Domov » Žurnál+ » Autor: Natália Benková

Žurnál+

FIMOmanuál I.- Pomôcky a materiály

Natália B. » Rady predajcom / 2014-03-09 14:47:23 /  15 komentárov / 58 lajkov

Vitajte, všetky kreatívne duše z celého kreatívneho sveta, pri mojom prvom žurnále na tému FIMO. 

 

V poslednej dobe sa FIMO dosť rozmohlo a verím, že každá jedna z Vás si ho už aspoň raz vyskúšala. Ak nie, rozhodne to odporúčam :). V prvom diele tohto manuálu sa pozrieme na to, čo všetko budeme potrebovať pre to, aby boli naše veci z FIMA naozaj dokonalé.

 

I. POLYMÉROVÁ HMOTA

Ako prvé budeme určite potrebovať hmotu, z ktorej budeme modelovať, čiže polymérovú hmotu. Poznáme viacero značiek, ale ja za seba najviac odporúčam FIMO a Prémo. S Prémom síce nemám osobnú skúsenosť, ale podľa komentárov na nete a názorov mojich známych je veľmi podobné FIMU. Pre porovnanie ponúkam vlastné pohľady a pohľady pani Moniky Brýdovej:

  • FIMO - je hmota, ktorá sa používa asi najčastejšie. Delí sa na SOFT, CLASSIC a EFFECT.
  • SOFT je jemné, hladké a veľmi dobre sa miesi v rukách, ale aj v strojčeku. Netreba ho pred prácou príliš ohrievať v rukách, je možné ho priamo po rozbalení použiť. Samozrejme, ako všetky polymérové hmoty, môže časom stuhnúť. Vtedy pomôže dlhé premiesenie v teplých rukách alebo použitie zmäkčovadla na FIMO.
  • CLASSIC je tvrdšie ako FIMO SOFT - treba ho dlhšie miesiť v rukách či v strojčeku. Po premiesení sa celkovou konzistenciou podobá na FIMO SOFT. Rozdiel je asi iba v dĺžke miesenia - CLASSIC - dlhšie, SOFT - kratšie.
  • EFFECT je FIMO CLASSIC s efektami. Môže byť transparentné - priesvitné, pastelové, alebo v metalických odtieňoch. Cenou sa nelíši od FIMA SOFT či FIMA CLASSIC.

 

 

  • TEKUTÝ POLYMÉR - je vlastne FIMO hmota, ale v tekutej podobe. Používa sa ako lepidlo na polyméry - tzn. že k sebe spojí upečené a neupečené FIMO. Je ho však nutné zapiecť tak, ako aj FIMO hmotu. Takisto sa z neho dajú vytvoriť aj rôzne polevy či omáčky na FIMO miniatúry. Stačí do tekutého polyméru primiešať akrylovú farbu či farbu na keramiku, popr. nastrúhaný tuhý materiál. Tiež môžete použiť olejové farby alebo farby na sklo - vtedy bude omáčka priesvitná. Tekutý polymér od Sculpey využijete najmä na výrobu omáčok, ktoré nevyžadujú priesvitnosť, tie od Staedlera skôr na med či ocot.

II. PODLOŽKA

Podložku na modelovanie by sme mali vybrať hladkú a bez pórov, ktoré by sa mohli preniesť na FIMO. Ja odporúčam najmä kúsok skla alebo keramickú dlaždicu bez pórov, pretože na skle či keramike môžete výrobky aj priamo piecť.

III. VALČEKY A STROJČEKY

Na vyvaľkanie FIMA budeme určite potrebovať valček - najlepší je hladký, akrylový. Ja ním nedisponujem, preto používam dlhý a hladký sklenený pohár. Vykonáva približne rovnakú prácu ako valček a je aj značne lacnejší. No neskôr odporúčam investovať do poriadneho akrylového valčeka - vyplatí sa to. Ďalej sa nám určite zíde akrylová doštička na zatláčanie hmoty do roviny. Ja namiesto nej používam kúsok skla.

Keď sa začnete FIMU venovať viac, určite si zadovážte strojček na FIMO. Ten je všaj veľmi drahý, preto som si zakúpila strojček na cestoviny. V LIDLI som ho dostala za 20 eur. Je lacnejší a vykonáva tiež približne rovnakú prácu. Výhodou FIMO strojčeka je to, že je prispôsobený na prácu s polymérami a kvôli tomu má aj silnejšie valce ktoré sa tak rýchlo neopotrebujú. Na strojčekoch si môžete nastaviť silu plátu - väčšinou od 0 do 7, niektoré strojčeky však majú silu plátu aj 10 a viac. Princípom strojčeka je vyvaľkať plát rovnako hrubý na všetkých miestach, čoho doštičkou alebo valčekom nedocielite. Taktiež sa využíva pri niektorých technikách, napríklad pri blendovaní - o blendovaní sa budeme rozprávať v ďalšom diele.

IV. REZÁKY

Na začiatok určite postačia aj obyčajné orezávače - v Everlande som si kúpila orezávač za 71 centov a slúži rovnako dobre ako špeciálny rezák na FIMO. Keď si však FIMO naozaj zamilujete, odporúčam investovať do origoš rezákov - vydržia viac :D. Pri rezaní si dajte pozor na to, ktorou stranou režete. Tupou stranou si môžete poškodiť (rozmazať) celý vzor a zároveň sa aj poraniť.

V. RAZÍTKA A TEXTÚRY

Štruktúry sú veľmi efektné a dokonca zvýraznia aj niektoré vzory. Nič špeciálne si nemusíte kupovať - postačia Vám aj špáradla, kovové ihly ši brúsne papiere. Takisto si ich môžete aj kúpiť - vtedy sú razítka a textúry rovnomerné a pravidelné. Miniatúrne jedlá z FIMA môžete zdbiť aj skutočnými pochutinami - korením či cukrovými guličkami. Vtedy sa musia po upečení nalakovať, aby nenaťahovali vlhkosť.

VI. VYKRAJOVAČKY

FIMO sa nemusí len modelovať do 3D výrobkou či rezať. Môžete ho (samozrejme) aj vykrajovať. Na začiatok Vám postačia vykrajovačky, ktoré používate na koláčiky, no keď sa nimi budete zaoberať viac, určite si zaobstarajte špeciálne vykrajovačky na polymérové hmoty - sú ostrejšie a presnejšie. Na výrobu miniatúr sa Vám určite zídu vykrajovačky s vytlačovacím mechanizmom.

VII. POVRCHOVÁ ÚPRAVA HMOTY PO UPEČENÍ

  • LAKOVANIE - Na lakovanie Vám odporúčam špeciálny lak na polymérové hmoty, pretože iné laky môžu FIMO po čase rozleptať a tým výrobky zničiť. Okrem klasického lesklého laku si môžete zadovážiť aj matný lak.
  • BRÚSENIE A LEŠTENIE - Ak chcete zachovať prirodzený matný vzhľad bez použitia špeciálneho laku, stačí, keď ho prebrúsite. Môžete použiť špeciálne jemné šmirglíky na mokré leštenie s hrubosťou 300 či 500 ale aj obyčajné brúsne papiere s hrubosťou približne 1500 či 2000. Dolešťuje sa zvyčajne textilom.
  • MAĽOVANIE - FIMO môžete maľovať napríklad akrylovými farbami či pastelom. Ja maľujem až po upečení, s maľovaním pred upečením nemám skúsenosti. Vyhraďte si dva štetce - jeden na lakovanie a druhý na domaľovávanie pastelom. Hmota sa môže aj zapudrovať.

VIII. ČISTIACE UBRÚSKY

Aby ste si nepošpinili bielu hmotu od tmavších odtieňov, odporúčam použiť na čistenie rúk detské vlhčené ubrúsky. Takisto týmito ubrúskami čistím valce na strojčeku - je to rýchle a pohodlné.

IX. MINIVŔTAČKA

Ak neurobíte dierku na šperk pred pečením, odporúčam ju prevŕtať hobby vŕtačkou - má rýchlejšie otáčky a menšie vrtáky a vďaka tomu vŕta ostrejšie a presnejšie. Dierky sa dajú urobiť aj pred pečením špáradlom, špajdľou, ihlou.

X. RÚRA

FIMO sa vytvrdzuje v elektrickej rúre 30 min./110 °C alebo 20 min./130 °C. Je potrebné dodržiavať tento čas, pretože aj napriek tomu, že FIMO nemá sklony k spáleniu, pri prekročení teploty či času sa v rúre začínajú uvoľňovať toxíny a škodlivé látky. Neskôr odpurúčam zakúpiť mini elektrickú rúru iba na polyméry. FIMO sa môže zapekať aj na viackrát, no medzi dvoma pečeniami musia výrobky ÚPLNE vychladnúť.

XI. KRIŠTÁĽOVÁ ŽIVICA

Je to dvojzložková hmota, ktorá sa rozpracováva podľa pokynov výrobcu. Pri práce treba byť ÚPLNE presný. Pomôcky, ktoré použijete, musíte hneď utrieť vlhkými ubrúskami - inak by došlo ku kontaminácii a zničeniu živice. Pri výrobe miniatúrneho jedla sa používa ako želatína či voda v pohárikoch. Narozdiel od tekutého polyméru je úplne tvrdá a priezračná.

XII. GUMENÉ RUKAVICE

Využívajú sa na to, aby ste na povrchu výrobku nemali odtlačky svojich prstov. Nie sú však nevyhnutné.

XIII. KOMPONENTY

Tie sa používajú na kompletáciu šperkov. Môžete si kúpiť napríklad afroháčiky, retiazky, šnúrky...FIMO sa dá skompletizovať do hocijakého tvaru či šperku.

XIV. FIMO VALČEKY (POLOTOVARY)

Dajú sa nakrájať na menšie kúsky a prilepiť tekutým polymérom na "surové" FIMO. Kupujú sa v obchodoch. (nečakané :D)

XIV. RADOSŤ TVORIŤ

Prajem Vám veľa radosti tvoriť! :)

 

Dúfam, že týmto žurnálom som Vám aspoň trochu priblížila pomôcky a materiály na tvorbu s FIMOM. Už v budúcom dieli uvidíte blendovanie a iné miešanie farieb. Všetky fotky sú moje a text je z mojej a hlavy a knihy Šperky z FIMO hmoty a Miniatury z FIMO hmoty od Moniky Brýdovej.

Komentáre

mknazkova zaujimave citanie

2014-03-09 14:48:31

NatalieArt Ďakujem :) som rada, že tak rýchlo už komentár

2014-03-09 14:50:221x

SkusimTo super zhrnuté, jasné a prehľadné, rada som si prečítala....:D

2014-03-09 15:35:471x

NatalieArt ďakujem :)

2014-03-09 15:43:431x

dzinus Aj ja ďakujem za prínosný žurnál, Fimo ma už dlhšie láka, teším sa na ďalšie čítanie...;)

2014-03-09 21:44:31

SCarlet Super:)

2014-03-09 22:50:47

rimanka vdaka.

2014-03-10 10:06:00

NatalieArt Nemáte za čo, aj ja ďakujem :)

2014-03-10 15:31:50

evelinea tesim sa ..fimo ma laka :)

2014-03-13 20:58:15

NatalieArt V nedeľu bude asi pokračovanie...chodím ešte na školu...nemám toľko času, ale posnažím sa

2014-03-14 18:28:18

BlackVelvet Krásny tutoriál pre začiatočníkov :) síce tieto základy ovládam ale aj tak si pripomenúť také zhrnutie nie je na zahodenie :) veľmi poučné pre úplných laikov

2014-03-16 17:27:07

Dashenqua Po rokoch sa opat vraciam k tvoreniu a hladam si techniku, ktora mi bude najblizsia (este to bude dlha cesta :) Pred rokmi sme o FIMO ani nechyrovali, teraz su toho plne obchody s materialmi na tvorenie. Velka vdaka za velmi pekny a prakticky uvod do prace s FIMO :) Urcite si ho neskor vyskusam, ked si trocha obnovim svoje manualne zrucnosti. Vdaka :)

2014-03-17 18:59:53

NatalieArt Nemáte za čo, ja ďakuejm

2014-03-24 15:08:21

BySong Páčilo sa mi a čakám na pokračovanie. - super

2014-12-24 13:12:51

JankaRybka Výborne napísaný žurnál - vďaka :)

2015-01-31 15:09:15

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »