+ » Autor: Fashion Revolution

Žurnál+

SAShE seriál – Fashion Revolution

Najčerstvejšie správy zo slovenskej porcie globálnej kampane, ktorá bojuje za lepší módny priemysel. To je taký, kde sa nerobí v otrasných fabrikách, neničí životné prostredie a tak. Prečítajte si o aktivitách slovenskej skupinky, ktorá to nemieni nechať tak.

Fashion Revolution Week 2021

Fashion R. » Akcie / 2021-04-19 13:00:01 /  3 komentáre / 16 lajkov

Fashion Revolution Week, globálna kampaň zameraná na udržateľnú víziu módneho priemyslu, bude tento rok prebiehať od pondelka 19. apríla do nedele 25. apríla 2021. Cieľom iniciatívý je opäť poukázať na ľudské životy a zdravie planéty, ktoré by mali byť uprednostnené pred ekonomickým rastom a ziskom.

Aktuálny ročník celosvetovej iniciatívy Fashion Revolution vyzýva módne značky a vlády krajín na celom svete, aby uznali vzájomné prepojenie ľudských práv a životného prostredia. Ústrednou myšlienkou kampane je motivovať ľudí k radikálnej zmene vo vnímaní oblečenia ako lacného spotrebného tovaru. Na základe tohto poznania dokážu spotrebitelia oceniť prácu ľudí v dodávateľskom reťazci, prírodné zdroje a krehkosť medziľudských vzťahov. Iniciatíva vyzýva tiež k tomu, aby sa prioritou stali ľudské práva a ozdravenie životného prostredia, namiesto celosvetového ekonomického rastu produkujúceho bezbrehé zisky. Vykorisťovanie a znehodnocovanie vzácnych ekosystémov je výsledkom storočí kolonizácie a zneužívania globalizácie v prospech západnej civilizácie, v ktorej nie je ľudská a environmentálna prosperita považovaná za vzájomne prepojenú hodnotu.

Zvýšená produkcia zhoršuje naše zdravie aj stav životného prostredia

Predpokladá sa, že do roku 2030 vzrastie výroba oblečenia o 81%, čo znamená ďalšie zvýšenie dopytu po poľnohospodárskej pôde a prírodných materiáloch. Na výrobu celulózového vlákna, akým je napríklad viskóza, sa ročne vyrúbe 150 miliónov stromov. Odlesňovanie aj v dôsledku potravinárskeho priemyslu vedie k strate biodiverzity a prirodzených ekosystémov. Výraznou deforestáciou pralesov zvyšujeme predpoklad prenosu chorôb z divej zveri na ľudí, čo môže viesť k vzniku budúcich pandémií. “Minulý rok na jar som na vlastné oči videla, aký vplyv má naše oblečenie aj na tie najvzdialenejšie konce planéty. Preplávali sme cez 300 kilometrov Tichého oceánu a každá vzorka, ktorú sme spracovali, obsahovala textilné vlákna. Voda z vodovodu na celom svete, vrátane USA a Európy, je kontaminovaná toxickými mikrovláknami, ktoré môžu mať negatívny vplyv na naše zdravie,” hovorí spoluzakladateľka Fashion Revolution, Carry Somers.

Drancovanie prírodných zdrojov sa v módnom priemysle odohráva hlboko vo výrobnom reťazci. Na miestach, kde sa pestujú komodity využívané v textilnom priemysle, sú zotročení nielen farmári, ale aj spracovatelia textílií. V čínskej provincii Sin-ťiang sú k práci v textilných fabrikách násilne nútení Ujgurovia. O katastrofálnych podmienkach, v akých pracujú zamestnanci textilného a módneho priemyslu, sa pravidelne dozvedáme z médií, no ani po ôsmich rokoch od vzniku hnutia Fashion Revolution, sa situácia v rozvojových krajinách nelepší. Nadišiel čas, aby sme od módnych značiek požadovali vyššiu úroveň transparentnosti. Zatiaľ čo v minulosti sa symbolom kampane Fashion Revolution Weeku stal #WhoMadeMyClothes, tento rok sa fashion aktivisti pýtajú módnych gigantov aj to, kde a za akých podmienok vznikajú materiály a textílie - #WhoMadeMyFabric.

Sprievodné aktivity Fashion Revolution Weeku vo svete aj na Slovensku

Fashion Revolution, ako najväčšia svetová aktivistická organizácia v oblasti módy, pôsobí vo viac ako 90 krajinách sveta. Program sa bude sústrediť na spájanie komunít, posilní priestor pre nevypočuté a marginalizované hlasy a bude s nimi spolupracovať na vytváraní vzájomne prepojených riešení. V centre diania budú príbehy ľudí, ktorých zmena v módnom priemysle pozitívne ovplyvnila, ale aj tých, ktorých hlas zatiaľ nebol vypočutý. “Tohtoročný Fashion Revolution Week bude plný iniciatív. Okrem našej panelovej diskusie Fashion Question Time sa diváci môžu tešiť na množstvo workshopov Fashion Open Studio s kolektívom neuveriteľných medzinárodných dizajnérov. Pripojte sa k nám a vypočujte si spolu s nami príbehy neznámych aj odborných hlasov. Oslávme módu tak, akou by móda mala byť - inkluzívna, úctivá a spravodlivá,” Orsola de Castro, spoluzakladateľka Fashion Revolution.

Fashion Revolution Week sa na Slovensku bude niesť v znamení hashtagu #IFixedMyClothes. Zámerom lokálnych aktivít je pozdvihnúť opravu oblečenia a prinavrátiť ručné práce do našich bežných životov. Vďaka upcyklácii a oprave oblečenia môže každý z nás eliminovať textilný odpad, čím znížime záťaž na životné prostredie. „Želaním Fashion Revolution na Slovensku je posilniť komunitu ľudí, ktorí sa venujú ručným prácam a vzájomne sa budú prepájať a inšpirovať. Začneme spoločne v pondelok, a to otvorením Fashion Revolution Weeku s Babsy Jagušák. Pokračujeme v utorok 20. apríla 2021 workshopom s blogerkou Katarínou Peterovou (La Florita) a dizajnérkou Vivien Mihálikovou, ktoré predvedú základné opravy a upcyklačné postupy. V priebehu týždňa bude mať verejnosť možnosť sledovať množstvo workshopov, prednášok či krátkych filmov, a to cez sociálne siete slovenskej alebo globálnej iniciatívy Fashion Revolution,“ vysvetľuje koordinátorka Fashion Revolution hnutia na Slovensku Martina Mareková Kuipers.

Vyvrcholením programu bude premiéra krátkeho filmu pre Fashion Open Studio - Modrotlač Rabada x Pavol Dendis, a to v nedeľu 25 apríla 2021 o 17.00 na https://www.fashionopenstudio.com/. Vo filme predstavia títo dvaja talentovaní dizajnéri možnosti udržateľnejšieho prístupu k módnej tvorbe.

Ako sa môžete do kampane zapojiť a podporiť tak návrat opravy oblečenia ako bežnú časť našich životov? Opravte si vlastný kúsok, zašite dierku, prišite gombík alebo skráťte nohavice - čokoľvek, čo pomôže predĺžiť životnosť oblečenia a navráti ho znovu do obehu. Odfoťte sa a na sociálnych sieťach označte fotku hashtagom #IFixedMyClothes. Veríme, že takto namotivujeme viacero ľudí k tejto kedysi úplne bežnej činnosti a spoločne zotrieme túto stigmu. Ako hovorí Orsola de Castro, zakladateľka Fashion Revolution a autorka knihy Loved Clothes Last: Neopravujeme oblečenie preto, že si nemôžeme dovoliť kúpiť nové - robíme to preto, lebo si nemôžeme dovoliť vyhodiť to, čo máme.

Ak vám ručné práce nejdú, do kampane za transparentnosť módneho priemyslu sa dá zapojiť tak ako vždy - pýtaním sa značiek #WhoMadeMyClothes. Odfoťte sa s vaším obľúbeným kúskom a cez sociálne siete žiadajte od značiek informácie o ľuďoch vo výrobe. Mnohí výrobcovia ukážu konkrétneho človeka, toho, kto hrdo môže prehlásiť #IMadeYourClothes a tak vám dopriať viac transparentnosti o výrobku, ktorý ste si od nich kúpili.

Ďakujeme za vašu neustálu podporu a veríme, že spoločne prispejeme k čistejšej a etickejšej móde!

V mene tímu,

Martina Mareková Kuipers

Fashion Revolution koordinátorka pre Slovensko

Program slovenskej i českej Fashion Revolution môžete sledovať na sociálnych sieťach, jeho zhrnutie je na našom Facebooku

Sociálne siete:
Fashion Revolution Slovakia @fash_revslovakia
Fashion Revolution Global @fash_rev
Fashion Open Studio @fashionopenstudio

#WhoMadeMyClothes

#WhoMadeMyFabric

#WhatsInMyClothes

#IMadeYourClothes

#FashionRevolution

#LovedClothesLast

#IFixedMyClothes

Komentáre

LUCIArt Výborne, podpora nás, malých tvorcov, remeselníkov i dizajnérov je nesmierne dôležitá!

2021-04-19 16:35:27

Harmonja Skvelé

2021-04-19 16:52:30

FlyAn Super článok a veľká pravda:)

2021-04-20 13:29:02

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

FashionRevolution
FashionRevolution

Fashion Revolution je medzinárodná organizácia za etickú, transparentú a udržateľnú módu. Pridajte sa k nám 20-26 apríla 2020 po celom Slovensku.

Fashion Revolution

www.sashe.sk/serial/fashionrevolution

Najčerstvejšie správy zo slovenskej porcie globálnej kampane, ktorá bojuje za lepší módny priemysel. To je taký, kde sa nerobí v otrasných fabrikách, neničí životné prostredie a tak. Prečítajte si o aktivitách slovenskej skupinky, ktorá to nemieni nechať tak.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »