Domov » Žurnál+ » Autor: David Turčáni

Žurnál+

5 rád mame, ktorou som bola

David T. » Osobné Blogy / 2021-04-29 12:10:44 /  1 komentár / 7 lajkov

Už 3,5 roka ma stále baví pozerať sa na moje spiace dieťa. Vtedy ma zaplaví neopísateľný pocit šťastia (tí čo ste rodičia, viete o čom hovorím). A keďže nezvyknem byť príliš patetická, vzápätí ma zvyknú prepadnúť aj spomienky na nie úplne najľahší začiatok môjho materstva.
Každodenné niekoľkohodinové kolikové besnenie, nedostatok spánku, vyčerpanosť, budenie sa každú chvíľu kvôli dojčeniu, ťažké myšlienky ako som situáciu opäť raz nezvládla..
Vtedy často rozmýšľam, čo by som teraz, s týmito skúsenosťami, odpočinutá (nie úplne, tie prebdené noci už asi nikdy nedoženiem), spravila vtedy ináč. Keby sa to dalo, všakže. Som si istá, že by som sa aj tak zachovala rovnako. Ale keby predsa len... dala by som si týchto 5 rád:

 1. neporovnávať sa
  (Porovnávanie podľa mňa spôsobuje zbytočný stres a to my, mamy robíme často. No zabúdame na to, že každá z nás sme iná, máme iné možnosti a možno aj ciele)
   
 2. nemať na seba prehnané nároky
  (Nemusí z každého dieťaťa vyrásť génius a nemusí byť všetko tip-top. Hlavne nech sme spokojné/í!)
   
 3. nezabúdať na seba
  (Teraz by som si určite dohodla s partnerom/rodinou jasné pravidlá, kedy má mama voľno. Je to extrémne dôležité pre psychohygienu, pravidlo spokojná matka = spokojné dieťa podľa mňa platí na 100 % - teda minimálne v dojčenskom veku určite. Dôležitá poznámka – voľnom sa nemyslí upratovanie domácnosti a iné podobné aktivity, ale niečo čo nás baví, koníček, spánok, prechádzka, alebo len chvíľka ničnerobenia v tichu)
   
 4. nezabúdať na partnerský život (!)
   
 5. požiadať o pomoc
  (Naozaj nie je hanba priznať si, že niekedy potrebujeme pomoc! Či už s dieťaťom, v domácnosti, alebo trebárs aj tú odbornú.)

Všímam si, ako sa v rôznych diskusiách na stránkach pre rodičov, alebo rôznych portáloch pre ženy zvykneme navzájom osočovať a predbiehať, ktorá sme lepšia, ktorej dieťa je šikovnejšie. Vieme byť k sebe neprajné a podlé, hoci všetky vieme, že podpora by sa nám zišla oveľa viac.
Preto malé ocenenie od inej mamy v podobe malého darčeka s milým prekvapením môže byť tá správna cesta ako povedať: „Si tá NAJ MAMA, robíš to dobre!“.
Blížiaci sa Deň matiek je skvelá príležitosť k obdarovaniu svojej mamy, alebo kamarátky, sestry, či samej seba. V našej sociálnej dielni na spracovanie včelieho vosku Voštinári, kde zamestnávame (predtým) dlhodobo nezamestnané ženy sme vyrobili sviečku v tvare srdiečka.

Sviečka je z čistého včelieho vosku, takže príjemne vonia, dokonca čistí vzduch. Na krásny červený odtieň sme použili prírodné pigmenty, takže pri horení nebudete dýchať nič škodlivé, práve naopak. Ako milý bonus sviečka v sebe skrýva prekvapenie s odkazom, ktorý nájdete až keď dohorí.

P.S.: Máte aj vy tipy, čo by ste teraz spravili ináč? Podeľte sa, som vážne zvedavá;)

Soňa
sociálna dielňa Voštinári

Komentáre

GMK ♡♡♡

2021-04-30 22:35:241x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Sviečka pre mamu - 13336731_Sviečka pre mamu by vcelikraj
 3 komentárov
 Páči sa 9 ľudom
5,50 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »