SAShE - slovenský handmade design.
Domov » Žurnál+ » Autor: SAShE.sk

Žurnál+

SAShE seriál – Fashion Revolution

Najčerstvejšie správy zo slovenskej porcie globálnej kampane, ktorá bojuje za lepší módny priemysel. To je taký, kde sa nerobí v otrasných fabrikách, neničí životné prostredie a tak. Prečítajte si o aktivitách slovenskej skupinky, ktorá to nemieni nechať tak.

Fashion Revolution 2016: Žiť jednoducho. Jednoducho žiť. (a redakčné selfies!)

SAShE.sk . » Akcie / 2016-04-20 11:13:00 /  24 komentárov / 121 lajkov / 1914x zobrazený

Tento týždeň je venovaný téme Fashion Revolution. Iniciatíve, ktorá vznikla ako odpoveď na neľudské podmienky módneho priemyslu. Fast fashion je slovné spojenie, ktoré sa učíme skloňovať a spoznávať jeho pozadie.

My dnes nebudeme písať o podmienkach v čínskych, indických, bangladéšskych továrňach. Nebudeme písať ani o lodiach, ktoré k nám vezú tovar cez polku sveta. Ani o maržách módnych značiek. Budeme písať o nás. Koncových spotrebiteľoch fast fashion.

Dnes už naozaj nie je problém vlastniť veľa oblečenia, doplnkov, kabeliek, topánok.

Ak človek chce. 

Odmeniť sa šperkom, potešiť sa na začiatku sezóny novou sukňou, kúpiť si na jeseň kabát je úplne prirodzené a pochopiteľné.

Premýšľať zároveň o kvalite, pôvode a udržateľnosti novej veci vo vašom osobnom svete je dôležitejšie, ako by sa mohlo zdať. Nie sú to len "problémy prvého sveta".

Ak si uvedomíte, že tento výrobok zaberie miesto vo vašom byte, dome, budete ho musieť niekam zavesiť, prekladať, mimo sezónu skladovať a to niekoľko desiatok rokov, skrátka bude s vami žiť, možno sa naň dokážete pozrieť inak ako len na výhodnú kúpu v zľave.

 

Mimochodom, čo robíte s vecami, ktoré už nenosíte? S touto fyzickou a psychickou záťažou? Prekladáte ich z miesta na miesto? Sťahujete sa s nimi? Znova ich nosíte? Darujete? Predáte na bazáre? 

Niečo sa s tymi vecami udiať musí. Ste za ne zodpovední. Kúpili ste si ich.

Možno začnete váhať a pýtať sa. Naozaj potrebujem ďalšie tričko? Koľko mi vydržia tieto topánky? Budem tieto šaty chcieť nosiť ešte aj o tri roky?

Možno zjednodušíte svoj život. Predáte a darujete to, čo nepotrebuje. Upracete svoj priestor aj svoj život. A budete premýšľať. Kto som? Čo ma vystihuje? V čom sa cítim dobre posledné roky? Môžem postupne napĺňať svoj život a svoj priestor zmysluplnými vecami, ktoré robia radosť nielen mne, ale aj ich autorom, výrobcom a celej planéte?

Je to proces, ale začať s ním môžete kedykoľvek. Táto zmena môže pomôcť nielen svetu, ale aj každému, kto ju podstúpi.

 

Aj my v redakcii radi občas uletíme na niečom trendovom. Zároveň sa ale stále viac snažíme premýšľať nad vecami, ktoré vstupujú do nášho života a nad ich osudom a dopadom na nás, či našu planétu. Je to doslova odvykačka. Od množstva kozmetiky, rýchleho oblečenia a kadejakých zbytočností. V tomto sú omnoho viac dopredu naši chalani v kancelárii, ktorí fakt veľa vyrábajú, pestujú a vytvárajú vlastné výrobky. Od domácej šunky až po ručne robené hračky. Ale chalani to majú v tomto proste ľahšie ;) Je to proces, ale sme už na ceste. A takto to cítime a vidíme: 

 

Dominika (stará sa o pekný obsah SAShE)
Myšlienkou udržateľnej a kvalitnej módy som za začala zaoberať ešte na strednej škole, kde som študovala odevný dizajn. Keď kupujem nejaký produkt, tak ma v prvom rade zaujíma to, z čoho bol vyrobený a kvalita jeho spracovania. Preto, pri kúpe oblečenia som opatrná, aj keď ma občas osloví nejaký ten trendový kúsok z nákupného reťazca, nekúpim si ho, ak je z umelého materiálu, alebo je "šitý horúcou ihlou". A samozrejme, dôležitú úlohu vo svete módnych značiek zohráva aj cena produktu. Nízka cena trička v obchodnom reťazci s fast fashion módou má v hlbšom význame svoju "cenu." Ak sa nad tým všetkým zamyslíme a nabudúce, keď si pôjdeme kúpiť ďalšie tričko sa budeme viac zaujímať o to, kde a za akých podmienok bolo vyrobené, je to cesta k lepšiemu osobnému životu, aj svetu. 

 

 

Adam (programuje, aby to fičalo, robí vlastnú domácu šunku)

Snažíme sa doma minimalizovať množstvo oblečenia. Dôvodov prečo, je veľa. Začať sa dá pri už toľkokrát prízvukovaných podmienkach výrobcov materiálu a oblečenia. Pokračovať pri nepredstaviteľnom tlaku na životné prostredie použitím chemikálií a prepravou oblečenia cez pol sveta. A nakoniec aj kvalitou spracovania a zdravonej nezávadnosti oblečenia, ktoré deň-čo-deň obliekame.

Inak to ale ani nejde, aspoň keď chceme kupovať nové oblečenie na každú sezónu a neminúť pritom veľa. Ak sa ale časti oblečenia vzdáme, môžeme si dovoliť kvalitnejšie, a často aj namieru šité, oblečenie, ktoré bude sedieť lepšie, vyzerať originálnejšie a vydrží dlhšie.


 

 

Broňa (komunikuje a menežuje a marketinguje)

Viem, kto vyrobil môj prsteň. Volá sa Dajan a je veľmi šikovný. Kto ale vyrobil moje tričko, tak to si môžem len predstavovať. Je moje obľúbené, tak tomu človeku touto cestou ďakujem a zostáva mi len dúfať, že sa mu dobre pracuje a dobre žije.

 

Saša (toho času na materskej s jedným prstom na tepe SAShE)

Viem, kto vyrobil môj obľúbený kardigan. Viem, že sú šťastní a že som im pomohla zarobiť peniaze pre ich malú rodinu. Viem, že tento kúsok zaujme a cítim sa v ňom dobre. Viem, že príliš veľa ľudí na svete nemá žiaden z týcho dobrých pocitov radosti, istoty a šťastia. Ani my tu nemáme šancu prestať si kupovať komerčnú módu. tak dobre sa nám na našom malom Slovensku nevodí a nie je to ani cieľ. Tí ľudia, ktorí šijú fast fashion , proste potrebujú prácu. Pointa je, že ich musia prestať vykorisťovať. Preto sa pýtajme a premýšľajme. Napríklad, keď budeme nabudúce držať v rukách rifle za 9 eur, ktoré pricestovali cez pol sveta. Ako je to možné a kto po ceste zostal ukrátený? Krajčírka? Životné prostredie? A nie som to náhodou aj ja ako spotrebiteľ? Nie je to kúzlo, niekto za to musel zaplatiť.

 

Juraj (šéfuje, programuje, grafikuje, počíta a vyrába kraslicomaľovače)

Môžete si povedať, že ľudia majú aj iné problémy, ako zamýšľať sa nad tým, za akých podmienok vzniklo ich oblečenie. Najjednoduchšie je si zakryť oči, veď je to ďaleko a mňa sa to netýka. Fashion revolution je kampaň, ktorá sa týka každého. Nikto sám nedokáže zmeniť tak veľkú vec, ako je módny (alebo aj iný) priemysel. Ale stačí aby dostatočne veľa ľudí zmenilo úplnú maličkosť a dohromady sa budú diať veľké veci. Naozaj je to tak, každý z nás je ministrom hospodárstva a aj financií, keď sa rozhoduje o tom, čo si kúpi. Verím tomu, že každý je strojcom svojho šťastia, a že veľa vecí nikoho šťastným nespraví. Osobne si kupujem minimum oblečenia a v jedných teplákoch viem chodiť, až kým ich nezoderiem. A rozumiem tiež tomu, v čom je rozdiel keď si kúpim vec od číňana a keď si kúpim vec od Slováka. Uvedomujem si kam idú moje peniaze za tričko čo si kúpim, ako sa ďalej rozdelia, kam sa dostanú nakoniec a čo si za ne ten výrobca kúpi. Možno aj niečo, čo vyrábam ja alebo moja rodina. 

 

Zapojiť sa do módnej revolúcie môže každý prostredníctvom sociálnych sietí. Stačí, ak sa v nedeľu 24. apríla odfotíte v oblečení naruby tak, aby bol štítok značky viditeľný. Svoju fotku označte @značka #whomademyclothes #slovakia (kto vyrobil moje oblečenie). napr. Hey @Zara I want to know #whomademyclothes #slovakia. Cieľom tejto kampane je ukázať módnym značkám záujem spotrebiteľov o to, kde, kto a v akých podmienkach sa naše oblečenie vyrába.

Alebo naopak, ukážte, že viete odkiaľ pochádza vaše oblečenie a pochváľte sa značkou od lokálneho autora!

Komentáre

Alala jáááj ďakujeme krásne sashe naše, normálne ste ma brutálne dojali. aj to čo ste napísali, ale hlavne ako ľudia...

2016-04-20 11:46:24

Rasinnova perfektný článok, ďakujem zaň.

Len 24.apríla je nedeľa, tak má to byť piatok alebo 24.apríla? Nech viem presne :-) :-)

2016-04-20 12:27:02

bartinki Ďakujem redakcii, že to takto krásne zhrnuli, treba tieto veci verbalizovať a najlepšie poriadne nahlas!

@Alala áno, áno, ideme na všetkých frontoch :)

2016-04-20 12:34:111x

bartinki @rasinnova je to 24 v nedeľu, tretie výročie tragickej Rana Plaza v Bangladéži

2016-04-20 12:35:201x

Rasinnova vďaka, značím si :-)

2016-04-20 12:36:54

BluberyHome Do Sashe pribudne bábo? Či už pribudlo ;-) Gratulujem rodičom :-)

2016-04-20 12:43:02

dzinus Skvelý žurnál, ďakujeme zaň...

2016-04-20 13:07:21

SAShE.sk  REDAKCIA  Veldi, "babo" Šimon uz bude mat v lete tri roky a mne pomalicky konci materska, strasne to leti :) Sasa

2016-04-20 13:12:174x

BluberyHome No pekne, že nám to oznamujete až teraz :D :D :D tak teda pozdravujem Šimonka ;-) materská je fajn...treba si ju niekedy zopakovať :-)

2016-04-20 13:28:421x

NELINA Vďaka za tento žurnál plný ľudskosti :-)

a ešte link pre Veldi: http://www.sashe.sk/SAShE.sk/journal/mame-styri-roky-a-kopec-darcekov-pre-vas

2016-04-20 14:44:141x

Bobka podporujem... fajný žurnál, pravdivý. skúsim aj ja niečo vymyslieť:-)

2016-04-20 14:56:13

Alala tento rok prebieha fashion revolution celý týždeň, keďže to prišlo na nedeľu. Tu nájdete viac info. Máme aj udalosti, kde sa bude premietať film a robiť recyklácie. Bratislava, Senec, Pov. Bystrica https://www.facebook.com/fashionrevolutionczechrepublicandslovakia.org/?fref=ts

2016-04-20 15:17:24

BiankaS Konečne sa dostáva slow fashion viac do povedomia na Slovensku! Priam sa hanbím za všetky tie H&M a pod.nákupy. V prípade módy by sme sa mohli naučiť,že menej je viac. A fair trade jednoducho stojí za to. Len si predstavme seba v tej situácií,že šijeme napr.rifle v Bangladéži. Snáď raz značky prezradia aká je skutočná cena výrobkov.

2016-04-20 16:46:272x

LuciaStofej Výborne, vďaka za to, že sa tejto téme venujete! :)

2016-04-20 21:41:251x

fidzina Ja úspešne žijem už cca 1 a pol roka s vecami, ktoré sa vyrobili na Slovensku/Čechách/USA/Nemecku. Tu si robím prehľad našich lokálnych výrobcov:

https://www.facebook.com/notes/monika-holečková/lokálne-módne-značky/1523126244677274

Základom je mať málo vecí. Pre mňa to nie je problém, lebo nie som zvyknutá na preplnené skrine a moja práca si nevyžaduje nejaký zvláštny spôsob odievania. Možno to niekoho inšpiruje:

https://www.facebook.com/notes/monika-holečková/minimalizmus-v-šatn%C3%ADku/1476784632644769

2016-04-21 07:46:392x

Sslava Veľmi dobrý žurnál. Ak súdny človek pochopí súvislosti, ako funguje dnešmý odevný, obuvný (a veľa ďalších) priemysel, najprv neverí, potom zostane zhrozený a prirodzene sa začne pýtať, ako on - jedinec - môže túto bezbrehú bakchanáliu spojenú s vykorisťovaním ľudí a otravovaním planéty ovplyvniť. Dobrá správa: môže úplne každý! :) Veď toto šialenstvo nie je dedičstvom žiadnej ľudskej kultúry. Je to fenomén pár desaťročí. A každý ho môže pomôcť zmeniť. Kedysi si rôznorodé kultúry a národy vyrábali oblečenie sami, z oblastných a dostupných zdrojov - a veruže bolo prekrásne. :) Slovania, indiánske kultúry, polárne národy, Čína...zoznam je taký dlhý, koľko kto národov pozná. :) A žiadna z kultúr nezasvinila Zem tak ako dnešná "doba moderná"....všetko použiteľné generáciami, kvalitné, prekrásne, s láskou vyzdobené, vzdorujúce počasiu, vytvorené pre človeka, nie pre zisk. Teším sa a som poctená, že aj ja som sa stala "pretváracou kvapkou" v toku duší, ktoré chcú vrátiť životu jeho pôvodnú, prekrásnu tvár. :) :)

2016-04-21 08:35:373x

HenrietaMocova tak tomuto sa dá dať len veľký LAJK! + ďakujeme :-D

2016-04-21 09:10:00

sandrika veľmi pekné, dobré,inšpirujúce čítanie !!!

2016-04-21 10:26:25

Pipilotta Hmm, ano, je to tak. Lacne aj znackove oblecenie je vyrabane v neludskych podmienkach a za nizku mzdu. Rozdiel je len v tom, ktori obchodnici sa nabalia viac. Kym clovek bude hladat zmysel zivota v handre, ktora ho mala povodne len chranit pred nepriaznivym pocasim, inak to nebude. Aj preto cely zivot veci presivam a posuvam od najvacsich po najmensich clenov rodiny alebo vyuzijem na usitie praktickeho doplnku, ci aspon handry na umyvanie :-)

2016-04-21 12:24:073x

Alala https://www.facebook.com/events/738400406297094/

prídite, bude sa premietať a recyklovať...

2016-04-21 22:10:06

Alzbetkinsvet Pravdivý žurnál, je mi naozaj ľúto ľudí ktorí svoj život zasvetili svojim šatníkom. Nakupujú, vyhadzujú a stále dookola. A v živote je toľko iných dôležitejších vecí. Neviem či nám to príroda niekedy odpustí.

2016-04-22 09:35:203x

NenaHli stopercentne sa pripájam k tomuto trendu, som šťastná, že toľkým mladým už záleží na tom odkiaľ, čo, za čo...my "socialistické deti" máme šetrnosť akosi pod kožou, ťažko sa lúčiť s vecami, ale túto jar to zrazu ani nie je ťažké zbavovať sa starešín...asi som dozrela :o)

2016-04-24 13:12:20

elkaK ÁNO..... ano....... áno :-D

2016-04-24 21:14:18

Pohan Na sto percent súhlasíme, článok absolútne vystihuje náš názor a náš prístup. Ďakujeme za zaujímavé spracovanie, zdieľame... Pre záujemcov fb skupina: https://www.facebook.com/groups/1773936642840124/

2016-04-30 09:40:01

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
SAShE.sk
853 predaných ks, 497 hodnotení

SAShE.sk je priestor pre ľudí so šikovnými rukami a náročným vkusom.
SAShE.sk je tu pre vás, aby vám bolo veselšie, aby ste sa mali kam chodiť inšpirovať, aby ste mali kde prezentovať svoju tvorbu a aby bolo na Slovensku originálnejšie a farebnejšie

Informácie

Fashion Revolution

www.sashe.sk/serial/fashionrevolution

Najčerstvejšie správy zo slovenskej porcie globálnej kampane, ktorá bojuje za lepší módny priemysel. To je taký, kde sa nerobí v otrasných fabrikách, neničí životné prostredie a tak. Prečítajte si o aktivitách slovenskej skupinky, ktorá to nemieni nechať tak.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »