Domov » Žurnál+ » Autor: Fashion Revolution

Žurnál+

SAShE seriál – Fashion Revolution

Najčerstvejšie správy zo slovenskej porcie globálnej kampane, ktorá bojuje za lepší módny priemysel. To je taký, kde sa nerobí v otrasných fabrikách, neničí životné prostredie a tak. Prečítajte si o aktivitách slovenskej skupinky, ktorá to nemieni nechať tak.

Najlepšie dokumentárne filmy o módnom priemysle a jeho dopadoch

Fashion R. » Blogy / 2021-05-16 13:00:01 /  Pridaj komentár / 26 lajkov / 346x zobrazený

Nikto nemôže povedať, že sa ho téma oblečenia netýka. Všetci musíme chodiť v niečom oblečení, preto je právom každého z nás mať otvorené oči v otázkach dopadu textilného priemyslu na našu planétu. Tak, ako je negatívny vplyv rýchlej módy tzv. fast fashion na životné prostredie nepopierateľný, tak isto by nás mali zaujímať aj ostatné veličiny, ktoré pri výrobe módnych kúskov vstupujú do procesu, napríklad kto a kde vyrába naše oblečenie a za akých pracovných podmienok.

 

The True Cost

Aká je pravdivá cena nášho oblečenia? Touto otázkou sa zaoberá dokumentárny film The True Cost. Cena nášho oblečenia desaťročia klesá, zatiaľ čo ľudské a environmentálne náklady dramaticky vzrástli. Tento film nás žiada, aby sme zvážili, kto vlastne vyrába naše oblečenie a za akých podmienok. Taktiež, nás vyzýva zamyslieť sa nad negatívnym environmentálnym dopadom módneho priemyslu. Nakrútený bol v krajinách po celom svete a ponúka nám rozhovory s poprednými svetovými influencermi vrátane Stelly McCartney, Livie Firth a Vandany Shivy. Film The True Cost je projekt, ktorý nás pozýva do sveta textilného priemyslu a do životov ľudí za našimi odevmi.

 

#whatyouwearmatters

Prehľadné zhrnutie tejto témy natočila v slovenskej verzii aj greenfluencerka Natália Pažická, ktorá má okrem tohto i mnoho ďalších videí o udržateľnejšom a zodpovednejšom životnom štýle.

 

RiverBlue

Môže móda zachrániť planétu? Tvorcovia tohto dokumentárneho filmu tvrdia, že cez uvedomenie sa vyvíjame. Tento priekopnícky dokumentárny film, ktorého autorom je Jason Priestley, skúma znečistenie riek, jeho vplyv na ľudstvo a ponúka riešenia, ktoré inšpirujú k nádeji na udržateľnú budúcnosť. Kvôli nebezpečným chemikáliám a toxickému odpadu sme už zničili nejednu rieku a významne tak ovplyvnili životy mnohých ľudí, ktorí sa na jej tok spoliehajú. Dokument RiverBlue prináša povedomie o ničení najdôležitejších riek na svete, ale tiež pôsobí ako výzva za zmenu v textilnom priemysle.

Celý dokument je k dispozícii na sledovanie aj na:
http://riverbluethemovie.eco/the-film/

 

The Machinists

The Machinists je britský dokumentárny film z roku 2010, ktorý sa zaoberá osobnými príbehmi troch mladých pracovníčok, ktoré vyrábajú odevy v továrni v Bangladéšskej Dháke pre najpopulárnejšie módne reťazce. Režiséri Hannan Majid a Richard York dokumentujú vykorisťovanie pracovníkov v textilných továrňach a žiadajú módny priemysel, aby prestal vytvárať zisky na úkor svojich pracovníkov.

Celý dokument je k dispozícii na sledovanie aj na:

http://impactjourney.org/the-machinists/

 

Zmena je na nás

Slovenský dokumentárny film bol nakrútený v roku 2019 a pochádza z produkcie vzdelávacieho projektu Young&Eco. Zaoberá sa problémami módneho priemyslu a jeho udržateľnými riešeniami.

 

UDITA (Arise)

Film sleduje 5 rokov zo života žien z bangladéšskych tovární a ich bojom za lepší život. Očami ženských pracovníčok a vedúcich odborov môžeme vnímať životne dôležité obdobie formovania bojov za ľudské práva v textilných továrňach. Film Udita spája postavy z dokumentárnych filmov The Machinists a Tears in the fabric s novými tvárami a scénami.

Celý dokument je k dispozícii na sledovanie aj na:

https://www.rainbowcollective.co.uk/udita-film-page-

 

Tears In The Fabric

Režiséri Hannan Majid a Richard York, ktorí stoja za dokumentom The Machinists, sa v roku 2014 opäť vracajú do Bangladéša. Tentokrát sa zameriavajú na život rodiny postihnutej následkami pádu textilnej továrne Rana Plaza v roku 2013. Vo filme môžeme sledovať príbeh ženy, ktorá po katastrofe zostáva sama s dvoma vnukmi, a ktorá bojuje o náhradu škody od vedenia továrne a od módnych značiek, pre ktoré sa oblečenie v továrni vyrábalo.

 

Článok sme pripravili v spolupráci s online magazínom Naše Bio&Eko, ktorý sa venuje novinkám, rozhovorom a inšpiráciám zo sveta enviro tém.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

FashionRevolution
FashionRevolution

Fashion Revolution je medzinárodná organizácia za etickú, transparentú a udržateľnú módu. Pridajte sa k nám 20-26 apríla 2020 po celom Slovensku.

Fashion Revolution

www.sashe.sk/serial/fashionrevolution

Najčerstvejšie správy zo slovenskej porcie globálnej kampane, ktorá bojuje za lepší módny priemysel. To je taký, kde sa nerobí v otrasných fabrikách, neničí životné prostredie a tak. Prečítajte si o aktivitách slovenskej skupinky, ktorá to nemieni nechať tak.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »