Domov » Žurnál+ » Autor: David Turčáni

Žurnál+

Oslávme Svetový deň včiel, zľava 15 %

David T. » Zľavy a súťaže / 2021-05-20 12:50:18 /  1 komentár / 6 lajkov

Dnes, 20. mája, oslavujeme Svetový deň včiel. Máme pre vás 15 % ZĽAVU na všetky výrobky, stačí použiť kód MAJ2021, ale chceme vám dať aj pár tipov, ako včelám pomôcť.

V tento deň si pripomíname, že včely, ale aj iné opeľovače, sú nevyhnutné a zatiaľ nenahraditeľné pre náš život. Podľa Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo stúpla závislosť plodín od hmyzích opeľovačov za posledných 50 rokov až o 300 %. Pritom počet užitočného hmyzu za posledné dekády rapídne ubúda. Tieto zmeny sú spôsobené stratou biotopov pre opeľovačov, pesticídmi využívanými v poľnohospodárstve a klimatickou zmenou. Tieto zmeny výrazne narušia potravinovú bezpečnosť a hoci ešte nie sme úplne v kríze, situácia sa nevyvíja dobrým smerom. Štúdie neukazujú, že je to problém nasledujúcich 10, či 20 rokov, deje sa to teraz!


ČO MÔŽEME UROBIŤ?

Vysaďme včeliu pastvu
- saďme rastliny, ktoré poskytujú hmyzu dostatok peľu, či nektáru, alebo priestor pre hniezdenie samotárskych včiel. Okrem toho, že kvetinové záhony krásne osviežia priestor záhrady, sú oveľa užitočnejšie ako sterilný trávnik.

Mozaikové kosenie
- ak je to možné, trávnik koste na etapy a vždy nechajte miesta s vyššou trávou, či bylinami, ktoré poskytujú dostatok priestrou pre rôzne drobné živočíchy.

Nepoužívajme jedovaté postreky
- okrem toho, herbicídy a pesticídy na chemickej báze že škodia vášmu zdraviu, sú smrteľne jedovaté pre mnohé druhy hmyzu

Osádzajme domčeky pre hmyz
- poskytnú vzácne priestory pre hniezdenie užitočných opeľovačov a vám opelia záhradku. Nejaké máme aj v našom obchode a dnes sú so zľavou;)

Apelujme na politikov
- aby zakázali postreky na báze neonikotinoidov, alebo aby sa poľnohospodárstvo vrátilo od monokultúrnych osevných postupov k zmiešaným kultúram. Najjednoduhšie je vyjdariť svoj postoj podpísaním petície, alebo priamou účasťou na rokovaniach miestnych zastupiteľstiev.

Vzdelávajme sa
- existujú rôzne knihy, dokumentárne filmy, alebo kurzy, ktoré hovoria o tom, ako zlepšiť kvalitu prostredia, kde žijeme. Môžete napríklad navštíviť našu vzdelávaciu včelnicu Včelí kRaj pri Kokave nad Rimavicou, kde vám o užitočných opeľovačoch povieme všetko čo vieme (a nie ej toho málo:)) a ešte si budete môcť na vlastnej koži vyskúšať aj prácu včelára.

Podporujme poctivých včelárov
- kupujme med priamo od včelárov v okolí. Okrem toho, že máme záruku ozajstného a kvalitného medu, podporíme ich v tak v  ich užitočnej činnosti.

Kúpou môžete podporiť aj našu malú sociálnu dielňu na spracovanie včelieho vosku, ktorá zamestnáva (predtým) dlhodobo nezamestnané ženy a ľudí z okraja spoločnosti. V našej dielni Voštinári dbáme na kvalitný vosk, podporujeme poctivých včelárov aj miestnu ekonomiku. Dnes máme pre vás 15 % ZĽAVU na všetky výrobky, stačí ak použijete kód MAJ2021. Sviečky z našej dielne má aj Pápež František:)

Hlavne nebuďme ľahostajní, zmena sa týka nás všetkých.

Komentáre

huki super zhrnuté:)

2021-05-20 18:51:14

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Sviečka z včelieho vosku v brúsenom skle - olivovo zelená - 12692940_Sviečka z včelieho vosku v brúsenom skle - olivovo zelená by vcelikraj
 3 komentárov
 Páči sa 118 ľudom
22,- €
 - Domčeky pre hmyz - 13333960_Domčeky pre hmyz by vcelikraj
 1 komentárov
 Páči sa 118 ľudom
14,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »