Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Žifčáková

Žurnál+

Chceme sa vyviesť VÝŤAHOM 2023 hore

Jana Ž. » Tvorba / 2023-02-27 23:22:12 /  7 komentárov / 23 lajkov

Mama často spomenie, že sa jej nikdy ani len nesnívalo, že sa raz budem venovať tkaniu.

150 ročné rodinné remeslo Ručné tkanie som začala vnímať, keď som mala potrebu zmeny životného štýlu. Pracovala som v odvetví marketing a komunikácia pre výrobné korporácie. Vždy ma fascinovalo ako vznikne z múky chutný keks, z kábla svietidlo, či recykláciou plastov, kovov, textilu, dreva nová hmota. Po rokoch som sa rozhodla odísť z korporácií do remesla. Zhodnotiť skúsenosti v prospech vlastnej rodiny. Hoci remeslo máme v rodine a stará mama bola Majsterkou UĽUV v ručnom tkaní, jej nite života sa pretrhli v novembri, 2022, začínala som s nulovými zručnosťami. ALE, na dlani som mala životný príbeh mojej starkej a ten môj. Vo svete uznávanej textilnej technike, slovenskej ľudovej tradícií a rodinnom remesle som videla detaily, ktoré robia produkt odlišným. Napriek tomu, som bola na „Na zelenej lúke“.

Dnes, som 4 generácia v rodine, ktorá sa profesionálne venuje remeslu ručné tkanie pod značkou ZIVA DESIGN. Ručné tkanie vnímam ako techniku, ktorou vzniká well-being človeka.

Od začiatku som rodinné remeslo vnímala tak, že mu chcem vdýchnuť nový život, prispieť niečím novým. Vznikol názov značky ZIVA, odvodený od slovanskej bohyne životodarnej sily „Živena, Živa“ a z odborného tkáčskeho termínu „ziva“, ktorý znamená kríženie osnovných nití podnožmi, pričom vzniká dokonalý trojuholník – dokonalá ziva. Dokonalou zivou vznikne dokonalý výrobok. Tak to učím aj návštevníkov našich workshopov, ktoré máme v ateliéri od februára, 2023.

Mám rada nové výzvy, ktoré ma posúvajú v živote vpred. Na začiatku ich bolo niekoľko: 1.vyformovať si vlastné produkty na základe spätnej väzby od zákazníkov, 2. vybudovať reprezentatívny priestor - pre navrhovanie, výrobu a stretnutia so zákazníkmi, 3. vniesť do značky a produktov udržateľnosť a sociálny rozmer - to ma ešte len čaká, 4. preniesť ručne tkaný produkt do interiérového dizajnu 5. spolupráce.

Náš ateliér ZIVA Design Studio bol navrhnutý architektom v industriálnom štýle s rešpektovaním okolitej krajiny, inšpirovaný japonskou filozofiou v architektúre Shou Sugi Ban. Nachádza sa v dedine Lošonec, 4 km od Smolenického zámku, 18 km od Trnavy, 66 km od Bratislavy. V ateliéri máme 3 tkáčske stavy: vertikálny prototyp, profesionálne krosná pre textilných dizajnérov a 150 ročné tradičné ľudové. Vyrábajú sa tu denne originálne kusové tkané koberce a jedálenské prestierania. Prevažne ide o zákazkovú výrobu. Cez víkendy organizujeme individuálne workshopy. S vedením firmy mi pomáha manžel, deti Riana a Dušan, spolupracujem externe s profesionálmi z iných odvetví. A priznávam, žiadali by sa v niektoré dni, ešte dve ruky naviac.

Technika ručného tkania dovoľuje tvoriť atraktívne textúry z rôznych materiálov. Recyklovaním džínsov a nepotrebného textilu vyrábame behúne do kuchynských priestorov v šírkach od 50 - 65 - 85 cm, zhodnocovaním zvyškov kože alebo zamatu z výroby sedačiek vznikajú atraktívne koberce do obývacích zón, kancelárií alebo coworking priestorov v rozmere 120x180 cm, pomáhame spracovávať zvyšky vlnenej merino plste do ručne tkaných rohožiek do kúpelní alebo do sáun. Z chybových látok  z bavlny, konope, ľanu a bambusu vznikajú prírodné tkané koberce v rozmeroch 120 x 250 cm, 110 x 180 cm, 170 x 170 cm, užšie behúne do kuchyne alebo do spálne. Vzájomne si pomáhame so spracovaním odpadu. Pri tkaní kobercov a prestieraní používame silné konopné alebo ľanové nite, aby slúžili ich majiteľom dlhé roky. Vzory sa tvoria spontánne z materiálov alebo hustotou nití. Medzi obľúbené vzory patria Melír, Rips, pravidelné či nepravidelné pruhy. Pre zákazníkov máme vzorkovnice, aby si vedeli lepšie predstaviť tkané textúry, prípadne ich vieme flexibilne vytvoriť, podľa požiadavky a priestorov.

Údržba a starostlivosť o ručne tkané výrobky je nenáročná: výrobky z bavlny, konope, vlnenej plste, džínsov, sú prateľné v automatickej práčke, ak to rozmer dovoľuje. Výrobky z kože sa čistia špeciálnymi prípravkami na kožu, doma alebo v profesionálnej čistiarni.

Spájame tradíciu s recykláciou. Pomáhame ľuďom s recykláciou džínsov a nepotrebného textilu. V projekte „Dajme džínsom nový život“ nám ľudia zo Slovenska môžu odovzdať ich nepotrebné džínsy, z ktorých im vyrobíme rifľový koberec alebo vankúše do exteriéru za výhodnejšiu cenu. Tkaný rifľový koberec je pevný, originálny, stálofarebný, oteruvzdorný, má široké využitie v každej domácnosti.

Osobne vediem individuálne workshopy na 150 ročných tkáčskych rodinných krosnách, na ktorých si ľudia môžu zrecyklovať ich vlastný nepotrebný textil do tkaných kobercov, vankúšov, tašiek. V ponuke máme 3, 6, 8 hodinové moduly. 3-hodinový workshop je pre tích, ktorí si tkanie chcú vyskúšať, na 6-hodinovom workshope si vyrobia koberec od 100 -140 cm a na 8 hodinovom workshope koberec od 150 – 200 cm. Ľudí učím pracovať s farbami, hrúbkou materiálov, recyklovať a zhodnocovať nepotrebný textil ručným tkaním.


Dennou prácou sa môžem zdokonaľovať, neustále hľadám nové materiály, textúry, farebné kompozície. Našou víziou je vyrábať dizajnové ručne tkané koberce v šírke až 250 cm s rôznymi geometrickými vzormi.

Ak som vás trocha inšpirovala, budem vďačná - spolu s rodinou, za váš hlas v súťaži VÝŤAH 2023 https://www.sashe.sk/vytah-2023

Komentáre

JanaNoskovicova5 Držím palce :-)

2023-02-28 07:40:29

soul.LIGHT Krásna práca, už dlho obdivujem. Môj hlas už máte ❤️

2023-02-28 08:42:12

zivadesign Ďakujem krásne♥️

2023-02-28 09:12:38

PohladnicePreRadost ... pripájam sa a držím palce, aj môj hlas už máte :)

2023-02-28 13:28:41

Sandante výýborný článok, super zaujímavé čítanie! hlasovala som :))

2023-03-01 12:57:33

Gratiola Krása, máte aj môj hlas ♥️

2023-03-01 13:24:35

zivadesign ĎAKUJEM/E za podporu v súťaži #vytah2023

2023-03-02 20:43:16

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »