Žurnál+

Odvaha k zmene kariéry

P
zivadesign4 predané ks, 2 hodnotenia

Jana Ž. » Tvorba / 2020-05-21 07:00:01 /  24 komentárov / 114 lajkov / 1121x zobrazený

 

Pochádzam z Horného Gemera - hoci viac ako 15 rokov žijem a pracujem neďaleko Trnavy. Ručné tkanie mám v krvi a dnes som už 6. generácia v rodine, ktorá sa venuje remeslu profesionálne. Žijem a pracujem tam, kde sú polia a lúky - v dedinke, ktorá mi pripomína rodnú dedinu - v Lošonci.

Takmer 15 rokov v marketingu pre významné výrobné korporácie zanechali vo mne bohaté pracovné skúsenosti, ktoré som túžila zhodnotiť pre seba. Rozhodla som ísť vlastnou cestou a vybudovať vlastnú značku ZIVA, kde všetky produkty sú ručne tkané.

Po odchode z jednej výrobnej korporácie pôsobiacej v svetlárenskom odvetví, som vedela, že chcem progresívnu životnú zmenu. Novú výzvu, v ktorej zabojujem, ale tentokrát už sama pre seba. Cítila som, že mám dostatok pracovných skúseností. Chýbala mi však ODVAHA. Rozhodnúť sa pre nový smer mi trvalo 2 roky. Možno je to pridlho, možno nie, potrebovala som na to prirodzene dozrieť.

 

 

Celý život si všímam detaily, z ktorých potom skladám celok. Spontánne PODNETY prichádzali z okolia denne v priebehu dvoch rokov – od rodiny, priateľov, kolegov, profesionálov z výrobného i kreatívneho odvetvia. Skladala som plusy a mínusy, potenciály a riziká, až nakoniec som vykročila na vlastný chodník podnikania. Podnikanie s tradíciou - remeslom. Vedomosťami a skúsenosťami s ručným tkaním som bola na TOTÁLNEJ NULE. Chcela som sa učiť. V prvom rade som si denne uvedomovala, že chcem ZMENU ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU.

Uvedomovala som si, že mi záleží na hodnotách, ktoré chcem rozvíjať ďalej v živote. Každá hodnota má svoj pôvod a dôvod „Prečo“ som sa rozhodla pre ROZVOJ rodinnej tradície a OŽIVENIE remesla, ktoré na Slovensku pomaly vymiera.

 

 

PODNETY, KTORÉ FORMOVALI  ZMENU KARIÉRY:

1. Kto hľadá, ten nájde. Našla som nezávislosť, viac času pre seba, rodinu, priateľov... tzv. Work-Life Balance.

2. Za ZLATOHNEDOU vizuálnou identitou značky ZIVA a profesionálnym logom včely stojí dizajnérske štúdio z Trnavy. Vizuálne v logu môžete identifikovať motív včely, všeobecne symbolizujúci PRACOVITOSŤ, VYTRVALOSŤ a ENERGIU. Práve im som medzi prvými vyrozprávala svoje pocity. Zo strany výkonnej riaditeľky spoločnosti zaznelo: „Váš príbeh je nám sympatický a radi by sme Vám s tým pomohli.“ Padlo prvé a kľúčové rozhodnutie. Namiesto novej garáže som investovala úspory do vybudovania profesionálnej vizuálnej identity značky, takej, ktorá reprezentuje trvalé hodnoty. Hodnoty, ktoré som sa vždy snažila rozvíjať aj vo firemných kultúrach. Hnedá prezentuje DÔVERU a DÔSTOJNOSŤ. Zlatá je symbolom VZNEŠENOSTI, HOJNOSTI a spája v sebe prvky najvyšších hodnôt IDEALIZMU a ŠĽACHETNOSTI. Zlatý akcent stimuluje AKTIVITU a OPTIMIZMUS. Čierna prezentuje POKROK.

 

 

3. „Jani, načo ísť tam, kde sú všetci.“ Táto „trefná myšlienka zaznela od Rachel Sanders, ktorá mi často príde na um, keď niektorí ešte stále „nechápu“. Na začiatku si všetci mysleli, že som blázon :-) Rachel je rodená Angličanka, žijúca dlhé roky na Slovensku, profesionálka na copywriting a informačný dizajn, dlhoročná priateľka a kolegyňa, ochotná vždy promptne poradiť kedykoľvek, aj o polnoci.

4. Presvedčiť rodinu o správnosti môjho rozhodnutia bolo jedno z najťažších. Ak nemáte morálnu podporu v rodine, ísť do nového je ťažké. Psychickú pohodu je vidieť predsa na tvári človeka, preto mama a otec skonštatovali: „Daj si vyrobiť vlastné krosná.“ Plánovala som jeden stroj z dreva a ocele, dnes ich mám 3. Najviac si cením ten, ktorý sme vymysleli spolu s manželom a deťmi. Na tubulárnom tkacom stroji vyrábam kusové koberce 2 x 2 metre. 

5. ZIVA nebola od začiatku ZIVO-u, ale mala iný názov. S názvom som nebola stotožnená. Raz som študovala na internete štúdiu ľudového tkáčstva, kde mi ihneď padlo do oka slovíčko ZIVA. Výstižný a jednoduchý praslovanský názov, ktorý tvorí základ dokonalého tkania. Ziva, pre tých, čo si myslia, že názov som odvodila od môjho priezviska „Žifčáková“, je tu krátke vysvetlenie – ziva vzniká krížením osnovných nití pri prešľapovaní podnožmi. Manžel zhodnotil, že „slovo ZIVA má silu“. Zároveň, “Živa” je v slovanskej mytológii BOHYŇA ŽIVOTA a životodarnej sily. ZIVA znamená ŽIVOT. 

 

 

6. Počas svojej marketingovej kariéry som mala jedinečné príležitosti stretávať sa priamo s majiteľmi inovačných podnikov z rôznych priemyselných odvetví, zo Slovenska i zo sveta. PRVÝ z nich ma naučil správne rozhodnúť sa, DRUHÝ konštruktívne myslieť. Raz, som stretla manažéra spoločnosti Lego Group, ktorý sa ma spýtal: “Či viem, prečo v skutočnosti tkám. Odpovedala som, že áno, pretože chcem zachovať rodinnú tradíciu. Odpovedal, že nie. V skutočnosti tkáte preto, pretože máte v sebe veľa kreativity a potrebujete ju dať zo seba von.“ Dnes viem, že v živote stretnete ľudí, ktorých stretnúť máte a je len na Vás, ako to zhodnotíte.

7. Majsterkou ľudovej umeleckej výroby takmer 50 rokov, ktorá mi odovzdala dlhoročné skúsenosti a vedomosti o tkaní, je Mária Bezeková – starká, ktorá má dnes 80 rokov, a vôbec to nie je na nej poznať. Vnímať jej precíznu prácu a celoživotné umelecké dielo som začala až vtedy, keď som mala ja sama POTREBU ŽIVOTNEJ ZMENY. Ručné tkanie existovalo v našej rodine viac ako 150 rokov. Dedilo sa z generácie na generáciu. 

8. Do OŽIVENIA tradície vkladám nový pohľad na vec. ZIVA je most medzi generáciami - od tradície k súčasnosti. Love.Live.ZIVA

Komentáre

NiCoCo Veľmi pekný článok, je krásne aké odhodlanie máte v sebe :) Prajem veľa úspechov

2020-05-17 00:13:15

LaElla Držím palce nech sa darí! :)

2020-05-17 05:26:04

norika21 nech sa vám darí :-)

2020-05-17 09:32:20

B-L-made Veľa šťastia:-)držím palce

2020-05-17 10:43:05

SalixAlba Velmi drzim palce:) super clanok, vidiet na nom dlhorocme skusenosti s marketingom:)

2020-05-17 11:25:40

zivadesign ďakujem krásne za povzbudivé slová! Tak snáď to najťažšie obdobie mám za sebou :-)

2020-05-17 11:38:57

eko.brnka Úžasný článok, plný energie, pravdy, lásky a inšpirácie. Vďaka :)

2020-05-17 13:07:181x

Tajlorinka Nádherné čítanie...prajem veľa kreatívnych nápadov a spokojných zákazníkov

2020-05-21 07:17:30

ZelenaPani Skvelá časť života. Držím palce a ďakujem:)

2020-05-21 07:24:24

J.J.design Krásne napísané, srdcom...moc Vám držím palce, nech sa Vám darí a nech nachádzate radosť a naplnenie.

2020-05-21 07:47:32

danculienka tak toto naozaj obdivujem...ono je lepšie uplne zmeniť svoje pôsobenie ked je tzv."zarobené"...nemať na účte takmer nič-zadlžiť sa a trpnuť či to vydá to by som nedala.podobných príbehov o takmer 100%otočení som čítala viac no väčšina odišla z výborne platených miest čiže riskli svoje peniaze.

čo sa týka tkania mala som tetu ktorá chodila navýjať,snovať nite takmer do všetkých dedín v okolí..ja ako namladšie dietko v rodine som to nechápala ako to ráta takže to neviem..tí čo v okolí tkajú len tak pre potechu sa dajú zrátať už len na jednej ruke-konkretne viem o 2.áno zmizlo to ale zmizol aj fortieľ obyčajných ĺudí-síce nevedeli angličtinu,počitač by bol čertov výrobok..mali možno nanajvýš pár ľudových ale to remeslo to chytá za srdce dodnes..

udržujte to a nech sa vám darí.

2020-05-21 09:49:492x

sq_stationery krásne, držím palce!

2020-05-21 10:19:16

Domkasviecky Krásne veľmi držím palce :-)

2020-05-21 11:07:44

etedebags V skutočnosti tkáte preto, pretože máte v sebe veľa kreativity a potrebujete ju dať zo seba von. Absolútne pravdivé! Veľa šťastia a úspechov prajem.

2020-05-21 12:23:10

SecondChanceHome Krasny clanok. Citit z neho energiu, silu a odhodlanie. A takto odhodlane mi znie aj nazov ZIVA.

Nech sa Vam darí a všetku enegiu, ktorú do tkania a budovania znacky dávate, nech sa Vám znasobena vracia.

2020-05-21 13:09:05

taliaa Pekný článok.

2020-05-21 15:08:30

ButterflyHandMade ♥️ ja vás už dlhšie sledujem a fandím vám. Páčila sa mi i myšlienka recyklácie rifiel. Nech je ŽIVA stále živá!

2020-05-21 16:11:31

TvoreNina Sledujem Vás už dlhšie a stále napredujete :) Slovo ziva som nepoznala, priznám sa, ale naozaj sedí perfektne! Nech sa darí ♥

2020-05-21 19:35:39

KateCreative-gfd Skvelý článok, krásne napísaný :)...prajem vám veľa úspechov ❤️

2020-05-22 08:48:34

MAMOO Ďakujem za dobré čítanie.Prajem Vám aj naďalej radosť na novej ceste.

2020-05-22 10:11:22

jana.tom Počas čítania som mala nevysvetliteľné "zimomriavky" :-) Skvelý článok! Držím Vám palce a prajem veľa radosti z tvorenia. Myslím, že Vaše rozhodnutie bolo správne.

2020-05-22 13:24:161x

MirianaOli Super žurnálik:)

2020-05-22 15:17:57

zivadesign Ďakujem, že Vás autentický príbeh zaujal! Možno aj inšpiroval . Ľudia odchádzajú z korporátov väčšinou z dôvodu, že sú nadmieru vyčerpaní z vysokého pracovného nasadenia. Tak to bolo aj u mňa. Dlhodobá vyčerpanosť mala svoje dôsledky. autohavária ... moment zlomu , ... dar života. Buď to rázne zmeníte, alebo necháte tak a budete čakať na "modré z neba". Ak ste hore - dole to už nejde, iba totálnou zmenou. Človek však musí dosiahnuť štádium "zrelej uvedomelej osobnosti". Musí sa oprieť o skúsenosti, vedieť koho a ako osloviť a mať v prvom rade jasnú víziu. Teoretizovať o zmenách dokáže ktokoľvek, ale realizovať zmenu, urobiť rázne rozhodnutia a podniknúť pre to kroky je diametrálne odlišné a časovo náročné. Okrem odvahy a vízie treba mať realizovateľný nápad a pracovať na tom denne/ v noci. Kto hľadá, ten nájde :-)

2020-05-23 11:41:00

Zvzana Trochu som sa vo Vašom príbehu našla.... tiež som pred rokom po 24 ročnej praxi dala v zamestnaní výpoveď, tiež som išla robiť čo ma baví a okrem iného aj tkám. Žiaľ som prišla o veľké krosná po mojej starkej, ale venujem sa tkaniu cigánskych tkaníc, tkám na klátiku aj na karetkách a napĺňa ma to... vytváram detaily, ktoré dotvárajú celok... detaily, ktoré dotvárajú celok na krojoch Lúčnice, SĽUKu a ďalších súborov na našom krásnom Slovensku, ale aj v zahraničí. Tkáčstvo je prekrásne remeslo a možno zanecháme malú stopu pre ďalšie generácie.

2020-05-25 19:42:191x
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »