Domov » Žurnál+ » Autor: Hana Lukáčová

Žurnál+

Eko... Ako? (Veselý nákupný manuál)

Hana L. » Osobné Blogy / 2014-03-07 17:59:52 /  11 komentárov / 38 lajkov

Niekedy je ťažké robiť všetko na sto percent, no aj riešenie, ktoré nie je stopercentné, môže byť eko. Inšpirujte sa hrdinkou nášho žurnálu, Alenkou, ktorá Vám ukáže, ako môžete nakupovať potraviny v bežnom obchode a byť pritom šetrnejší k prírode.

1. Alenka sa na nákup vždy dobre pripraví. Napíše si nákupný zoznam, posilní sa dobrou desiatou a zbalí si tašku plnú všakovakých obalov, ktoré využije pri nákupe. Takto vybavená nebude s prázdnym žalúdkom blúdiť medzi obloženými sendvičmi a sladkosťami zabalenými v plaste a nakúpi len to, čo naozaj potrebuje a odnesie si to domov vo vlastných obaloch.2. Alenka chodí na nákup peši alebo na bicykli, prípadne využije mestskú hromadnú dopravu. V zálohe má tiež nákupný vozík, ktorý unesie aj veľmi ťažké nákupy. Alenka používa auto len vtedy, keď je to naozaj nutné.3. Alenka vojde do obchodu a prezerá si ponuku produktov, ktoré sú na jej nákupnom zozname. Pozorne preštuduje všetky možnosti a kde sa to len dá, tam si vyberá potraviny bez obalu alebo zabalené v materiáli, ktorý sa ľahko rozloží/recykluje.


 
4. Alenka si chce kúpiť rožky, ale obchod ponúka na ich zabalenie iba plastové sáčky. Alenka si chce navážiť kilo cibule, ale vedľa váhy na ňu zase žmurkajú tie isté plastové sáčky. Alenka však neprepadá panike. V taške má pripravené plátenné vrecká, sieťovky, ale aj sáčky zo svojich predošlých nákupov. Zo svojej zásoby využije ten obal, ktorý sa jej v danej chvíli zdá najvhodnejší. Alenka vie, že nálepku z váhy nemusí za každú cenu lepiť na sáčky. Môže ju nalepiť aj priamo na nezabalené ovocie/zeleninu alebo zabaliť ovocie/zeleninu do textilného vrecka a nálepku nalepiť na papierik, ktorý potom odovzdá predavačovi pri pokladni.


 
5. Alenka prichádza domov. Ak bola mimoriadne úspešná, tak má v taške výlučne potraviny zabalené buď vo vlastných alebo ľahko rozložiteľných obaloch. Ak sa jej dnes nedarilo, kúpila aj čo-to v plastových alebo tetrapakových obaloch. Hneď však húta, ako to využije vo svojej domácnosti. Veľakrát dospeje k riešeniam hodným patentového úradu, no niekedy si nevie dať rady. Vtedy pristúpi k svojim nádobám na separovaný zber a všetok odpad dôsledne vytriedi.6. Alenka má aj svoje obľúbené produkty, ktoré však svojím balením nezodpovedajú Alenkinej novej túžbe po planéte nezasypanej odpadom. Alenka sa rozhodne, že niektorých favoritov sa vzdá. Za iných si nájde náhradu od iného výrobcu. A pokiaľ si Alenka nedokáže predstaviť život bez svojho obľúbenca, rozhodne sa pasovať ho na nevšednú, sviatočnú potravinu, ktorá sa konzumuje len pri výnimočných príležitostiach.7. Alenka sa snaží a hľadá nové riešenia. Alenka skúša niektoré výrobky napodobniť doma a objavuje tak svoje mimoriadne kuchárske schopnosti. Takisto s dávkou údivu zisťuje, že jej keksíky chutia lepšie než tie z obchodu.8. V neposlednom rade si Alenka uvedomuje, že svojím konaním ovplyvňuje aj druhých ľudí. Preto chce ísť príkladom a inšpirovať všetkých naokolo, starších i mladších. Alenka tiež pamätá na príslovie: „Ohýbaj ma, mamko, kým som ešte Janko...“ a preto učí dobrým návykom i svoje deti.

 

A keďže každá snaha sa cení, nezabudnite sa občas odmeniť. Napríklad niektorou z týchto krásnych eko nákupných tašiek, ktoré sme našli tu, na Sashe.

Autormi sú:

Horný rad zľava 1. www.sashe.sk/dartaska, 2. www.sashe.sk/madamegrey, 3. www.sashe.sk/blue.orchid

Stredný rad zľava 1. www.sashe.sk/vintagesouvenirs, 2. www.sashe.sk/prskavka, 3. www.sashe.sk/lei.la

4. www.sashe.sk/hush

Dolný rad zľava 1. www.sashe.sk/on.a.ona, 2. www.sashe.sk/seapony, 3. www.sashe.sk/danny


 

Komentáre

fiula :)

2014-03-07 18:18:491x

HANDMADEART Super, podobných článkov nikdy nie je dosť :-).

Začala som štrikovať z oblečenia podložky pod horúce riady. Sama ich používam, výborne sa skladujú, čistia (stačí dať oprať)...Ti sú: http://www.sashe.sk/HANDMADEART/moje/podlozky-pod-horuce-recy

No a najnovšie som začala štrikovať kabelky z oblečenia. Podľa toho, koľko je látky, tak vidím, či to bude malá kabelka na pár drobností alebo väčšia, do ktorej sa už zmestí oveľa viac vecí. Ešte nemám nafotené, ale snáď o pár dní budú prvé kusy už aj na mojej stránke.

2014-03-07 18:25:182x

ElixirJewellery škoda len,že je to Alenka z ríše divov... Väčšina Aleniek nakúpi tony sprostostí a minie 3000 sáčkov a obal od horaliek zahodí hneď pred obchodom na zem...

2014-03-07 22:34:064x

vlnkohra Rugevit, upresním, že Alenka nie je ilustráciou súčasnej situácie, ale príkladom, ako sa veci dajú robiť inak :)

Osobne ju považujem za veľmi reálneho človeka bez nadprirodzených schopností, žijúceho v skutočnom svete. Dokonca mi v mnohom pripomína generáciu našich rodičov či starých rodičov, ktorí boli výmyselní a len tak niečo nezahodili a týmto spôsobom veci recyklovali. Takisto boli viac zvyknutí chodiť peši alebo na bicykli, využívali nákupné vozíky. Igelitky a sáčky si šetrili. Možno tak žili, lebo museli, ale prečo by sme dnes nemohli tak žiť, lebo chceme?

Áno, je mnoho ľudí, ktorí sa nad odpadom nezamýšľajú vôbec, no práve preto treba ísť príkladom a ukazovať aj inú cestu :)

2014-03-08 06:31:085x

MiniaLab SKvelé!! : ))) rugevit, možno ťa prekvapím, ale v bežnom živote som aj ja taká Alenka ; ).... minule som sa dozvedela, že je predavačkám v jednom obchode z môjho nepoužívania sáčkov a tak šetrenia životného prostredia na smiech. Mne bolo z toho do plaču... no čo už, niekomu sa asi ten svet odpadkov páči..

2014-03-08 14:25:302x

vlnkohra Super, MiniaLab! :) A k tomu smiechu - aj takýmto spôsobom sa ľudia občas vyrovnávajú s niečím, čo je pre nich nezvyčajné alebo nepochopené. Dúfajme, že od smiechu postupne prejdú k zaujímaniu sa o dôvody, ktoré stoja za odmietaním sáčkov :)

2014-03-09 11:32:462x

DARTASKA super a ďakujem za umiestnenie jednej z mojich tašiek-nákupiek :)

2014-03-10 12:28:241x

Labutka vlnkohra, a vies od Alenky vydolovat recept na tu domacu kofolu? :)

2014-03-12 13:59:201x

vlnkohra Labuťka, pravý recept vraj pozná len sedem ľudí a Alenka k nim žiaľ nepatrí :) Ale na mnohých miestach Kofolu čapujú, tak ak ju má niekto veľmi rád, môže prísť s vlastnou fľaškou a dať si načapovať. Zdá sa mi, že čapovaná bývala aj tak lepšia než tá z obchodu :)

2014-03-14 08:59:081x

Naco_Meno Skvelý a veľmi inšpirujúci članok :) začala som maľovať tie Eko tašky, sú veľmi pohodlné a praktické :)

2014-06-05 20:32:11

milBo SUPER!! :)))

2015-02-28 14:31:14

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »