Domov » Žurnál+ » Autor: Martina Múdra

Žurnál+

Nutná trvalá udržateľnosť

Martina M. » Blogy / 2019-01-31 17:00:01 /  7 komentárov / 48 lajkov

Trvalá udržateľnosť sa postupne stáva novým impulzom pri rozhodovaní o nákupe spotrebiteľov. Štúdie o udržateľnom vývoji uvádzajú, že vo vyspelých západných krajinách už viac ako 65 percent spotrebiteľov aktívne hľadá udržateľnú módu.

Keď zoberieme do úvahy, že v rokoch 2000 až 2014 sa zdvojnásobila produkcia módneho priemyslu a počet odevov, ktorý každoročne nakupuje priemerný spotrebiteľ sa zvýšil o 60 percent, musí nám byť jasné, že takýto vývoj je dlhodobo neudržateľný. V takmer každej kategórii oblečenia si spotrebitelia uchovávajú odevy o polovicu kratšiu dobu ako pred 15 rokmi. Niektoré odhady naznačujú, že spotrebitelia považujú odevy najmä s tými najnižšími cenami za takmer jednorazové, pričom sa ich zbavujú po tom, čo si ich oblečú len sedem alebo osemkrát.

Výroba rýchlych a lacných odevov si vyžaduje veľa vody a chemikálií, vylučuje značné množstvo skleníkových plynov a zamestnanci v odevných továrňach v rozvojových krajinách sú nedostatočne zaplatení a vystavení nebezpečným až tragickým pracovným podmienkam. Nuž a likvidáciu, resp. recyklovanie odevov ešte nezvládame tak, aby sme opätovne negatívne nezaťažovali naše životné prostredie.

Je potrebné nájsť východisko z tohto začarovaného kruhu obrovskej produkcie módneho oblečenia na jednej strane a zbytočnej a nadbytočnej spotreby často motivovanej len nízkou cenou na strane druhej. Mnohí analytici dnes jasne hovoria, že my, spotrebitelia, by sme mali dôkladnejšie zvažovať svoje nákupy. Tendencia nakupovať v zľavách so slovami „no nekúp to, keď je to také lacné“, by nemala byť impulzom k nákupom módneho oblečenia. Oveľa viac by spotrebitelia mali zvažovať pôvod surovín, uprednostňovať prírodné materiály s organickou bavlnou na čele, ktoré sú rozložiteľné v prírode a nie sú pre ňu záťažou. Dôležité by malo byť pre nich aj to, kde bolo módne oblečenie vyrobené a ako sa transportovalo na miesto predaja.

Tieto apely na inteligentnú a udržateľnú produkciu módy sú dnes jednou z najsilnejších tendencií, ktoré v rámci tvorby módneho dizajnu, výroby a predaja prijali za svoje aj veľké renomované módne značky ako Stella McCartney, Gucci, Brunello Cuccinelli, Prada a mnohé ďalšie.

Komentáre

janyko Mohu jen souhlasit, žijeme v době spotřební, nesnažíme se věci opatrovat, opravovat a zachovat co nejdéle. A netýká se to jen oblečení:(

2019-01-15 09:25:22

PLZR Veď toto...ale keď každý začne len sám od seba, to úplne postačí☺

2019-01-16 00:39:37

Handmade-Astarte pekne napísané, veru nemám to rada keď si kúpim sveter a o rok ho môžem vyhodiť, zato také tuzexovky :) ..este mám jeden čo je starší než ja.. :))

2019-01-31 19:14:221x

poriadnica Všetko je to len o nastavení mysle... Však si nemôžem už len z princípu kúpiť niečo, čo je vyťahané a priesvitné už v obchode...

2019-01-31 19:45:331x

PLZR Ďakujeme za uverejnenie nášho názoru v našom blogu ❤

2019-01-31 23:48:18

sissi Ja som vnímala veľký boom nákupov ako 10 ročné dievča. Kým sa neotvorili hranice a neprišiel nával čínskych výrobkov (čím nijak nehaním predajcov, ktorí si u nás našli domovy), obliekali sme sa ako deti do toho, čo bolo dovtedy. Potom chcelo každé dievča niečo úžasne farebné a gýčové, bolo to lacné a rodičia si to mohli dovoliť. Sekáče neboli ešte tak rozšírené a nebolo to príliš cool. Nadšenie z farebných kúskov však vystriedalo sklamanie, keď sa veci sprali. A takto to funguje doteraz. Len tie výrobky už nie sú len na "Miletičke". Vpodstate jednorázovky a rýchla móda a následné akcie sa premiestnili do obchodných domov.

2019-02-01 10:47:452x

Sonatural Naozaj vystižne napísané

2019-02-03 20:48:561x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
PLZR
PLZR
637 predaných ks, 242 hodnotení

Moje meno je Martina, aj keď som operná speváčka a umenie ma inšpiruje v mojom živote, móda, kreativita s ňou spojená, ma priťahuje od malička. Tu na tomto portáli by som rada predstavila moju tvorbu v štýloch street wear PLZR a eleganciu PLEZURO.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »