Domov » Žurnál+ » Autor: Fashion Revolution

Žurnál+

SAShE seriál – Fashion Revolution

Najčerstvejšie správy zo slovenskej porcie globálnej kampane, ktorá bojuje za lepší módny priemysel. To je taký, kde sa nerobí v otrasných fabrikách, neničí životné prostredie a tak. Prečítajte si o aktivitách slovenskej skupinky, ktorá to nemieni nechať tak.

Zapojte sa! Je tu čas na módnu revolúciu 2017

Fashion R. » Blogy / 2017-03-27 12:08:00 /  2 komentáre / 54 lajkov

Ďalší ročník celosvetovej kampane Who made my clothes sa začína! Prečítajte si, ako sa môžete zapojiť a pomôcť zmeniť spôsob, akým funguje módny priemysel.

 

Boom ručnej výroby a návratu k etickému a miestnemu už naplno prebieha niekoľko rokov aj na Slovensku, veľmi dobrým príkladom je aj samotné neustále sa rozrastajúce SAShE. Stále však máme pred sebou dlhú cestu k tomu, aby sme žili plne eticky a zodpovedne - a to aj čo sa týka módneho priemyslu, ktorý je druhým najväčším znečisťovateľom životného prostredia (hneď po ropnom priemysle). Chceme vám teda pripomenúť Fashion Revolution, hnutie, ktoré bojuje za transparentnú a zodpovednú módu a povedať vám, ako sa môžete zapojiť do tejto kampane. 

 

Ak súhlasíte s myšlienkou tejto kampane a ste SAShE predajca, či kupujúci, môžete sa do nej zapojiť hneď niekoľkými spôsobmi. Prosím, čítajte ďalej! 

 

  


Čo robíme - v skratke

 

Fashion Revolution je medzinárodné hnutie, ktoré vzniklo ako reakcia na pád textilnej fabriky Rana Plaza v Bangladéši v apríli 2013 - bohužiaľ s tragickými následkami a vyše 1100 mŕtvymi. Vznik Fashion Revolution bol vyvrcholením snáh a podnetov na nápravu módneho priemyslu ako ho dnes poznáme - rýchly, s nevyčísliteľnými škodami na ľudských životoch, zdraví a prírode. Poukazuje na to, ako sa módny svet zmenil na rýchly kolotoč bez hodnôt a snaží sa informovať o jeho stave. Slovami Lidie Firth - tento biznis model je absolútne neudržateľný a pokiaľ sa nezmení, nedokážeme zmeniť nič. Aj keď je táto téma dosť komplexná, základy sú veľmi dobre je zhrnuté vo filme THE TRUE COST (dostupný je napr. aj na Netflixe).

Fashion Revolution verí, že módny priemysel dokáže ohodnotiť ľudí, životné prostredie, kreativitu a profit v rovnakom merítku. Preto je misiou Fashion Revolution spojiť ľudí v boji za transparentnosť, ktorá je vlastne prvým krokom v tejto zmene. Jednoduchou otázkou "Kto ušil moje oblečenie?" sa dokážeme zapojiť do globálnej debaty o transparentnosti zásobovacieho reťazca a môžeme ľudí motivovať k inému pohľadu a zmýšľaniu o tom, čo si obliekame. Ako civilní občania môžeme zmeniť módny priemysel pomocou našich otázok a našich nákupných zvykov.

Chce to však čas a vytrvalosť - v roku 2016 zo 40 najväčších svetových módnych značiek iba 5 zverejnilo zoznam fabrík, kde sa ich produkty šijú. Ako zákazníci máme právo vedieť, či je naše oblečenie vyrábané spôsobom, ktorý nezneužíva pracovníkov vo výrobnom procese. Napriek istému napredovaniu odkedy spadla Rana Plaza a zabila 1134 ľudí, iba málo podstaného sa zmenilo. V módnom priemysle pracuje okolo 75 miliónov ľudí, z čoho je 80% žien. Veľa z nich je zneužívaných - verbálne a psychicky, pracujú v nebezpečných podmienkach a za veľmi nízku mzdu.

My všetci kupujeme takto produkované oblečenie, či to chceme vedieť, alebo nie. Je dôležité, aby sme sa pokúsili zmeniť tento globálny systém, ktorý neprospieva ani ľudom, ani planéte. 

 

  

 

Rastieme!

 

V priebehu 4 rokov sa hnutie Fashion Revolution rozšírilo do viac ako 90 krajín sveta a neustále sa rozrastá. Na Slovensku sa takisto vytvoril kvalitný tím a aj s pomocou SAShE chceme rozširovať povedomie o momentálnom stave módneho priemyslu a jeho dôsledkoch aj na náš život.

Veľa závisí od snahy ľudí sa informovať, sledovať, pýtať sa. Preto sme tu a teraz pre vás - tento rok Fashion Revolution Week spadá na 24-30 apríla a informácie o programe nájdete aj na našich sociálnych sieťach (Facebook, Instagram). Naša oficiálna stránka je tu http://fashionrevolution.org/country/slovakia/

 

Fashion Revolution informačný stánok nájdete aj na každom SAShE podujatí, na ktoré sa nám podarí vycestovať :-) 

 

Ako sa zapojiť? 

 

Ako sa spýtať značiek, kto stojí za naším oblečením? Odfoďte sa na sociálne siete s vašim módnym kúskom prevráteným zvnútra von tak, aby bolo vidieť visačku. Pridajte hastag #whomademyclothes a #fashrevsk a označte výrobcu. Taktýmto spôsobom sa vytvára tlak na značky, aby boli transparentné o ich procese výroby. Ak sa chcete odfotiť s letákom, je na stiahnutie TU.

Chceme ukázať aj miestne transparentné značky (teda značky, ktoré zdieľajú momenty z ich výroby). Preto vyzývame SAShE výrobcov, aby sa k nám pridali, ukázali svoju tvár a svoj výrobný proces.

 

Ja som ušila vaše oblečenie!

 

Je to veľmi silná veta. Odfoďte sa vo svojom štúdiu alebo pri svojom pracovnom stole s letákom Fashion Revolution a pošlite nám vašu fotku do SAShE pošty a zdieľajte ju prostredníctvom sociálnych médií. 

 

Martina Mareková Kuipers - sashe.sk/bartinki 

Ala Krivá - sashe.sk/alala 

 

- pre odevných výrobcov na stiahnutie TU

- pre výrobcov šperkov, doplnkov, tašiek a obuvi na stiahnutie TU (na stránke dolu)

Budeme veľmi radi, ak budeme môcť nabudúce uverejniť aj fotky SAShE predajcov a známych značiek, ktorí stoja za svojimi výrobkami, ale pokojne sa k nám pridajte aj cez vaše sociálne siete a označte svoje fotografie #fashrevsk, aby sme vás našli. Naša revolúcia trvá celý rok, tešíme sa na vaše príspevky a na vašu podporu!

 

Fashion Revolution Week

 

Najintenzívnejšia časť našej kampane bude prebiehať od 24. - 30. apríla 2017. Čoskoro sa môžete tešiť na podrobnejší program podujatí, ktoré na tento týždeň pripravujeme. 

 

 

Hnutie Fashion Revolution existuje vďaka práci dobrovoľníkov z celého sveta, ktorí kolaboratívne produkujú aj rôzne informatívne články a partnerstvá. Zaujímavý je napríklad rozhovor so zakladateľkou Fashion Revolution, Cary Somers, preložený aj do češtiny, alebo článok o Indexe transparentnosti módy, podľa ktorej hodnotia značky. Pozrite si aj článok o tom, ako správne prať, ktorý vznikol vďaka kooperácii Fashion Revolution a výrobvami pračiek :) Pozrite si všetky články na blogu.

 

Ďakujeme a do skorého videnia,
tím Fashion Revolution Slovakia

Autorka článku: Martina Mareková Kuipers

 


Fotogaléria: 

všetky tieto obrázky si môžete stiahnuť a verejne zdieľať na sociálnych sieťach. Alebo si ich môžete stihanuť vo vysokom rozlíšení aj z oficiálneho FR pinterestu. 

Komentáre

karta Ono je to sice fajn - cela myslienka super, ale ako sa osetri vyroba latok - u handmade vyrobcov? Ako tlak na velke znacky a ich transparentnost - super, ale prave mi nie je jasne ako Sashe vyrobcovia budu dokladovat vyrobu latok (rovnaka masineria ako pri vyrobe oblecenia je predsa aj pri vyrobe latok) . Sitie - to je jasne - tam sa to da bez problemov zdokladovat.

2017-03-27 16:48:091x

bartinki @karta Každý jeden článok vo výrobnom reťazci sa dá zdokladovať, ide o to urobiť to, na čo máme dosah. Ako výrobca odevov mám pod úplnou kontrolou moju vlastnú výrobu a výber materiálu - preto vyberám taký, o ktorom viem, že je v súlade s mojim presvedčením. Čiže staré alebo vintage, second hand, a ak ide o nové, sú to nechcené materiály, kazové, zvyšky po iných výrobcoch atď, niekde sa nazývajú aj deadstock (mŕtve zásoby - neviem preložiť), čiže odpadové materiály, ktoré využívam, inak idú do smetí. Na toto všetko mám dosah, viem odfotiť, zdokumentovať. Čo sa týka nových, dobrých materiálov, existujú certifikácie, ktoré garantujú nielen ich ekologickú stránku (eko materiály, materiály z recyklovaných zdrojov), ale aj etickú stránku - teda fair trade materiály (a aj tu sa dá proces výroby odsledovať a zdokumentovať). Každý výrobca, malý aj veľký, vyberá materiál na základe istých kritérií (zloženie, dizajn) a ekologické a etické krirérium by malo byť tiež zahrnuté.

2017-03-27 17:49:269x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Fashion Revolution

www.sashe.sk/serial/fashionrevolution

Najčerstvejšie správy zo slovenskej porcie globálnej kampane, ktorá bojuje za lepší módny priemysel. To je taký, kde sa nerobí v otrasných fabrikách, neničí životné prostredie a tak. Prečítajte si o aktivitách slovenskej skupinky, ktorá to nemieni nechať tak.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte