Domov » Žurnál+ » Autor: Martina Múdra

Žurnál+

LUXUS 21. STOROČIA alebo jasný pôvod surovín a etický rozmer výroby

Martina M. » Blogy / 2019-02-10 07:00:01 /  6 komentárov / 31 lajkov

Po rokoch, kedy spotrebitelia dopredu predpokladali a brali za samozrejmé, že všetko, teda aj luxusný tovar, bol vyrobený niekde v Ázii, luxusné značky prehodnocujú a pracujú oveľa tvrdšie na tom, aby deklarovali kvalitu svojich tovarov. Dnes už módna forma či sezónny trend náročnému spotrebiteľovi luxusného oblečenia nestačí.

Spotrebiteľ luxusného módneho oblečenia a doplnkov chce mať dnes takpovediac pod kontrolou celý proces výroby a tak mnohé, najmä európske značky, odkrývajú svoje doteraz prísne strážené výrobné procesy. Hlásia sa k transparentnému a priamemu riadeniu procesov výroby, vracajú výrobu do Európy, odkrývajú svojich dodávateľov surovín a v mnohých prípadoch kupujú, resp. vstupujú do firiem, od ktorých potrebné najmä prírodné suroviny ako vlna a hodváb odoberajú, aby si zabezpečili tú najvyššiu kvalitu. A vstupujú aj do textilných firiem, aby tam zachovali tradičné techniky tkania, resp. materiály na svoje luxusné modely.

Dobre vedia, že dnes je punc luxusu zakódovaný najmä v materiáloch, v ich dokonalom spracovaní so všetkými technologickými bonusmi na mieru náročného spotrebiteľa. Ako príklad možno uviesť renomovanú taliansku firmu na spracovanie prírodných surovín Loro Piana , ktorá kúpila hodvábnu farmu v Mjanmarsku, angažuje sa na záchranu chovu vikuní v Peru a pri chove kašmírskych kôz v Mongolsku, aby si zabezpečila také suroviny, ktoré môže deklarovať ako tie najkvalitnejšie na svete. Nuž a do Lory Piany pred časom vstúpila spoločnosť LVMH, ktorá zastrešuje tie najluxusnejšie módne značky na svete ako Christian Dior, Louis Vuitton, Givenchy a mnohé ďalšie. Odpoveď na otázku prečo, je jednoduchá. Pretože luxus je predovšetkým luxusný prírodný materiál.

Niektoré priekopnícke značky okrem toho, že odkrývajú svoje dodávateľské reťazce, zdôrazňujú aj etický rozmer výroby a to všetko s cieľom posilniť pocit luxusu. Návrhár Bruno Pieters, ktorý predtým pracoval pre značku Hugo Boss, v rámci svojej novej značky Honest by Bruno Pieters zverejňuje každý detail o procese výroby, či už ide o prítomnosť škodlivých látok vo výrobkoch, o tvorbe cien či o každom detaile výroby. Je to odvážny krok, keď zoberieme do úvahy, koľko značiek nechce vyzradiť svoje výrobné tajomstvá, ale... transparentnosť bude v oblasti luxusného tovaru nevyhnutná. V súčasnosti, v 21. storočí, nejasný pôvod surovín a netransparentný proces výroby ovplyvňuje vnímanie značky a to aj tej najluxusnejšej.

Komentáre

zazka2 úplne s tým súhalsím. Ak opomoneime peniaze, celkom nerozumiem, kde na to berú energiu a čas. Ja už nakupujem všetko on line, lebo nemám čas chodiť po obchodoch a premýšľať, či sa mi toalebo ono hodí. Keď nájdem dobrú podprdu, kúpim ich hneď niekoľko, aby som potom neikoľko rokov do tých obchodov nemusela. Kožuch a dve kožené bundy mám už okolo 10 a viac rokov, stále sú kvalitné a stále moderné. Nikdy nenakupujem najlacnejšie ale ani najdrahšie kusy, a vôbec extravagantné kúsky, čo práve letia a vypláca sa to. Okrem toho s ami to, musí zmestiť do šatníka. Ak ho už neviem zavrieť, nenakupujem. A plánujem. Vyslovene mám v hlave, čo mi treba a do akej výšky pôjdem, aby som odolala.

2019-01-27 10:32:197x

HufflePuffle Čistá pravda, my už pomaly ani nekupujeme veci, ktorých pôvod nevieme :)

2019-02-10 07:20:001x

SusanRosy niektoré oblečenie je také umelé, že úplne smrdí aj po vypratí, či už to je látkou, materiálom alebo farbou, je to hrozné, snažíme sa nakupovať rozumne, iba to, čo nám naozaj treba a z čo najlepších materiálov - kvalitných, aj keď, priznám sa, väčšinu čo máme, nie je bio ale veľa veľa kúskov je bavlna, ľan (nohavice) a pod... prírodné oblečenie je lepšie, príjemnejšie a predchádza alergiám, pokožka v ňom dýcha

2019-02-10 10:15:425x

Domkasviecky Znovu super clanok :-)

2019-02-10 18:51:481x

PLZR Ďakujeme veľmi pekne ❤

2019-02-10 19:36:341x

Ewwwelin krásne veci aj krásne fotky :-)

2019-02-10 21:58:451x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
PLZR
PLZR
629 predaných ks, 240 hodnotení

Moje meno je Martina, aj keď som operná speváčka a umenie ma inšpiruje v mojom živote, móda, kreativita s ňou spojená, ma priťahuje od malička. Tu na tomto portáli by som rada predstavila moju tvorbu v štýloch street wear PLZR a eleganciu PLEZURO.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Top s kvetinovou potlačou ROSE COLLECTION  ( pôvodná cena 49 € ) - 10358569_Top s kvetinovou potlačou ROSE COLLECTION ( pôvodná cena 49 € ) by PLZR
 4 komentárov
 Páči sa 116 ľudom
30 €
 - Top púdrový ROSE COLLECTION  ( pôvodná cena 49 € ) - 10358619_Top púdrový ROSE COLLECTION ( pôvodná cena 49 € ) by PLZR
 1 komentárov
 Páči sa 72 ľudom
30 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »