Domov » Žurnál+ » Autor: Tina Burgwieser

Žurnál+

Postup - ako namaľovať mandalu a pri tom si oddýchnuť

Tina B. » Fotopostupy a Návody / 2013-01-06 14:48:54 /  2 komentáre / 18 lajkov / 240x zobrazený

Tento žurnál nie je aktívny, vidia ho len návštevníci, ktorí majú na neho link!

Mandaly možno tvoriť rôznymi spôsobmi - ja som pofotila taký, aby aj začiatočníci alebo tí, čo si myslia o sebe že URČITE nevedia kresliť mohli skúsiť vytvoriť si vlastnú mandalu. S cvikom a praxou už jednotlivé kroky nebudete potrebovať. 

Kresliť mandaly je parádny relax. Ak si ešte netrúfate vytvoriť vlastnú mandalu, stiahnite si z netu predlohy a len si nejakú vyfarbite. Je nádherný pocit vypnúť mozog a sústrediť sa len na farby, formy, tóny.

A propos tóny - nie len že každá farba má svoju frekvenciu, ktorá sa dá preložiť do tónu - ale aj hudba, ktorú si pri tvorení vyberieme sa odrazí na výbere farieb :)

Mandaly sú pekné obrázky. V kruhu sa odohráva dej farieb a foriem. Niektoré nás zaujmú natoľko, že máme pocit, akoby s nami hovorili. Niektoré nás nechcú, nepáčia sa nám. Je to podľa toho, čo si akurát naša dušička, naše telo žiada. Každá farba, každá forma na nás vplýva a tak aj my reagujeme v určitých obdobiach nášho života rôzne na farby, tóny, formy. 

Mandaly sú pravidelné obrazce, ktoré sa vyvíjajú zo stredu smerom von a zobrazujú náš vznik a zánik, kolobeh života, zároveň nám pripomínajú, že čo je vnútri je aj vonku. 

Ale ako si ja vytvorím niečo pravidelné, aby to nebolo jak krumple na roli? Spomenieme si na na hodiny geometrie a zoberieme na pomoc pravítko a kružidlo.

Zoznam, čo budeme potrebovať: pravítko, kružidlo, pentelku, gumu, papier, zvýraznovač - fixku - liner

Na vyfarbenie čo uznáme za vhodné - ceruzky, farby, perá....

Ako prvé si určíme zámer - pre koho a s akým zámerom idem mandalu kresliť? Môžeme ju použiť aj na účely samoliečby - chcem sa s niečím vyrovnať, niečo pustiť, niečo pritiahnuť. Alebo precítiť lásku, radosť, nehu? S naším zámerom sa pustíme do kresby  - a keď nám ujdú myšlienky, tak sa k nemu znova vrátime.

A môžeme začať tvoriť ;-)

Určíme si stred papieru. Ja som mala umelecký hrubý výkres v rozmeroch 30x40 cm. Stred si označíme a urobíme pomocné čiary. Na začiatok odporúčam tzv. strelnicu - vodorovnú čiaru, potom jednu kolmú na ňu, ktorá pretína stred a ešte 2 čiary v 45% uhle. Ak nemáte pravítko, čo si môžete do týchto uhlov naštelovať, treba použiť na pomoc kružidlo.

Vytvoríme si pomocné kružnice - kružidlo si nastavíme na menší priemer, určíme jednu kružnicu kružidlo zapichujeme do prienikových bodov hlavnej kružnice a pomocných línii postupne po celej kružnici. Takto si môžeme urobiť pomocných čiar a kružníc koľko sa nám zachce. Len to netreba prehánať, nech sa v tom ešte trochu vyznáme.

Po pretnutí pomocných kružníc som dotiahla ešte pomocné čiary a to medzi vodorovnou a 45 stupňovou čiarou - tým som získala 16 cípov.

Tu je fotka mojich pomocníkov - to spodné pravítko používam ak robím mandalu 7 alebo 9 cípu na určenie správneho uhlu.

Nezabúdame na náš zámer. Zoberieme čiernu zvýraznovačku - fixku, ja som zobrala 0,5 mm a buď si zo vzniknutých vzorov vyberieme niektoré a obtiahneme ich, alebo použijeme jednotlivé body ako orientačné a smerom ku nim tvoríme tvary. 

Fantázii sa medze nekladú. Ja som začínala len obťahovaním jednotlivých kružníc a až neskôr som si vedela určiť orientačné body a kružnice "ignorovať".

Vonkajší kruh môžeme zvýrazniť tiež pomocou kružidla.

Keď už máme pocit, že máme tvary hotové, pomocné čiary vygumujeme.

Spomenieme si na náš zámer a môžeme začať vyfarbovať. Moja mandalka má vyjadrovať hojnosť - v strede je hojnosť tvarov - ktorú som nakoniec prekreslila :). Ako základnú farbu som si určila perleťovú zmiešanú s arktickou modrou a postupne som mandalku tvarovala a vyfarbovala....

Do stredu som dala hviezdicovo struktúrovú pastu a na ňu nasypala farebný piesok. Štruktúrovou pastou som aj vytvorila vonkajšie lupene, ktoré som potom pretrela zlatou farbou. Keď bola mandala hotová, pomocné línie som obtiahla rôznymi farbami pre zvýraznenie.

Ak sa mi podarí, tak tento rok pripravím kurzy maľovania mandál. Mal by niekto záujem?

Komentáre

PeMa krááááásne..toto sa mi strašne páči..ďakujem veľmi pekne za návod..hneď vyskúšam :)

2013-01-06 19:25:521x

tinatopi dakujem! Daj vediet ako sa ti darilo ;)

2013-01-07 09:56:05

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
AT
tinatopi
tinatopi
43 predaných ks, 20 hodnotení

Reaguje do 1 hodiny

Tvorenie v mieri...
Zdielam s vami...
Nechajme plynúť...
Seba rozvinúť...
Obrazy nech žiaria...
A radosť nám vrátia...

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Pozemské šťastie - mandala - 2001948Pozemské šťastie - mandala by tinatopi
 Páči sa 5 ľudom
10,- €
 - V prúde liečenia - mandala - 2001985V prúde liečenia - mandala by tinatopi
 3 komentárov
 Páči sa 13 ľudom
20,- €
 - Rodina duší - mandala - 2002570Rodina duší - mandala by tinatopi
 Páči sa 5 ľudom
20,- €
 - Palác duše - mandala - 2002689Palác duše - mandala by tinatopi
 Páči sa 1 ľudom
18,- €
 - Mandala hojnosti - 2129912Mandala hojnosti by tinatopi
 Páči sa 1 ľudom
32,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »