Domov » Žurnál+ » Autor: Bronislava Štubňová

Žurnál+

Zo života na lazoch - 1.časť

Bronislava Š. » Osobné Blogy / 2021-05-20 10:37:53 /  11 komentárov / 25 lajkov / 327x zobrazený

Je podvečer, vonku prší, a pred domom sa nám urobilo jazierko. Deti sa tešia, zatopilo im časť veľkého pieskového mesta a to im poskytlo nové stavebné možnosti.


Dnes som mala v pláne toľko vecí. Ráno som vstala a vychystala deti do školy. Chodia do miestnej školičky, pešo či na bicykli prejdú 10 minút cez lúku a sú tam. Poviete si, romantika. A máte pravdu! Akurát chlapci sú trochu alergickí na pele, takže keď im tráva vyrastie tak po pás, sme nútení nasadiť rúška a slnečné okuliare a dúfať, že tento rok lúku pokosia viac ako dvakrát. Mohli by sme sadnúť do auta a obísť kopec naokolo, no takto sa to snažíme riešiť čo najmenej – z výchovných a ekologických dôvodov :-)


Najprv vyrazí starší syn Hugo, lebo chce stihnúť prísť na „zelenú“ (= do trištvrte na osem). Naskočí na bicykel a v sekunde zmizne za rohom susedovho domu. Mladší Jerguš má svoje vlastné tempo, je mu srdečne jedno, či príde na zelenú, oranžovú, alebo až na červenú. Žije  v prítomnom okamihu :-)


Po ich odchode som trochu pobehala po záhrade, aby som pre žurnál pofotila pár záberov, aby som ich o dve hodiny neskôr fotila znova, lebo som ich medzitým stihla vymazať skôr, ako prišli do počítača. Na vine bol isto ten dlhotrvajúci nízky tlak.

 

Potom som šla posunúť elektrický ohradník pre naše mini-ovečky kosačky. S ovečkami to bolo celé vtipná záležitosť. Obstarali sme ich pred dvoma rokmi, aby sme nemuseli toľko kosiť. Samozrejme, je s nimi občas toľko roboty, že efektívnejšie by bolo zobrať do ruky radšej ten krovinorez. Zato sú veľmi milé a vtipné, čo trochu kompenzuje nedostatky s ich komplikovaným presunom. Včera mi jedna, ktorá sa vôbec nie náhodou volá Nezbedka, vyskočila cez ohradník na múrik, akoby sa nechumelilo a veselo sa pustila obžierať hocičo, čo jej prišlo pod papuľku. To som nečakala. Pomóc! Veď všade mám vysadené kvety, kríky, stromčeky, bylinky! Veru som si aj ponadávala (dnes som sa jej ospravedlnila, veď ona nie je na vine). Musela som totiž nakoniec volať manžela, aby mi pomohol zahnať ju naspäť. Na fotke sú dosť čerstvo a podomácky ostrihané, tak sa nezľaknite. Striháme ich s kamarátkou, a ona si potom vlnu berie k sebe, spracúva, a z vyrobených vlnených vláken tká krásne pončá, hačkuje rukavice a pod.


Dnes som si našla čas na jogu pred obedom. V poslednej dobe som si ju nechávala na večer, keď deti zaspávajú a číta si s nimi tato (striedame si večery), no dnes som to cítila inak. Joga je mojim veľkým pomocníkom. Vďaka nej sa lepšie pohybujem, lepšie dýcham, lepšie vnímam svoje telo, učí ma sústrediť svoju myseľ a byť dôsledná a vytrvalá. Ale najviac ma učí byť sama sebou, a byť sama so sebou v mieri a v láske. Je to neustály proces a sama som zvedavá, čo všetko mi joga ešte pomôže odhaliť.

To ma privádza k porovnaniu môjho starého a nového vnútorného nastavenia. Moje staré JA sa občas ozve a povie: „Ako môžeš cvičiť jogu uprostred dňa, keď väčšina ľudí sedí niekde v práci a pracuje, vykonáva niečo užitočné?“ Teraz už tieto myšlienky prídu, a za chvíľu ich moje nové JA pošle ďalej. Tým, že si zacvičím, robím predsa niečo užitočné pre seba, pre svoje mentálne a fyzické zdravie, a to vplýva aj na chod a pohodu celej rodiny.

Naučila som sa nedeliť si deň strnulo na pracovný a oddychový úsek. Pokiaľ mi situácia dovolí, robím veci tak, ako cítim, že potrebujem. Trochu porobím v záhrade ťažšiu fyzickú robotu, keď cítim, že už je dosť, tak idem a robím pri stroji či počítači, striedam činnosti, a nie som potom z jednej aktivity vyčerpaná. Keď spätne zhodnotím svoj deň, urobím takto rovnaké množstvo práce, no vo väčšej psychickej pohode.

Ako to máte vy?


 

Môj deň by ešte pokračoval rýľovaním posledného úseku v záhrade, určeného pre zemiaky a paradajky (zemiaky by už mali ísť do zeme), no ohlásila sa nečakaná návšteva a plány sa pomenili. Nevadí, rýľovať môžem aj zajtra. Krásny záver opäť daždivého dňa patril mojim chalanom, čítaním Narnie v posteli a vyslaním ich do ríše sladkých snov. Samozrejme, zaspala som pri nich:-)

Pekný deň vám všetkým želá Broňa.

Komentáre

SalixAlba Krásny život na lazoch:). Fandím Vášmu životnému štýlu i vnútornému nastaveniu. Držím palce a teším sa na pokračovanie:)

2021-05-20 11:20:011x

vcelikraj Pozdravujeme tiež z lazov:) Soňa

2021-05-20 12:55:201x

JanaYarn Aspon na dovolenku keby som tak mohla niekam do takeho prostredia ist, to by bolo :)

2021-05-20 13:00:051x

BimBam Čarovné lazy, pokoj na duši, život ťažký a krásny zároveň :) Vďaka za toto príjemné sprostredkovanie. Nech sa ti darí, Broni a píš, budeme sa tešiť a čakať. A aspoň cez fotky vdychovať tú úžasnú atmosféru. Krásny deň všetkým :)

2021-05-20 13:17:411x

sandrika aké fajné čítanie :))) vďaka zaň!

2021-05-20 14:38:461x

AdharaDecor Aj ja som mala naivné predstavy o ovečkách-kosačkách, ale aj vďaka vám od nich upúšťam. :-) Aj keď by mohli poslúžiť na vyčarenie tej pravej veľkonočnej atmosféry, nech ju nepoznáme len z nálepiek a servítok... A prečo máte výčitky svedomia, že cvičením nerobíte nič užitočné (aj keď ste správne skonštatovali, že pre vaše telo to užitočné je)? Viete, koľko ľudí v tom čase tiež nerobí nič, ale naozaj nič užitočné? Neraz aj ja. :-)

2021-05-20 14:49:561x

RozaliaEma Krásne napísané. Aj ja to mám nastavené podobne ako Vy, keď neprší, tak hurá do záhrady a keď prší, tak ešte väčšie hurá ku šijaciemu stroju. Život na dedine je krásny..... pokiaľ nemáš príliš veľké nároky.

2021-05-20 18:48:471x

v.IHLE.nit Ďakujem za vaše komenty a lajky :-) Pre Vcelikraj: ďakujem, pozdravujem, detičky z našej školy boli u vás na návšteve a veľmi si pochvaľovali :-) Pre AdharaDecor: ovečky sú fajn, ak má človek pre ne pripravený osobitný kus pozemku, ideálne trvale oplotený, ideálne bez veľkej výsadby, resp. len sad, ale s veeeľmi dobre ochránenými stromčekmi.. Výčitky - no skôr to občas na mňa moja myseľ skúša, ale učím sa ju usmerniť :-) Pekný večer všetkým! :-)

2021-05-20 19:56:53

taliaa Pekné ovečky aj fotky.

2021-05-22 21:11:45

astra áách , pohladilo dušu ♥

2021-05-23 09:58:31

v.IHLE.nit Ďakujem krásne, to som rada :-)

2021-05-23 18:22:14

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

v.IHLE.nit
v.IHLE.nit
3 predané ks, 4 hodnotenia

Vrátila som sa z prechádzky v lese. Pozriem ešte z okna na zvlnené kopčeky, slnko zapadá za obzor.. Vychutnávam kávu a sadám k milej Veritaske. Hurá do ďalšieho dobrodružstva! Tak vitajte :-)

Všetkým želám krásne leto! Nové vecičky začnú pribúdať od jesene, lebo leto si užívam vonku v záhrade a v prírode s bylinkami :-) Teším sa na vás!

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »