Žurnál+

Zážitok z recyklácie džínsov a tradičnom tkaní

P
zivadesign68 predaných ks, 41 hodnotení

Jana Ž. » Akcie / 2023-05-30 17:00:01 /  4 komentáre / 21 lajkov

Tento článok napísal 13 ročný Maxim, z okolia Trnavy, ako slohovú prácu v škole. Keď som ho čítala, mala som radosť. So súhlasom Maxima a jeho rodičov, sa oň rada s vami, tu na portáli sashe.sk, podelím.  Príjemne čítanie a verím, že aj inšpirácia k tomu, ako si môžete sami zrecyklovať džínsy a vyskúšať pri tom tradíciu... 

„Jedného dňa som bol u babky Filky a pozerali sme rôzne workshopy na internete. Zrazu babka zastavila s myškou na obrazovke. Obom nám do očí udrel kurz tkania koberca. Páčil sa mi nápad zrecyklovať staré oblečenie.

 

 

Po dohode s mamou som to chcel vyskúšať. Nevedel som sa dočkať dňa, kedy mi babka na chodbe zakričí: „Maximko, môžeme ísť?“ Veľmi som sa tešil.

 

 

Keď sme prišli do Lošonca, privítala nás milá teta Janka. „Poďte ďalej a cítťe sa tu príjemne,“ povedala a z jej tváre bolo vidno radosť z nášho príchodu. „Môžem si sadnúť za krosná?“ spýtal som sa. Janka prikývla a babke dala do rúk rezačku na látky.

 

 

„Filka, ty môžeš chystať Maximovi materiál.“ Babka aj ja sme začali s chuťou pracovať. Janka mi ukázala, čo musím robiť s rukami i s nohami, aby bol koberec správne utkaný.

 

 

Prvých 10 cm som robil s pomocou. „Môžem skúsiť tkať už sám?,“ opýtal som sa smelo. Janka prikývla a veľmi ma pochválila za samostatnosť. Babka bola na mňa hrdá!“ Maxim odfoť, pošleme fotku mame!“ Bol som v tej chvíli na seba pyšný!

 

 

Využili sme staré rifle a tričká. Recykláciou sme im dali nový život. Utkal som si tak nový koberec do svojej izby. Páčil sa nielen mne, ale aj všetkým mojim blízkym. Janka bola veľmi šťastná, pretože môj koberec bol zatiaľ najdlhší, čo sa v ateliéri u nej utkal.

Dnes už mám s babkou doma krosná a skúšame recyklovať všetky nepotrebné textílie. Už mám dokonca aj objednávky na koberce a ponuku od Janky reprezentovať toto staré remeslo, spolu s ňou, v Schlosshoffe.“

 

Pozrite si ponuku našich workshopov. Nebojte sa, rifle si narežeme na pásiky rezačkou a nožnice použijeme iba striedmo :-) Ruky vás istotne bolieť nebudú. Všednosť môže byť nevšedná, stačí ak jej dáme priestor. 

Komentáre

katarina10 Šikovník Maxim, super žurnál :)

2023-05-26 07:12:55

imageB Tak to je perfektné !. Tlieskam mladému tkáčovi a za recykláciu veľký palec hore :)

2023-05-26 11:28:32

zivadesign Vdaka! Odkážem …

2023-05-27 17:36:05

DarkyOdDarky Ja tlieskam Vám, že viete nadchnúť pre remeslo tak mladú generáciu a vďaka tomu posúvať tkáčstvo ďalej do budúcnosti

2023-05-29 08:09:26
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

Newsletter

Nezmeškaj žiadne novinky a súťaže!
nic nevpisujte