Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE s.r.o.

Žurnál+

NISI studio: Rozhovor ku káve

SAShE s.r.o. . » Pozvánky a Reportáže / 2024-03-27 09:51:14 /  6 komentárov / 28 lajkov

Týmto článkom začíname sériu rozhovorov s vašimi obľúbenými značkami, ktorú sme nazvali “Rozhovor ku káve”. Pretože ruku na srdce, kto nemá rád ten moment, keď si svoju obľúbenú kávičku vychutná pri príjemnom čítaní. Pohodlne sa preto usaďte, vezmite si si svoju šálku a zistite viac o tvorbe, inšpiráciách a plánoch našich lokálnych tvorcov.

 

NISI studio je kreatívne miesto pre všetkých milovníkov makramé. Je výsledkom tvorivosti jej zakladateľky a umeleckej duše Silvii Leško, ktorá našla v ručne vyrobených vecičkách z makramé svoje povolanie. V Rozhovore ku káve sa dozviete viac o ceste k jej tvorbe, o tom, čo ju inšpiruje a čo by poradila začínajúcim značkám.

Ako si sa dostala k makramé tvorbe?

Prvýkrát som sa s makramé stretla pred cca 12timi rokmi, ešte v zahraničí, keď som hľadala inšpirácie na vlastnú svadbu, ktorú som chcela v bohémskom uvoľnenom duchu. Vtedy som bola úplne paf z makramé dekorácií a boho svadobných oblúkov. Neskôr sme sa s rodinou presťahovali na Slovensko a kúpili si byt, ktorý som s nadšením začala zariaďovať podľa svojho vkusu. Vtedy som vytvorila svoju prvú macramé nástennú dekoráciu podľa návodu z Youtube. Inak stále ju mám, visí na chodbe pred vchodom do bytu a zatiaľ ju chvalabohu, nikto neukradol. Makramé uzlíkovanie ma chytilo a tak vznikla druhá, tretia a ďalšie makramé dekorácie na stenu. Keď už som ich nemala kam dávať, môj manžel mi navrhol, aby som ich skúsila ponúknuť práve na Sashe. Vtedy sme tam tuším, boli len tri, ktoré sme sa makramé venovali. V tom čase bolo makramé ešte pomerne neznáme, no v priebehu dvoch rokov nastal velký boom a ja už som nestíhala zákazky popri svojej kancelárskej práci. Prišlo rozhodnutie venovať sa tejto činnosti naplno, založila som si živnosť, otvorila vlastný ateliér a dodnes neľutujem.
 

 

Prečo je pre teba rukodielna tvorba dôležitá?

Pre mňa je rukodielna tvorba spojením remesla a umenia. Vďaka nej sa cítim slobodná, ženská a milujem, že práve cez tvorbu môžem najlepšie vyjadriť, ako vnímam krásu. Tak je to s umením, že? Sebavyjadrenie a voľnosť. Navyše rukodielna tvorba má tú jedinečnú pridanú hodnotu všetkej námahy, ktorú do nej tvorca vkladá, od prvotnej myšlienky cez realizáciu až po zdokonalenie samotného výrobku či procesu výroby. Sú za tým často silné emócie, slzy frustrácie (keď aj 5krát rozplietam už pomaly hotovú vec, lebo niečo nevyšlo), aj eufória z toho, keď vám zákazník povie, že ešte nič krajšieho nevidel. Nehovoriac o tom, že handmade výrobok je vždy originál, aj keď ho tvorím po x krát, vždy je tam odchýlka a jedinečnosť, ktorú program a stroj proste nedá.

 


Vieš niekedy už pri tvorbe, že daný výrobok bude u zákazníkov bestseller?


Úprimne? Nie, málokedy mi vyjde tip. Často tie najlepšie výrobky vzniknú práve na prvotný podnet zákazníka a ja som za to veľmi vďačná. Preto vždy povbudzujem potencionálnych zákazníkov, keď sa bavíme o tom, čo by chceli, aby sa nebáli povedať-napísať svoju predstavu, nech aj znie akokoľvek šialene. Spoločne to dávame dokopy, zákazníci majú svoju predstavu, ktorú potom vyformujem do reálnej podoby tak, aby boli spokojní oni s výsledkom a ja s prevedením. Tiež je dobré sledovať trendy a podľa toho siahnuť po výrobku, ktorý je práve žiadaný. Tu už je ale pre mňa dôležité zostať verná tomu, čo robí moju tvorbu originálnou a nevyrábať niečo, čo robím s nechuťou len preto, lebo je po tom dopyt.

 


Máš úspešnú značku na SAShE, akú radu by si dala začínajúcim značkám?


Čiastočne som už odpovedala pri predchádzajúcej otázke – buďte originál. Nesnažte sa len slepo vyrábať niečo, čo je práve v kurze, ono sa to hneď pozná pri rukodielnej tvorbe, ak v tom nie je “duša”. A nekopírovať prácu iných! Toto je kontroverzná téma, lebo veď vsetko tu už raz bolo a kde je vlastne hranica medzi inšpiráciou a kopírovaním je tiež individuálny názor, no myslím, že je jasné, ak niekto priamo okopíruje už existujúci výrobok a ak sa niekto inšpiruje výrobkom iných, no dodá tomu jedinečný wow look. Vlastné poňatie výrobku či trendu je to, čo zaujme.

Dôležitá je aj trpezlivosť a konzistentnosť. Zo začiatku je vždy veľmi namáhavé a časovo náročné budovať značku, treba byť pripravený na obety – spánok, menej času s rodinou a priateľmi, nedostatok financií, treba to zvážiť, čo vlastne od značky očakávame a aké máme možnosti a hranice.

A tiež je dobré byť flexibilný a nedržať sa tvrdohavo len jednej prvotnej predstavy, ak to nie je to, čo predáva, skúsiť aj niečo iné, vziať do úvahy názor a prianie zákazníka. Skĺbiť všetky, často protichodné atribúty tvorby nie je ľahké, no stojí to za to, keď uvidíte výsledky svojej práce a pekné recenzie zákazníkov.

 


Čo ťa na tvojej práci najviac baví?

Sloboda tvorby. To, že si môžem vytvoriť výrobok, aký ja chcem, to, že môžem tvoriť ako a kedy ja chcem. Rada sa vo svojej tvorbe tzv. “strácam” – keď niekedy uzlím, strávim pri tom hodiny, niekedy aj hlboko do noci, niekedy celý deň, je to istá forma meditácie, pustím si napr. podcast a nechám sa unášať myšlienkami popri tom, ako prepletám. Veľmi ma baví aj fotenie a stajlovanie makramé vecičiek, tam môžem prejaviť svoje estetické cítenie a vlastný pohľad na krásno.

Najviac sa teším, keď mi niekto povie, ako dobre na nich pôsobí fotografia alebo ako príjemne sa cíti u mňa v ateliéri. A nesmiem zabudnúť na spätné väzby zákazníkov. Milé slová o tvorbe, recenzie a zákazníci, ktorí si opakovane objednajú u mňa, neskutočne to motivuje k ďalšej tvorbe, rovnako ako keď sa objavím vo výberoch SAShE – to sú tie malé krásne radosti, z ktorých “lietam” .


Komentáre

ROMANTIC úzasný žurnál, prajem veľa tvorivých nápadov a veľa spokojných zákazníkov :)

2024-03-27 10:45:011x

nisi.studio Ďakujem veľmi pekne ❤️

2024-03-27 17:24:37

dominnhandmade Krásny článok! Silvi, som na teba hrdá. :) Úprimne sa teším, že práve ty v článku reprezentuješ makramé techniku.

2024-03-27 19:10:191x

nisi.studio Ďakujem, Domi, pochvala od šikovnej a úspešnej kolegyne makramistky veľmi poteší ❤️

2024-03-27 21:51:46

Minies Dakujem za clanok a rozhovor, makrame je krasna zaluba a aj povolanie :)

2024-03-28 15:12:321x

nisi.studio Aj ja ďakujem za milé slová, makramé je láska ❤️

2024-03-28 16:34:30

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »