Domov » Žurnál+ » Autor: Ivana Jacková

Žurnál+

Najzákladnejší kurz háčkovania

Ivana J. » Fotopostupy a Návody / 2018-10-15 07:37:14 /  4 komentáre / 15 lajkov

Tento žurnál nie je aktívny, vidia ho len návštevníci ktorí majú na neho link!

Hoci veľa žienok háčkuje, je dosť takých, ktoré sa chcú naučiť háčkovať. V rôznych diskusiách sa pýtajú ako na to, a tak sa chcem pokúsiť napísať úplne základný kurz háčkovania. O tom, čo potrebujete k háčkovaniu, som písala v žurnály Čo tak naučiť sa háčkovať. Nie je toho veľa, len priadza a háčik, ktorého veľkosť je na nej uvedená.
Háčkuje sa podľa návodov. O tom, čo v nich býva napísané a ako ich čítať sa dozviete v tomto článku. Návody bývajú tiež kreslené v schémach, o ich čítaní vám zas viac povie toto video.
Keď už máte priadzu a háčik s potrebnou veľkosťou, naučíte sa háčkovať základné očká a stĺpiky. Nie je ich veľa a myslím si, že techniku pochopíte rýchlo. Dôležité je dostať túto techniku do rúk tak, aby vaše háčkovanie bolo rovnomerné a úhľadné, to bude vyžadovať viac času. :)


1. Základné očko
Úplne prvé je základné očko. O tom, ako sa háčkuje sa dočítate tu. Lepšie sú však videonávody. Tu je ich niekoľko: Ako nahodiť očko, Nahození prvního oka, ;t=1s">Ako držať priadzu a ako urobiť prvé očko, ;t=26s">Prvý uzol v háčkovaní, Základné očko. Ak by ste si chceli pozrieť zahraničné videá, po anglicky sa základné očko povie crochet slip knot, po nemecky Hakelzugknoten.


2. Retiazkové očko a retiazka
Základ takmer každého háčkovania tvorí retiazka, ktorá sa háčkuje z retiazkových očiek. O tom, ako háčkovať retiazkové očko sa dočítate v spomínanom článku a tu je zoznam videonávodov: Retiazkové očká, Retiazkové oko, ďalšie Retiazkové oko, Čo je čo na retiazke, Ako uháčkovať retiazku. V angličitne je retiazkové očko crochet chain, v nemčine Hakelkette.


3. Pevné očko
Okrem základného a retiazkového očka tvorí úplný základ háčkovania aj pevné očko. Používa sa najmä pri uzatváraní kruhu, spájaní hotových dielov a pri uberaní. Postup nájdete tu a v týchto videjkách: Pevné očko ;t=24s">Škola háčkovania 1, Pevné oko, ďalšie Pevné oko a Pevné oko zakončování. Po anglicky je to crochet slip stich, po nemecky Hakelkettmasche.

4. Krátky stĺpik
Základné háčkované stĺpiky sú tri: krátky stĺpik, polodlhý stĺpik (polstĺpik) a dlhý stĺpik.
Už podľa pomenovania vieme, že rozdiel medzi nimi je v ich dĺžke. Najkratší z nich je krátky stĺpik. O tom, ako sa háčkuje krátky stĺpik, sa dozviete tu a v týchto videách: Krátke stĺpiky, Krátky stĺpik, Krátky stĺpik a jeho variácie, Krátky sloupek. Po anglicky je to single crochet, po nemecky feste Masche. Ak už viete háčkovať krátky stĺpik, môžete si urobiť základný košík alebo aj „historickú“ vestu.

 

5. Polodlhý stĺpik (polstĺpik)
Podľa veľkosti je druhým stĺpikom v poradí polodlhý stĺpik, nazývaný aj polstĺpik. Videá s postupom jeho háčkovania: Polodlhé stĺpiky, Ako háčkovať polodlhý stĺpik, Základy háčkovania – polodlhý stĺpik, Polodlhý stĺpik a jeho variácie. V angličtine sa polodlhý stĺpik pomenováva ako half double crochet, v nemčine halbes Stäbchen.
Ak ho viete háčkovať, mali by ste dokázať urobiť Základný kruhový šál, Vrecovú čiapku, Set pončo a čelenka aj Jednoduché bolerko.6. Dlhý stĺpik
Postup jeho háčkovania nájdete v tomto článku a tu sú videá: Dlhé stĺpiky, Dlhý stĺpik, ďalší Dlhý stĺpik, Dlhý stĺpik a jeho variácie. Po anglicky je dlhý stĺpik double crochet a po nemecky Stäbchen. Ak ho viete háčkovať, mali by ste dokázať urobiť túto základnú čiapku.

Vzorkovník všetkých očiek a stĺpikov nájdete v tomto videu.

Keď ovládnete všetky očká a stĺpiky, skúste sa ešte naučiť háčkovať do kruhu, je to jednoduché. Potom by ste už mali vedieť uháčkovať (takmer) všetky vecičky. ;) Poďme na to! Príjemné háčkovanie ♥

P. S. Ak si chcete článok uložiť, či vytlačiť, nech sa páči!  
 

Komentáre

Lucis22 Po háčkovaní pokukujem posledné dva týždne, takže tento žurnál sa mi zrovna perfektne hodil, vďaka :-)

2018-10-15 10:03:57

tvor.Ivka Ďakujem! :)

2018-10-15 10:40:35

miu v detstve som sa naučila najskôr háčkovať a až neskôr štrikovať. Keď sme neskôr štrikovali celá rodina :) tak som sa k háčkovaniu už nevrátila. A tak keď vidím niečo háčkované, mám ten zvláštny, nostalgický pocit a spomeniem si na svoj jediný detský výtvor háčkovanú taštičku s vyšitou lienkou. :D Ale keď vidím takéto videá, aj by som to ešte znova vyskúšala..

2018-10-15 18:12:20

tvor.Ivka Háčkovanie je podľa mňa jednoduchšie a robota ide rýchlejšie ;)

2018-10-15 20:10:172x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
tvor.Ivka
tvor.Ivka
7505 predaných ks, 638 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

TVORÍM | píšem, háčkujem, šijem
PRE VÁS
♥ s láskou
~ zmysluplne a prakticky
> kvalitne i pekne

Ku každému nákupu je vystavená len elektronická faktúra, ďakujem za pochopenie.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Paula set ~ návod na háčkovanie - 10994740_Paula set ~ návod na háčkovanie by tvor.Ivka
 2 komentárov
 Páči sa 28 ľudom
2,90 €
 - Úžasná ~ návod na háčkovanú baretku/čiapku - 9848994_Úžasná ~ návod na háčkovanú baretku/čiapku by tvor.Ivka
 2 komentárov
 Páči sa 15 ľudom
2,90 €
 - Zakuklím sa - návod na háčkovanie - 10872676_Zakuklím sa - návod na háčkovanie by tvor.Ivka
 2 komentárov
 Páči sa 12 ľudom
2,90 €
 - Ušianka - návod na háčkovanie - 9876325_Ušianka - návod na háčkovanie by tvor.Ivka
 3 komentárov
 Páči sa 14 ľudom
2,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »