Domov » Žurnál+ » Autor: Andrea Sopčiaková

Žurnál+

Advent

Andrea S. » Nové výrobky / 2017-10-20 10:50:19 /  Pridaj komentár / 10 lajkov

Advent
Už v stredoveku si kresťania osvojili túto tradíciu a používajú adventné vence ako súčasť svojej duchovnej prípravy na Vianoce. Prvou adventnou nedeľou sa pre nás začína obdobie adventu, kedy sa púšťame do prvých príprav - či do pečenia medovníčkov, vyberania darčekov, alebo menej obľúbeného predvianočného upratovania. Symbolom adventného obdobia, ktoré trvá štyri týždne, je adventný veniec so štyrmi sviecami - tie sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Každá nedeľa nesie svoj názov – tá prvá je železná , po nej nasleduje bronzová, strieborná a posledná je zlatá. Práve adventný veniec je prvá radostná známka v našich domácnostiach, ktorá nám pripomína blížiace sa vianočné sviatky. Ide o akési symbolické odpočítavanie spojené s eufóriou celého tohto čarovného obdobia.
Ďalšou zaujímavosťou je, že okrem adventných nedelí aj každá svieca má svoje meno. Na železnú nedeľu zapaľujeme Nádej – podľa pôvodných tradícii by ju malo zapáliť najmladšie dieťa v rodine. Na bronzovú zasa Mier, ktorú by malo zapáliť najstaršie dieťa v rodine. Tretiu sviecu – Priateľstvo zapaľuje matka, no a na zlatú nedeľu zapaľujeme sviecu Láska, ktorú by mal podľa starých zvykov zapáliť otec rodiny.
Obchodné reťazce nás každoročne pútajú novým sortimentom či už hotových vencov, technikami skrášľovania a dotvárania, alebo drobnými dekoráciami na dozdobenie. Aj keď podľa starých zvyklostí by mal byť veniec okrúhly, teda nemá začiatok ani koniec - čo symbolizuje večnosť Boha a nesmrteľnosť ľudskej duše, ja som sa rozhodla si zaexperimentovať a vyskúšať netradičný adventný veniec. Vystačím si s dreveným polienkom, ktorého dĺžka by mala byť prispôsobená veľkosti stola, kde bude uložený, ak vám priestor dovolí, tak pokojne aj 80cm dlhé. V mojom prípade použijem orech, pre farebný kontrast, ktorý si prerežem pozdĺž na polovicu. Tú „vydarenejšiu“ a krajšiu si samozrejme nechám. Z vonkajšej časti zasa pozdĺž spílim okraj – ale iba toľko, aby drevo stálo pevne na stole, neotáčalo sa, alebo neprekotilo. Potom odporúčam ho ošetriť lakom, nakoľko tvoríme so živým materiálom, ktorý pracuje. Ďalej budeme pracovať len na širšej časti – aplikujem umelý sneh, ktorý sa bude na tmavom orechovom dreve pekne vynímať. Sviečky na mojom venci budú taktiež v trošku netradičnej podobe – nebudú voľne horieť, ale bude každá osobitne vo vlastnom svietniku, ktoré naukladám po celej dĺžke polienka, vôbec nie však pravidelne. Zvolila som si tieto drevené svietniky, ktoré budú mojej rodine a priateľom našepkávať v akom duchu výzdoby sa bude niesť čaro tohoročných Vianoc u nás.

Okrem krásneho dizajnu nám pripomínajú aj podstatu vianočných sviatkov. Zvolila som svietniky Láska, Radosť, Rodina a Šťastie, no možností je nespočetne viac. Medzi ne naukladám a upevním tavnou pištoľou dekorácie ako muchotrávky, dubáčiky, malé jabĺčka, kto má rád môže pridať aj zvieratká. Rada volím jelene, sýkorku či pinku, ale veľkej obľube sa teraz tešia aj sovy. Krásne sa na orechovej kôre budú vynímať anjelské krídla a stuhy či mašličky. Na záver pozdĺž dreva a pomedzi všetky dekorácie môžeme uložiť pre vôňu čerstvé vetvičky a tí odvážnejší môžu celý veniec zafixovať flitrami v spreji.
Koho môj netradičný veniec neoslovil, môže použiť aj klasický okrúhly, z akéhokoľvek materiálu, na ktorý sa svietniky bezpečne upevnia tavnou pištoľou. Fantázii sa hranice nekladú a možností je nespočetné množstvo. No nezabúdajme najmä na to, čo je nám najmilšie a čo nás skutočne poteší.

Lucia Minkov

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
yesman
yesman
2917 predaných ks, 573 hodnotení

Objednávky príjmam do 15.12. s doručením do Vianoc. Pre objednávky po tomto termíne mi prosím vopred píšte súkromnú správu.

Informácie

Pohyb zásielky je možné sledovať pod podacím číslom online na webe Slovenskej pošty tu: https://tandt.posta.sk/. Ak potrebujete expresné doručenie, prosíme kontaktujte nás vopred vnútornou poštou, postačí poslať printscreen platby z internet bankingu aby sa proces urýchlil. Ďakujeme.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »