Domov » Žurnál+ » Autor: Viera Fabianova

Žurnál+

bez odpadu 4/2019

Viera F. » Fotopostupy a Návody / 2019-05-15 16:41:37 /  1 komentár / 21 lajkov

Trochu meškám so 4. článkom na tému Tvorenie z odpadu alebo tvorenie bez odpadu, ale jarná príroda ma lákala natoľko, že nezostal čas na tvorenie.


Trošku rekapitulácie, čo som vám ukázala v predchádzajúcich článkoch:
1. Som vám ukázala ako šijem nákupné tašky z nových látok, ktoré už nikto nepotreboval a teda znižujem množstvo odpadu hneď dvakrát
2. Som vám ukázala moju srdcovku – malé kozmetické taštičky zo zvyškov látok
3. Som recyklovala rifle

Dnes vám ukážem čo robím zo zdanlivo nesúrodými zvyškami látok, ktoré by možno niekto iný vyhodil, ale ja to pretvorím na niečo dúfam pekné – prestieranie.


Takže čo budeme potrebovať:
Látku na spodnú stranu veľkosti asi 2 cm väčšie ako budúce prestieranie, v mojom prípade asi42x32 kludne môže byt zošitá z viacerých kúskov,,
Vatelín 30x40
Zvyšky látok s ktorými fakt neviete čo máte urobiť
Pásik látky , kludne nadšitý z viacerých 4 cm široký a dlhý asi 150 cm

Najskôr si zošijete spodnú stranu položíme si ju lícnou stranou dolu, na to položíme vatelín (termolin, joko, čo máte), na to si porozkladáme zvyšky, tak aby sa prekrývali aspoň 5 mm.

Pre zlepšenie práce je dobre keď tie zvyšky mate naškrobené a vyžehlene, lepšie sa s nimi pracuje. Zvyškami pokryjeme celu plochu vatelínu, kto má lepidlo na textil, tak si tie kúsky prilepí , kto nemá ako ja, iba prišpendlí.


Sadneme si k stroju a začneme všetky tri vrstvy spolu prešívať , popustíme uzdu fantázii, používame rôzne stehy, farby nití, skrátka môžete sa vyblázniť. Keď je cela plocha prešitá, mate pripravený podklad pre budúci obrázok.

 


Znovu načrieme do zvyškov látok a snažíme sa vytvoriť nejaký obrazec. Mňa zaujali tie pásikavé trojuholníky a hnedý väčší kus – bolo rozhodnuté, už viem! Vy to tam ešte nevidíte?

 


Ale už asi áno – bude to veterný mlyn a keď sme týmto pádom v Holandsku nesmú chýbať tulipány.

 


Tak už to len prišijeme, stačí obyčajný steh, nemusíte to prišívať endlom. Niekto sa určite spýta, či sa to nebude strapkať – áno bude sa to strapkať ale v tom to práve je, mne osobne to nevadí, zdá sa mi to zaujímavejšie, ale ako chcete klu dne si ti prišite hustým endlom a nebude sa to strapkať.


Tak už len orežeme na tvar obdĺžnika, dbáme na pravé uhly, olemujeme 4 cm širokým kúskom látky a mame hotovo.


Dobre na tomto postupe je to že ak pripravíte viacero podkladov, každý člen rodiny si môže vyskladať svoj obrázok (deti budú takou činnosťou určite nadšene a radi vytvoria obrázok napr. aj pre otecka) a každý bude mat to svoje prestieranie.
 

Komentáre

MariKlimo Krásny nápad

2019-05-15 20:26:33

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »