Najčerstvejšie správy zo slovenskej porcie globálnej kampane, ktorá bojuje za lepší módny priemysel. To je taký, kde sa nerobí v otrasných fabrikách, neničí životné prostredie a tak. Prečítajte si o aktivitách slovenskej skupinky, ktorá to nemieni nechať tak.
Fashion R. » Blogy / 2018-06-02 07:00:02 / Pridaj komentár / 32 lajkov / 453x zobrazený
Fashion Revolution Week sa na Slovensku uskutočnil po štvrtýkrát. Produkoval nové informácie v duchu zdravšieho módneho priemyslu, niesol sa v znamení virálnej kampane #milovanykusok a v neposlednom rade odkazoval na túžbu po transparentnosti prostredníctvom iniciatívy #whomademyclothes, ktorá spočíva v zisťovaní faktov o tom, kto, kde a za akých podmienok vyrába naše oblečenie.
Revolučný týždeň svoje pôsobisko nesústredil len v Bratislave, ale aj v iných mestách Slovenska (v Považskej Bystrici, Poprade, Námestove či Púchove). Pokiaľ ste sa nemohli zúčastniť, prečítajte si, ako to celé prebiehalo.
Fashion Revolution Week skončil, ale módna revolúcia pokračuje!
Maratón odštartoval v pondelok 24. 4. v Satori Stage panelovou diskusiou, ktorú moderovala tvár Fashion Revolution Slovakia, Babsy Jagušák. Do diskusie sa zapojili zaujímaví hostia ako Ala Krivá zo značky CILA, moderátor Michal Sabo, zakladateľ slovenskej značky Merchyou Drahoš Šišovič a Miroslav Futrikanič z SK-TEX.
Ala Krivá rozprávala o vzniku slow fashion značky CILA, venujúcej sa šitiu dámskej módy pomocou upcyklácie z nepotrebných, ale kvalitných materiálov. Moderátor Michal Sabo momentálne rozvíja debatu udržateľného šatníka a ekologických tendencií aj vďaka podnetom vo vlastnej relácii v rozhlase či ako porotca v relácii Nákupné maniačky. Hovoril aj o tom, ako zatiaľ celebritné vody a aj pohnutý bulvár nerozumejú snahe mať menej kvalitných kúskov a teda sa ukázať na verejnosti viackrát v tom istom outfite.
Zakladateľ značky MerchYou, Drahoš Šišovič, porozrozprával príbeh o začiatkoch jeho firmy vyrábajúcej ekologické potlače na tričká z bavlny s certifikátom GOTS. Vysvetlil dôležitosť tohto certifikátu, ktorý spočíva v pestovaní bavlny bez pesticídov s dôrazom na šetrenie vody a etickosť v pracovných podmienkach v celom procese. Takéto bavlnené tričko následne firma potláča certifkovanými farbami, ktoré sú stále vzácnosťou.
Miroslav Futrikanič z firmy SK-Tex otvoril debatu o recyklácii textilu. Vedeli ste, že sa na Slovensku ročne vyprodukuje 55 000 ton textilného odpadu? Samotná recyklácia textilu spočíva v nahromadení textilnej zmesi, následného roztrhania na malé kúsky, z ktorých sa neskôr stáva druhotná surovina - netkaná textília vhodná na zatepľovanie domov, výplň do autosedačiek či odhlučnenie hál. Na Slovensku sme schopní zrecyklovať iba 10 % z odpadu, ktoré Slovensko vyprodukuje za rok.
Utorok 24. apríla bol smutným piatym výročím pádu fabriky Rana Plaza v Bangladéši, vďaka ktorému vzniklo celosvetové hnutie Fashion Revolution. Najväšiu tragédiu módneho priemyslu sme si pripomenuli inštaláciou na Námestí SNP v Bratislave demonštrujúcou množstvo textilného odpadu vyprodukovaného na Slovensku za 10 minút - šokujúcich 460 kg oblečenia. Išlo najmä o pozastavenie sa nad našimi nákupnými a spotrebiteľskými návykmi a poukázanie na produkciu nadmerného množstva textilného odpadu na Slovensku. Inštalácia sa uskutočnila vďaka pomoci recyklačnej firmy SK-TEX, ktorá poskytla second hand oblečenie a po skončení ho aj zrecyklovala.
V stredu prebiehala debata o etickom prístupe v módnom dizajne v Kabinete Pomalosti, Nová Cvernovka, Bratislava. Dizajnérky a zakladateľky prizvaných značiek ako Bartinki, MILE, Fashion Recycling Lab a PLETKA hovorili spolu s právničkami Evou Braxatorisovou (Kabinet Pomalosti) a Sylviou Ciulis (SlovakiaGift) o duševnom vlastníctve, copyrighte a o právnych krokoch, ktoré môže značka podniknúť v prípade kopírovania jej dizajnu. Debata bola veľmi zaujímavá a pripravujeme jej pokračovanie.
V Kabinete Pomalosti takisto počas celého týždňa prebiehala výstava, kde okrem značiek z Novej Cvernovky vystavovali aj hosťovské slow fashion značky ako samotná Maja Božovic, značka Cila či Zeydee. Návštevníci tak mohli spoznať lokálne značky a ich spôsob tvorby.
Štvrtok sa sústredil na vysvetlenie pojmov, ktoré sa týkajú zdravšieho módneho priemyslu, ale aj upcyklovaniu v praxi na fakulte STU, kde z nepotrebných materiálov návštevníci vyrábali peliešky pre domácich miláčikov, ktoré napokon darovali útulku.
V ten deň večer prebiehala prednáška v DOT Gallery, kde tvorkyne značiek Rivica, Severanka a Vivien Mihalish osvetlili rozdiel medzi fast a slow fashion, vysvetlili princíp udržateľnosti v móde, porozprávali o rozdiele medzi recykláciou a upcykláciou, načrtli ekologickú snahu životného štýlu zero waste a tiež sa zaoberali naoko ekologickou užitočnosťou nielen módnych firiem, ktorá je v skutočnosti len marketingom a greenwashingom.
Workshop prebiehal aj v ateliéri značky Bagbet, kde si návštevníci mohli vytvoriť alebo ozdobiť vrecúška na ovocie a chlieb, ktoré sú trvácnou a ekologickou alternatívou k plastovým vreckám v supermarketoch. Ak ste akciu zmeškali, nechajte sa inšpirovať a zhotovte si vrecúška na ovocie zo starých záclon vo svojom voľnom čase.
Tento ročník sa rozrástol o ďalšie mestá a najmä po školách. V Púchove sa do revolúcie zapojila Stredná Odborná Škola, kde sa hlavnou témou stala odpoveď na otázku: „Prečo nie je potrebné neustále pýtať od mamy peniaze na nové oblečenie?“. Dievčatá si pretvárali svoje obľúbené kúsky, preberali tému recyklácie plastov a na počesť týždňa módnej revolúcie a zároveň ku Dňu Zeme zasadili stromček so želaním: „Nech nám lokálna odevná tvorba prekvitá“.
Povedomie o problémoch súčastného módneho priemyslu sa postupne zvyšuje a sme radi, že verejnosť javí záujem aj o túto tému. Ďakujeme všetkým, ktorí nás podporili a podporujú a budeme radi, ak naše aktivity budete sledovať aj naďalej na Facebooku alebo Instagrame.
Text: Veronika Miháliková, členka Fashion Revolution Slovensko
Edit: Martina Mareková Kuipers, koordinátorka Fashion Revolution Slovensko
Kam ďalej? Prečítajte si aj najnovší článok zo seriálu Fashion Revolution:
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.
Fashion Revolution je medzinárodná organizácia za etickú, transparentú a udržateľnú módu.
www.sashe.sk/serial/fashionrevolution
Najčerstvejšie správy zo slovenskej porcie globálnej kampane, ktorá bojuje za lepší módny priemysel. To je taký, kde sa nerobí v otrasných fabrikách, neničí životné prostredie a tak. Prečítajte si o aktivitách slovenskej skupinky, ktorá to nemieni nechať tak.
Najlepšie žurnály mesiaca
Viac »