Domov » Žurnál+ » Autor: Anička Jedináková

Žurnál+

Tradičné slovenské vo VEVERatelieri

Anička J. » Tvorba / 2019-06-02 12:01:44 /  Pridaj komentár / 5 lajkov

Ahojte. 

Chcela by som predstaviť svoj VEVERatelier. Hlavne našu rôznorodú tvorbu. Inšpiráciu beriem taktiež, ako mnoho ľudí v dnešnej folklórom inšpirovanej slovenskej spoločnosti - slovenské ľudové ornamenty, vzory. Je veľmi krásne vrátiť sa v čase, za týmto umením, ale napriek tomu sa mi darí, toto folklórne bohatstvo preklenúť aj do modernej doby. Vždy však čerpám zo starých múdrych kníh a inšpirujem sa dôležitými ľuďmi Slovenska, ktorí mi pomáhajú zatriediť ornamenty do jednotlivých slovenských regiónov. Nechcem aby sa, nedajbože, nedostal nórsky vzor do slovenského folklóru, to je neúcta. 

Žijem na Kysuciach a preto, nemám až tak z čoho vyberať, čo sa ornamentov týka a tak si prepožičiavam vzory z celého Slovenska, ale podarilo sa mi vytvoriť aj spoločenské šaty inšpirované kysuckým krojom. Spojila som v nich všetky inšpirácie prvkov kysuckého kroja. :) Svadobné šaty v našej ponuke sú taká čerešnička v mojej tvorbe, ktorá obsahuje ručnú vyšívku z okolia Senicea stále čakajú na svoju vyvolenú nevestu. :)

Detské krojové šatôčky s ručnou vyšívkou sú veľmi obľúbené - obsahujú výšivky z okolia Moravského Lieskového a Bošáce, Čataja a Jablonice. Pri týchto šatôčkách som sa venovala strihu detského jednoduchého kroja, ktorý má široké veľkostné rozmedzie, pripomínajú aj kroj, ale napriek tomu sú IN, teda myslím si :) Podobná im je aj krojová suknička - kruhová, lemované ľudovou vzorovkou, rovnako s reguláciou pre Vašu slečnu, ktorá sa chce zatočiť a zapáčiť je ideálna, napríklad na ľudové festivaly. :) 

Poslednú chvíľu sa venujem aj tričkám s inšpiráciou slovenského pernikárstva. "Veselé perníkové tričká" vznikli inšpiráciou jarmočných medovníkov, ktoré nesú veselé odkazy a taktiež sú tieto tričká v dnešnej spoločnosti obľúbené. Myslím, že toto spojenie sa celkom vydarilo - posúďte sami. :) Na túto spoluprácu som si zavolala pernikárku Evičku Grochalovú, aby som nekopírovala niečo čo nieje z mojej hlavy alebo neskúsenej predstavy. :) 

Okrem tohom, že sa venujem odevnej tvorbe, venujem sa aj domácim doplnkom, ktorých svedkami sú dekoračné vankúše obohatené rovnako o slovenské ľudové vzory a dominanty. 

Škála mojej a manželovej tvorby široká. Ja sa venujem odevom, látkam a manžel zasa výrobkom z dreva, ktoré nájdete aj v našej ponuke. Sú obľúbené v našom okolí a ľudia ich majú radi. Predstavujú symbol nášho najtradičnejšieho slovenského vierovyznania. :) V tvorbe sa navzájom dopĺňame a zaroveň vytvoríme aj niečo spoločné, prípadne nápadité pre našich blízkych na svadby, či životné jubileá :) Príkladom toho sú "hodiny folklórnej duše" ktoré máme v ponuke. :)

Teším sa na Vašu návštevu nášho SASHE profilu a prijímam aj rôzne pripomienky, návrhy, želania, objednávky a podobne :) 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
vever.atelier
vever.atelier
7 predaných ks, 6 hodnotení

Originálna odevná tvorba
Tvorba doplnkov
Rezbárska tvorba

všetko
s radosťou vyrobené
na kysuckom dvore...
Hand made in Slovakia...
Krásny deň Vám praje Anička :)
Have a nice day :)

Facebooková stránka VEVERatelier


Pôvodné meno anicka.wewericka

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kríž morený - veľký - 8303243_Kríž morený - veľký by vever.atelier
 Páči sa 10 ľudom
21,50 €
 - Folk šaty pre dievčatká - 8402645_Folk šaty pre dievčatká by vever.atelier
 2 komentárov
 Páči sa 22 ľudom
75 €
 - Dekoračný vankúš "Včelia sila" - 10517411_Dekoračný vankúš "Včelia sila" by vever.atelier
 Páči sa 4 ľudom
25 €
 - Spoločenské plesové šaty "ako kysucký kroj" - 10517821_Spoločenské plesové šaty "ako kysucký kroj" by vever.atelier
 1 komentárov
 Páči sa 4 ľudom
250 €
 - Veselé pánske tričko - 10778226_Veselé pánske tričko by vever.atelier
 Páči sa 3 ľudom
27 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »