Domov » Žurnál+ » Autor: David Turčáni

Žurnál+

Ubzučaná jar

David T. » Blogy / 2021-05-13 07:00:01 /  1 komentár / 22 lajkov / 238x zobrazený

Tento žurnál sme písali už síce pár rokov dozadu, no práve na jar sa stáva opäť veľmi aktuálny! A navyše máme domčeky pre užitočný hmyz opäť skladom v ponuke;) Tak ako teda pomôcť užitočnému hmyzu?

Konečne je tu jar a s ňou všetko ožíva, zelenie, kvitne, bzučí. Určite ste si všimli, koľko hmyzu zrazu poletuje na vôkol. Chlpaté čmeliačice si hľadajú nové miesta vhodné pre svoje hniezda, kde by si založili svoje nové kráľovstvá. Včely medonosné už zbierajú prvý peľ a nektár, aby si doplnili zásoby po dlhej zime. Včely samotárky si tiež hľadajú nové miesta na hniezdenie. Inak počuli ste už výraz včely samotárky?

 

Samotárskymi či solitérnymi včelami voláme niekoľko sto druhov včiel, ktoré nežijú v kolóniách, väčšinou ani neštípu a efektívne opeľujú. Včely samotárky si budujú svoje hniezda v dutých stonkách, dutinách stromov, v zemi, či v stenách budov a tehlách. Samotárky do vhodnej dutiny alebo chodbičky nakladú vajíčka. Každému vajíčku dajú porciu peľu. Dutinku následne uzatvoria a o potomstvo sa už väčšinou viac nezaujímajú. Z vajíčka sa postupne liahnu larvičky, ktoré sa kŕmia potravou ktorú majú prichystanú v komôrke. V jednej takejto komôrke je nakladených viacero vajíčok a tie na konci sú nútené počkať kým sa vyliahnu tie vpredu. Po určitej dobe sa zakuklia a keď sa dostanú von z kukly, vyletia z dutinky. Samičky sa spária so samčekmi a kolobeh sa opakuje. Zimu prežije potomstvo, „rodičia“ umierajú v ten rok.

Mnohé druhy samotárok sa dokonca chovajú komerčne, pretože sú výbornými opeľovačmi sadov pre svoj krátky dolet, ktorý ich drží vo vnútri sadu. Tieto včely sú verné svojmu okoliu, lietajú aj za chladného a zamračeného počasia, neprekáža im totiž jemný dážď ani chlad.
A nielen to! Včely samotárky, ale aj včely medonosné, čmele, motýle, niektoré druhy chrobákov sú nenahraditeľnými opeľovačmi. Určite ste už počuli známy výrok pripisovaný Albertovi Einsteinovi, ktorý hovorí, že bez včiel by ľudstvu zostávali iba 4 roky života. Bez včiel a iných opeľovačov by pravdepodobne postupne vyhynulo mnoho druhov rastlín, ktoré by bez opelenia nevedeli produkovať semená pre svoje ďalšie rozmnožovanie. Zo 115-tich najdôležitejších plodín pestovaných pre zabezpečenie potravy ľudstva by bez opelenia hmyzom neprežilo až 87 z nich. Iný prepočet vraví, že až 90% rastlín musí byť opelených hmyzom. Dokonca sa vraví, že za každé tretie sústo toho, čo zjeme môžeme byť vďační včelám.

Nielen na včelách, ale aj na inom užitočnom hmyze sme tak priamo závislí. Včely a iné opeľovače to však majú stále ťažšie. Pribúda množstvo chorôb, ktoré ich trápia, majú čoraz menej priestoru na úkryt a menej zdrojov potravy. No včelám samotárskym, medonosným ale aj iným druhom užitočného hmyzu môžete pomôcť aj vy. Napríklad osadením takéhoto domčeka pre hmyz.

Včely samotárky vyhľadávajú takéto dutiny, neštípu, takže sa ich nemusíte báť a ešte vám aj prinesú nový život na balkón, či záhradu. Práve teraz je ten správny čas, keď samotárky vyhľadávajú vhodné miesta.

Pomôcť im môžete aj vysadením napríklad aj vysadením semienok kvetov. Je to zmes lúčnych kvetov, ktoré nielen skrášlia záhradu, ale najmä poskytnú dostatok peľu a nektáru pre užitočný hmyz, ktorým živia seba aj svoje larvičky, alebo im slúži ako zdroj energie.
Okrem toho, kúpou našich výrobkov pomôžete nie len včelám a svojmu okoliu, ale aj občianskemu združeniu kRaj, ktoré sa venuje vzdelávaniu o význame včiel, opeľovačov a včelárenia ako užitočného tradičného remesla. O. z. kRaj realizuje aj projekt Voštinári, ktorý zamestnáva (predtým) dlhodobo nezamestnané ženy a ľudí z okraja spoločnosti. V sociálnej dielni spracovávajú včelí vosk do krásnych, voňavých a zdravých sviečok a prinášajú vám do domovov útulno.

Komentáre

MirianaOli Áno, včeličky potrebujeme všetci:)

2021-05-13 08:17:131x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
vcelikraj
vcelikraj
455 predaných ks, 126 hodnotení

Ahoj, sme malá, rozbiehajúca sa dielňa na spracovanie včelieho vosku Voštinári a zamestnávame predtým dlhodobo nezamestnané ženy a ľudí z okraja spoločnosti. Vyrábame sviečky zo 100% prírodného včelieho vosku, poctivo a s láskou.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Sviečka z včelieho vosku v brúsenom skle - olivovo zelená - 12692940_Sviečka z včelieho vosku v brúsenom skle - olivovo zelená by vcelikraj
 2 komentárov
 Páči sa 113 ľudom
22,- €
 - Domčeky pre hmyz - 13333960_Domčeky pre hmyz by vcelikraj
 1 komentárov
 Páči sa 86 ľudom
14,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »