Domov » Žurnál+ » Autor: Hana Lukáčová

Žurnál+

Na návštevu jedine v zaštopkaných ponožkách (Eko... Ako? - seriál zo života, 2. časť)

Hana L. » Osobné Blogy / 2024-03-04 06:49:37 /  9 komentárov / 25 lajkov

Stalo sa vám už niekedy, že ste si na návšteve preložili nohu cez koleno a až v tom momente ste si uvedomili, že vaša holá päta vykúka na celú prítomnú spoločnosť z deravej ponožky? Nám áno, a tak sme si v našom ateliéri povedali, že deravé ponožky z našich šatníkov zmiznú a namiesto holých piat sa v spoločnosti blysneme malými, ručne šitými umeleckými dielami. 

Keď sme so štopkaním začali, často sme si touto činnosťou krátili chvíľu v stánku na trhoch. Nejeden okoloidúci (prevažne zo staršej generácie) sa pristavil so zvolaním: „Jéj, to sme sa učili v škole! Ale to už dnes nikto nerobí...“ Iba jeden starší pán nám sprisahanecky prezradil, že on veru ponožky štopká a štopkať bude, hoci mu manželka nadáva, že „načo to robí, nech si radšej kúpi nové ponožky“.


Zdalo sa, že my ľudia sme sa naučili nosiť ponožky na jedno použitie a následne ich vyhodiť. Na štopkanie vraj „nie je čas“, „nevyzerá to dobre“ a „keby niekto videl, že mám na sebe zaštopkanú ponožku, bola by to hanba“. Dokonca aj tí, ktorí väčšiu časť života prežili v skromnosti a šetrnosti, zaúpeli: „Kto by to dnes nosil!“

My sme však nemali najmenšiu chuť vyhadzovať deravé ponožky ani sa hanbiť za tie zaštopkané, a tak sme pokračovali v tom, čo sme začali. Spočiatku sme používali klasický spôsob štopkania, ktorý mnohí z nás poznajú ešte z čias základnej školy:

Čoskoro sme však zistili, že techník, ktorými možno látať dieru na ponožke je viacero. Nám sa zapáčila hlavne táto tu:

Táto technika umožňuje pohrať sa s tvarom i farbou, vďaka čomu sa za krátky čas stane zo smutnej deravej ponožky kráľovná šatníka. Všimli si to aj návštevníci nášho ateliéru, kde sme spravili malú výstavku štopkaných ponožiek. Stretli sme sa s pozitívnymi ohlasmi zo strany malých i veľkých, ľudí rôznych povolaní, vrátane profesionálneho dizajnéra.


Najviac nás však potešila suseda, ktorá si jeden pár našich zaštopkaných ponožiek vybrala ako svoj svadobný dar. Skúsme nemať komplexy a nosme zaštopkané ponožky. Nám sa páčia ešte viac než tie nové a chodíme v nich aj na návštevy. A takisto v nich návštevy prijímame. Ani neviete, koľko komplimentov zožnete, keď si v takýchto ponožkách preložíte nohu cez koleno.

Navyše, pri štopkaní si človek a hlavne jeho myseľ veľmi oddýchne. Kto by si to chcel vyskúšať, je vítaný u nás v ateliéri v Trnave na Ferka Urbánka 6, každý deň poobede. Stačí si so sebou priniesť deravú ponožku, vstúpiť a za symbolický poplatok vás pri čaji alebo káve naučíme, ako dať vašim ponožkám nový výraz a zaradiť ich späť do šatníka.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
EKOnomické okienko
Za uplynulý rok 2023 sme si štopkaním vrátili do užívania zaokrúhlene 50 párov ponožiek. A nielen to. Z 50 párov ponožiek na vyhodenie vzniklo 50 párov exkluzívnych dizajnových ponožiek na závidenie. Nite, ihly i štopkacie hríbiky, ktoré sme na to použili, sú z dedičstva po našich starých mamách. Náklady sme tým pádom nemali žiadne.
Najnižšia nám známa cena na trhu za pár ponožiek je 1 euro. Ak by sme počítali túto cenu, ušetrili sme 50 eur. Dizajnové ponožky však bežne stoja aj 8 až 10 eur za pár. Ak by sme brali do úvahy túto cenu, ušetrili sme 400 až 500 eur.
A hlavne, ušetrili sme životné prostredie.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

A čo vy na to? Štopkáte? Skúsite to? Dáte svojim deravým ponožkám druhú šancu?

Komentáre

huki skvelé a krásne:)

2024-03-04 09:11:00

Katry Tak toto sa v dnešnej dobe cení,perfektné :))

2024-03-04 09:55:12

LuJo Skvelý žurnál! Takéto sa oplatia čítať!!!! Krásne :-)

2024-03-04 10:47:59

AdharaDecor Priznám sa, ponožky neštopkám, ale teplé punčocháče, ktoré sú drahšie, veru áno. Zaujímavé záplaty ste vytvorili, niektoré sú ako mandaly. :-)

2024-03-04 11:04:13

katari Pozdravujem vás, áno, ponožky som štopkala a z času na čas aj štopkám, deťom, manželovi aj sebe. Väčšinou vo farbe ponožky, ale musím to vyskúšať farebne, je to originálne. Pekný deň a nech sa vám darí :)

2024-03-04 16:42:53

mespilu To je tak milé a krásne :)

2024-03-04 20:35:11

danculienka podobne ako katari-štopkám roky a všetkým hlavne ked sú zimné večery dlhé počúvam pri tom audioknihy.Ale nikdy som to neskúšala takto originálne-farebne.

2024-03-06 18:54:02

Zbrusunove Krásne a krásna práca. No my sme tiež zástancami , že nevyhadzuj ale oprav alebo vyrob z toho niečo iné, čo ešte poslúži. A to naše životné prostredie už máme z tohto konzumného života dosť znečistené, takže mňa každý takýto nápad poteší a nadchne. Nech sa vám darí.

2024-03-08 17:01:41

Lucarino Pár zaštopkaných kúskov veru mám. Väčšinou detské pančušky. Tie mi bolo ozaj ľúto vyhodiť. Učila ma to moja stará mama, keď sme ku nej chodili ako deti na prázdniny. A pamätám si ako sme jej párkrát doniesli tašku plnú deravých ponožiek a ona nám ju za pár dní doniesla plnú, ale zaštopkaných. Šetrilo sa, viac sme si všetko vážili.

2024-03-24 21:33:21

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »