Domov » Žurnál+ » Autor: Fashion Revolution

Žurnál+

SAShE seriál – Fashion Revolution

Najčerstvejšie správy zo slovenskej porcie globálnej kampane, ktorá bojuje za lepší módny priemysel. To je taký, kde sa nerobí v otrasných fabrikách, neničí životné prostredie a tak. Prečítajte si o aktivitách slovenskej skupinky, ktorá to nemieni nechať tak.

Módna revolúcia vo vzdelávaní

Fashion R. » Blogy / 2020-04-24 13:00:01 /  1 komentár / 8 lajkov

Who made my clothes? What’s in my clothes?

Dve otázky, ktoré si Fashion Revolution kladie celoročne, no v tieto dni, počas Fashion Revolution Week, ich možno vnímame intenzívnejšie o to viac, že sme všetci viac-menej v spomaleno-nestíhajúcom režime. Ako organizácia sa snažíme priniesť tému módneho priemyslu a udržateľnosti do škôl a to nielen cez naše dobrovoľnícke aktivity, ale najnovšie aj cez Erasmus+ projekt RecyCOOL!.

Project RecycCOOL! je Erasmus+ program vytvárajúci edukačnú online platformu zaoberajúcu sa súčasným módnym priemyslom a jeho dopadmi na životné prostredie a sociálnu sféru. Výstupmi sú metodológie a kurikulá na vzdelávanie v tejto téme, ktoré sa tvoria odborným tímom na Slovensku, v Čechách a Veľkej Británii. Informačným garantorom projektu je samotná Orsola de Castro, zakladateľka Fashion Revolution, svetová kapacita na upcykláciu. Na projekte sa podieľajú koordinátorky Fashion Revolution pre Slovensko a Čechy, Martina Mareková Kuipers (Bartinki) a Zuzana Ryšavá, ako aj Gabriela Mezeiová (GameOverBags), Simona Nečasová (prvá FR koordinátorka pre Slovensko), Veronika Miháliková (Vivien Mihalish), Katarína Peterová (upcycling blogerka La Florita), Leisan Mukhametzianova (stylistka) a Svetlana Kulíšková (edukátor).

Výstupy projektu sú testované na platforme Young & Eco, čo je projekt založený študentkami Michaelou Suchou a Henrietou Zezuľovou. Tie spoločne s Jakubom Koričanským a Danielom Kazankovom vytvorili študentské video, kde sa slovenskí dizajnéri a experti vyjadrujú k súčasnému stavu módy na Slovensku i celosvetovo (pred koronou).

Young & Eco program zahŕňa tri stupne:

1. Edukácia - Prednášky a workshopy (formou neformálneho vzdelávania)

2. Mentorovanie - Vytvorenie si vlastného oblečenia zo second-hand materiálov

3. Podujatie - Odprezentovanie modelov cez zero-waste event (módna prehliadka či výstava modelov)

Na základe tohto pilotného Young & Eco programu v školskom roku 2018/2019 sme si uvedomili potrebu metodík a manuálov, ktoré by umožnili tento program reprodukovať a opakovať i ostatnými edukátormi, a tak sme ich začali vytvárať. Tento rok pracujeme na ich tvorbe a zároveň ich cez platformu Young & Eco otestujeme.

O čo ide…


Na školách organizujeme edukačné dni - približne 4 vyučovacie hodiny zahŕňajúce prednášku, premietanie a workshopy. Študenti sa tak zoznamujú s pojmami ako udržateľná móda, fast a slow fashion, predstavia sa im cez video názory popredných slovenských dizajnérov na súčasnú módnu scénu, cez aktivity neformálneho vzdelávania sa im priblíži život ľudí v textilnej výrobe.

Ak táto téma študentov zaujme, majú možnosť sa zapojiť do druhej fázy projektu, nahlásiť sa a pod mentoringom troch slovenských odborníčok na upcykláciu a módu môžu skúsiť vytvoriť vlastné oblečenie zo second-hand materiálov. Ide o sériu konzultácií, na ktorých im dizajnérky poradia a pomôžu dopracovať sa k vysnívanému modelu.

Ak chcú pokračovať ďalej, študenti si môžu zorganizovať vlastný zero-waste event, kde si tieto modely predvedú. V pilotnom roku sme organizovali módnu prehliadku, no môže ísť i o prezentáciu formou výstavy a podobne.

Tento rok zapájame školy v Bratislave a v Brne.

Intelektuálnymi výstupmi projektu RecyCOOL! Zašime nedostatky sú manuály umožňujúce zorganizovanie podobných aktivít, určené pre edukátorov a mladých ľudí:

* Interaktívna edukačná online platforma
* Kurikulum: Edukovanie o udržateľnej móde
* Mentorovanie mladých: Vytvorenie si vlastného oblečenia
* Manuál na organizovanie zero-waste podujatia

Tieto budú dostupné na konci projektu ako open source materiály v slovenčine, češtine a angličtine. Náš tím sa nevie dočkať, kedy budú môcť pokračovať na školách a veríme, že v septembri to poriadne so študentmi roztočíme, držte palce!

Upcyklácii a prerábaniu oblečenia zdar!

Text pre Fashion Revolution Slovensko pripravila Martina Mareková Kuipers.

Komentáre

BySong Tento projekt je úžasná vec. Fandím všetkým zakladateľom aj všetkým nadšencom a prajem veľa nápadov.

A ešte tým viac že jedna z modeliek je moja vnučka.

Teším sa pokračovanie.

2020-04-23 18:41:061x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Fashion Revolution

www.sashe.sk/serial/fashionrevolution

Najčerstvejšie správy zo slovenskej porcie globálnej kampane, ktorá bojuje za lepší módny priemysel. To je taký, kde sa nerobí v otrasných fabrikách, neničí životné prostredie a tak. Prečítajte si o aktivitách slovenskej skupinky, ktorá to nemieni nechať tak.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte