Domov » Žurnál+ » Autor: Katka Fábryová

Žurnál+

Gaťuše podľa strihu v mojom podaní

Katka F. » Návody / 2017-07-30 12:55:01 /  15 komentárov / 48 lajkov

Keďže sa počet v našej rodinke koncom leta zmení z dvaja + psi na traja + psi nastal čas prijať výzvu a prvý krát ušiť niečo podľa strihu - detské gaťuše.

DIY videá tvrdia, že ušiť háremkové detské gate bez patentov je nenáročné. Ale ako zvoliť tú správnu veľkosť? Ako ozvláštniť gaťuše o patenty? A ako postupovať? Rozhodla som sa kúpiť si časopisy so strihmi. Chvíľu som si aj myslela, že mi strihne, hlavne kým som pochopila postupy v angličtine (a vlastne niekedy som ich ani nepochopila), ale nakoniec to nedopadlo až tak zle... si myslím ;-)

Čo som použila:

  • časopis so strihmi detského oblečenia (Ottobre design)
  • strečovú bavlnenú teplákovinu so srandovným vzorom
  • priesvitný papier na prenesenie strihu
  • nožnice
  • špendlíky
  • ceruzku, fixku
  • ihlu, niť a šijací stroj
  • gumu do gatí - voliteľné

Mojim najväčším problémom pri prvom pokuse bolo to, ako zvoliť správnu veľkosť a tvar. Problém sa vyriešil strihmi. Ako začiatočníčka som si vybrala jednoduché gaťuše s patentmi a záplatami na kolenách vo veľkosti od 74-104. Zvolila som si najmenšiu veľkosť na 6-9 mesačné dieťatko (keď pokazím látku, aspoň jej nebude veľa :-)). Obkreslila som ceruzkou 4 časti strihu na prenášací papier a tie som aj so všetkými značkami vystrihla.

Podľa strihov na prenášacom papieri som vystrihla jednotlivé kúsky látok - hlavný diel nohavíc, lem na bruško, lem na nohy a záplaty na kolená. Pri strihaní látky som na každom kúsku (okrem záplat) nechala ešte cca centimeter na zapošitie.

Ďalej som pokračovala so záplatami. Tie majú byť prišité overlockovým stehom. Na mojom šijacom stroji je to steh číslo 6, ku ktorému má byť použitá pätka číslo 2. Tú som použila prvý krát v živote, čo asi vidieť aj na foto podľa opotrebovania. :-)

Najprv som steh skúsila na testovacej látke.

Potom prišli na rad špendlíky - veľmi užitočné pomôcky pri celom šití a záplaty som mohla podľa náčrtu čiar prišiť na svoje miesto.

Ako ďalšie som zošívala "riťkovú" časť gaťuší, tentoraz už klasickým stehom s pätkou a okraje som nakoniec zapošila. Pri šití som si vždy časti prichytila špendlíkmi, cez ktoré sa dá kolmo šiť aj strojom (objavila som Ameriku ;-)) a držala sa predkreslených čiar zo strihu.

Pokračovala som zošitím oblúka medzi nôžkami.

Patenty na nohách som vytvorila preložením látky v polovici a zošitím na konci. Zošitie som umiestnila na stred a látku znovu prehla na polovicu. Vnútorné časti som pridržala a vonkajšiu časť prevrátila ako rukáv. Vznikli "tunely" čiže patenty na konce nohavíc. Ako ušiť túto časť som pochopila hlavne vďaka hľadaniu videa z youtube, takže prikladám aj link na video, kde slečna ukazuje ako vytvoriť patenty na nohaviciach aj lem na brušku. Asi z toho budete mať viac ako z môjho popisu ;-).

http://bit.ly/2tKlGYH

Patenty som vložila na konce nohavíc, prichytila ich špendlíkmi a zošila popri okraji. Podľa strapkania vašej látky budete vedieť, či musíte kraje začistiť overlockovým stehom, alebo nie. Ja som ich pre istotu radšej začisťovala.

Takto vyzerá hotová nohavica po prevrátení.

Lem na brušku som ušila podobným spôsobom. Kratšie konce som zošila, látku vyvrátila a vložila do nohavíc.

Prichytila som látku na štyroch miestach, špendlíkmi podľa značiek, ktoré boli na strihoch (v podstate to boli značky rovnomerne deliace lem na štyri časti). Počas šitia som držala látku napnutú, pretože obvod lemu bol o niečo menší ako obvod nohavíc. Vďaka elasticite látky a napnutiu sa časti pekne spoja.

Hotovo. Stroj má oddych :-)

Po celodennom boji som vykúzlila aj mikinu a...

... gaťuše v zelenom :-)

Tento žurnál bol o tom, ako sa netreba báť a pustiť sa aj do vecí, o ktorých nemáte ani páru. Oblečenia pre drobcov je v obchodoch veľa, ale vlastnoručne (na stroji) ušité spraví radosť dva krát. Ak si na takéto niečo predsa len netrúfate, tu na Sashe nájdete množstvo šikovných žienok a možno aj chlapov, ktorí vám radi ušijú oblečko pre vášho drobčeka podľa vašich predstáv.

Tieto moje prvé pokusy nakoniec nedopadli až tak zle. Určite tí, ktorí šijú pravidelne nájdu na mojom postupe nejaké chybičky. Vopred sa ospravedlňujem, ak som niečo neurobila celkom správne, ale všetko drží ako má, tvar je pekný a materiál by mal byť aj drobcovi príjemný :-) 

Nakoniec musím povedať, že obdivujem tých zdatných, ktorí si oblečenie šijú sami. Skladám pred vami klobúk! Zistila som, že niekedy nie je také jednoduché ušiť niečo len podľa predstáv a stojí to doslova krv a pot (hlavne v lete ;-)).

Krásne prázdniny vám želá 2v1 - Katka ♥

Komentáre

evelin3004 ....joj tak ja veľmi obdivujem všetkých, ktorí niečo usiju, a Ty si to zvládla na jednotku :-), pekný komplet a super žurnál...:-)

2017-07-26 20:01:371x

taliaa pekné.

2017-07-26 23:13:481x

weim @evelin3004 ďakujem krásne, ja tiež obdivujem takých šikuliakov, hádam sa raz aj ja dopracujem na vyššiu úroveň ;))

2017-07-27 11:35:21

ButterflyHandMade Krásne, to si ukladam. Raz možno dačo vycarim aj pomocou ihly a nite :-D prajem veľa zdravicka a oddychujte, kym príde malý pokladik :-)

2017-07-30 14:06:22

weim @ButterfkyHandMade ďakujeme, oddychujeme, teraz sa už ani inak nedá :-)

2017-07-30 15:12:20

MirianaOli Perfektný žurnál so super fotopostupom strihu, toto veľmi oceňujem. Fotočky sú výborné:)

2017-07-30 15:26:341x

Pcola Úžasné! :) Ja som si stroj s veľkými víziami (tie boli grátis ;)) kúpila ešte pred narodením prvého, ale nejak naň doteraz tak trošku sadá pach v krabici... raz však príde jeho čas!!! Nech vám všetko dobre dopadne ;) Zdraví Pčola+2 Pčolky :D

2017-07-30 16:10:491x

weim @MirianaOli :) vďaka, pre mňa boli tie strihy zásadné, bez nich by som šila podľa seba a asi by to malo pás na 5mesačné baby a nohavice veľkostne pre novorodenca :D

@Pcola treba vytiahnuť a s pčolkami niečo ušiť :) keď som bola malá vždy som chcela šiť a nikto ma nechcel pustiť ku stroju :D

2017-07-30 18:40:58

dzinus Milý žurnál, výborný postup pre začiatočníkov a krásne gaťuše...;)

2017-07-30 21:39:421x

TvoreNina Jeej to je Berninka nejaka 200? :) inak poradim na tie zaplaty, staci ich prizehlit obojstrannym vlizelinom (vlizelin-pavucinka/vlisofix) a ide to nasit jednoduchsie, neposuva sa to a ani okraje by nemali byt take zvlnene. A kombinaciu latok chvalim, pekne :)

2017-07-30 22:02:502x

weim @TvoreNina Áno Bernina B215 :) vlizelín ma nenapadol, ale neviem, či som ho náhodou aj v tom časopise nemala spomenutý.. už budem vedieť nabudúce ;))

2017-07-30 23:03:32

SMART. super to je, tlieskam!-Katka užívaj si tieto chvíle, kedy máš čas na šitie, keď sa drobec narodí, nebudeš stíhať nič :-) pred rokom som aj ja bola kinderko a tvorila :-) teraz už venujem čas len malinkej...všetko dobré!

2017-07-31 11:57:11

berrysalenka Kraaasa,idem na to! Kde prosim Vas kupim ten casopis?dakujem a drzim palce v dalsej tvorbe!

2017-12-21 22:10:46

weim @berrysalenka ja som kupovala casopisy cez Bubulakovo, vychadzaju stvrtrocne :))

2017-12-21 23:00:01

berrysalenka Moc dakujem!

2017-12-22 12:55:55

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »