Domov » Žurnál+ » Autor: Janka Brixan

Žurnál+

Úprimne...nemám rada šibačku

Janka B. » Osobné Blogy / 2019-04-19 12:45:31 /  21 komentárov / 37 lajkov

Milujem jar. Avšak rituál ktorý je s ňou spojený na oslavou Veľkej Noci vo mne vytvoril , no , prinajlepšom nemilé spomienky. Neznášala som ked sa blížila Veľká Noc  a chlapci spolužiaci uz dva ,  tri týždne dopredu chodili so striekačkami a v každej možnej chvíli ju celú na mňa vystriekli , bez ohľadu na to, či bolo chladno, alebo nie. No a keď mi to urobil kto mohol počas prestávok, tak som sedela v škole vlhká a studená pól dňa.Cesta domov bol v tomto období pre mňa skutočný stres. Chlapci, v ktorých sa už prebúdzal testosterón chodili v skupinách , lebo však vtedy sú frajeri silní a borci, ktorí sa musia predviesť pred pred potenciálnym rivalom, ma chytili , obkľúčili a každý si na mňa striekol, bolo jedno či za krk, či do rozkroku alebo aj do tváre a koľko krát aj do úst keď som kričala.Vodu si naberali kde sa dalo, aj z kaluže. Pamätám si ten pocit bezmoci, zúfalstva a paniky, kedy som sa nemohla brániť , niekedy ani dýchať a cítila som sa ako ... namiesto slova na Z , použijem výraz obťažovaná.  Veľkonočný pondelok bol nočná mora od rána. Otec pochádza z Južnej Moravy a tam sa nepoužíval na šibanie korbáč ale vetvička jalovca , ktorou nás síce len tak zľahka pošibkal po holých nožičkách ešte v posteli no ak ste sa s tým niekedy stretli dáte mi za pravdu, že také slabé pošimranie jalovcom po nohách, cítite v podobe štípania a svrbenia celý deň a ešte máte aj horiace červené fľaky . No a potom, kým som pomáhala mame s varením slávnostného obeda som odbehávala poslušne postáť ako fackovací panák skupinkám polopitych mládencov, ktorí v alkoholovom opojení zabudli krotiť svoju silu a vášeň ,ktorá sa mi v utorok objavila na mnohých častiach tela v podobe modrín.

Vážne . Toto sú moje pocity k tradícii Veľkej Noci. Nerešpektovanie môjho odmietnutia, ignorancia môjho protestu alebo aj prosby aby to nerobili, že to bolí, že mi je zima, alebo sa mi to nepáči , jednoducho bezmoc . Bola som precitlivelá? Možno áno,no každá sme iná a tento fakt nič nemení na tom, a realita je taká , že tieto zážitky vo mne vyvolali negatívne emócie a tie sa vryli ako otlačok v mojom podvedomí , ktoré ešte dnes vychádzajú na povrch v podobe strachov a paniky , keď som sama a stretnem skupinu mužov.

Slovania uctievali jar dávno predtým ako prišlo na naše územie kresťanstvo . Pôvodné staré obyvateľstvo bolo známe tým , že boli dobrí poľnohospodári , vedeli sa starať o pôdu , mali dostatok potravín a tým pádom dokázali uživiť svoje potomstvo. Boli slávni veľkými rodinami so zdravými a silnými deťmi. ( z histórie vieme, že sa veľmi často Slovanom kradli deti- báseň Turčin Poničan) Uctievali si svoju pôdu , ktorá ich živila a zabezpečovala rod. Naša šibačka vychádza z rituálu podpory plodnosti pôdy a zábezpeky dobrej úrody. Keď si rozoberieme , symboly, ktoré používame v súčastnosti sú rovnaké ako za starých pohanov sú to vŕbový prútik voda a vajíčko . Šťavnatá palička plná životnej energie bola symbolom mužnosti , z rozprávok vieme, že šibnutím čarovného prútika sa otvárajú brány s pokladni , tak mládenec ktorý si vybral mladú plodnú ženu pošibaním v oblasti pohlavných orgánov naznačil, že by rád otvoril jej "pokladnicu s pokladom". Potom na ňu prskol pár kvapiek čistej , zdravej a životodarnej vody ktorá je nevyhnutná pre zabezpečenie úrody , a pre muža je symbolom nositeľa semena. To bolo pre dievča pozvánkou na večerný rituál oplodnenia ktrorý sa konal v noci na poli. Preto sa zachoval názov Veľká Noc. Ak s tým mladá deva súhlasila, dala mu na znamenie súhlasu vajíčko , ktoré je symbolom ženského vajíčka ,nevyhnutného na splodenie potomka. Vykonaním rituálu oplodnenia na poli symbolickým spojením otca Sĺnka a matky Zeme , sa malo zabezpečiť dostatok jedla pre celú rodinu na budúci rok. Deti narodené z tohto spojenia boli v rodine vážené , lebo boli symbolom tohto prísľubu. 

V súčastnosti je tento rituál vysvetľovaný tak, že muži pošibaním ženiných nôh jej žehnajú zdravie, vodičkou ju symbolicky očisťujú ... to dáva zmysel. No s prepáčením , myslíte si naozaj, že ujo sused ktorý príde vyšibať mladú devu v susedstve jej pri  vinšovaní : "šiby ryby mastné ryby, kus koláča od korbáča ešte k tomu groš, už je toho dosť" želá z celého srdca pevné zdravie po celý rok, alebo si chce zblízka pozrieť a na kúsok sa priblížiť k jej nožkám a zadočku??? Máme stále veriť, že keď partia poloopitých testosteroňákov chytí dievča , roztiahne jej ruky a olejú ju kýblom ľadovej vody, že to robia s najpravdivejším a čistým úmyslom jej dopriať duchovnú očistu a priblíženie sa k Bohu? Alebo sa chcú dobre vynadívať na jej prsia ktoré krásne vidieť pod mokrým oblečením? A čo v tejto dnešnej tradícii znamená podarovanie maľovaného vajíčka všetkým zúčastneným mužom od jednej ženy??? Symbolom čoho je dnes maľovaná kraslica??? Že sa liahnu kuriatka???  Chápem , ako časť výzdoby domov a sviatočných stolov , ako symbol prísľubu hojnosti jedla ,to áno , to dáva zmysel. Ale prečo sa nám do dnešných čias zachoval ten akt podarovania vajíčka , všetkým mužom ktorí prídu po šibačke, to nechápem.

Informácie o symboloch a starodávnych rituáloch sa na internete dajú vyhľadať a keď si ich spojíte s jednoduchým, zrozumiteľným ale nadčasovo múdrym rozmýšľaním našich predkov , uvidíte zmysel v tom  čo robili. Robili to pre nás, robili to preto, aby prežili , aby mali potomkov a v konečnom výsledku, aby som ja mohla napísať tento článok a vy ste ho mohli prečítať. Ďakujem našim praotcom a pramatkám.

No. A teraz sa priznajte milé Žienky. Ktorá máte rada šibačku a oblievačku?

Uf. Napísala som to. Viem, že je to dosť kontroverzná téma preto verím a zo srdca prajem aby ženy a mladé dievčatá mali len krásne spomienky na Veľkonočné Sviatky a všetci sme si ich užili v radosti , zdraví a láske.

S láskou Ivuška

Komentáre

Made_by_Mia Šibačku nemusím ani ja. Ako malá som sa schovávala do periňáku :)) Teraz mám však mojich chlapcov slušne vychovaných a sú v pondelkové ráno ozaj veľmi decentní. No a potom? Prchneme na hory ;)

2019-04-19 12:56:50

teuteria Kto to ešte nevie tak za Teuteriou (mimochodom názov ma napadol v meditácii a znamená zrodená zo Zeme a spojená so životom) tvoríme dve dlhoročné priateľky. Ja Janka skladám úctu a hold Ivuške za jej priateľstvo a múdrosť - je to Vedma - vedomá žena a za znalosti ktoré sprostredkovává ďalej. Mám Ťa v srdci Ivuška.

2019-04-19 13:25:341x

MLG Vyborny zurnal. Uplne suhlasim a nemam rada tieto sviatky ani ich nepraktizujem

2019-04-19 15:18:33

Dominika51 Pridavam sa tiez velku noc nemusim, nastastie to prezijem iba s poharom vody od brata a rodinneho znameho, trocha korbacom po nohach a to je vsetko. Vzdy vypadneme niekam na vylet ako sa zatajovat doma pred muzmi ktory vas pocas roka ani ken nepozdravia ale zrazu na tieto sviatky si na vas spomenu... nechapem. Zeny napriek tomu zelam krasne sviatky, niekam ujdite do prirody ak sa bude dat a naberte pozitivnu energiu :-)

2019-04-19 16:44:56

richie_bumpkin Súhlasím. Musel som ako decko chodiť šibať po celej rodine a okolí .... tatko to tak chcel. A vždy ma len strapnil, keď sa mi do toho nechcelo. Alebo mi hneď jednu natiahol. A preto, ako som dospel, tento sviatok úplne ignorujem.

2019-04-19 18:37:153x

teuteria Milý Richie, samozrejme ako vo všetkom existujú výnimky. Ten " zvláštny podtón " ste tam cítil ako vnímavý chlapec a odmietol ste v tom pokračovať čo je krásne. Veď prečo by sme robili niečo , v čom sa cítime nekomfortne. Inak rovnako to mal aj môj manžel a bol úplne šťastný keď zistil, že ja túto tradíciu odmietam.

2019-04-19 19:05:221x

MyHappyHandmade Pridávam sa aj ja k vám vsetkým, ktorí tieto praktiky veľkonočnej šibačky a oblievačky odmietate. Milá Teuteria, ďakujem Vám, že ste sa venovali vo svojom žurnále tejto téme, určite to osloví viac ľudí. Prajem Vá príjemné a pohodové prežitie zvyšku veľkomočných sviatkov.

2019-04-19 21:06:52

Luthien162 Aj ja sa pridavam. Suhlasim s clankom a pri jeho citani ma napada jedna dolezita vec. Svoju dceru sa budem snazit chranit a nevystavovat takymto ponizeniam a obtazovaniu a synovi vysvetlim ako sa veci maju a nebude tlaceny do ziadnych povinnych obchodzok tohto typu. Verim, ze tento clanok nebolo lahke napisat, podelit sa s tym so vsetkymi a preto mate moj obdiv. Je mi luto, cim ste si musela prejst.

2019-04-20 06:59:471x

Sisushka Z duše ste mi napísali....myslím, že je nás viac, ktorí 'tradície' veľkonočného pondelka s radosťou hodia za hlavu a vyrazia do prírody - to je najlepšia oslava jari :)

2019-04-20 07:27:351x

MoJo Och, naštvalo ma to aj aj za Vás... Presne pre toto neuznávam tento prihlúply zvyk. Poznám síce aj ženy a dievčatá, ktoré sa na to tešia pretože prídu strýkovia, bratranci, dobrí kamaráti z detstva a je to to taký "veľký rodinno-priateľský meeting". Ale v tomto zmysle, ako to opisujete, je to fakt len hulvátstvo a spoločensky tolerované ponižovanie mladých dievčat a žien. Nerozumiem, prečo vôbec niektorí rodičia púšťajú k svojim dcéram aj relatívne cudzích ľudí... Mrzia ma tie Vaše zážitky z detstva... Objímam. A som rada, že ste to napísali, treba o tom hovoriť. Nahlas a verejne. Inak sa nič nezmení.

P.S.: Milí rodičia, nenechajte trápiť svoje dcéry len preto, aby "ľudia nepovedali". Vaše dieťa je viac ako názor susedov...

2019-04-20 10:07:312x

JUPO_embroidery Ani som nechcela komentovať tento žurnálik, lebo viem, že milióny žien u nás aj inde majú podobné pocity z týchto našich "šibačiek".... A je mi ľúto, že je to takéto stresové obdobie:( .Musím sa však s vami podeliť o moje prežívanie týchto sviatkov... Ja šibačky zbožňujem... Možno preto, že sme trošku šialená rodina... Ale mi to "oblievanie" ponímame ako zábavu... My ženy v našej rodine sme trošku v tomto smere iné, urobili sme to po svojom. My oblievame chlapov. Ráno sa naháňame po dome, brat sa ma väčšinou bojí.... Spí s kyblíkom pri posteli, keby som ho náhodou prekvapila, čo vždy aj urobím:) S mamou vyoblievame úplne všetkých, malých aj veľkých, máme strategicky poschovávané fľaše a kyblíky vody..... Známy a susedia, dokonca aj deti si vždy dávajú info dopredu. "Pozor, tam sa oblieva".... Len jedenkrát som nikoho neobliala a to ste mali vidieť tie sklamané tváre, že voda nič? Asi sme trošku aj iná dedinka:) Berieme to trošku ako šport, myslím tu oblievačku..... Kto viac dostane, ten je lepší a chváli sa ostatným:) Aby bolo jasné, už som ďaleko za zenitom, bude mi 35. Mama, tá je ešte trošku šialenejšia, a to má už po 50tke... A naša babka? Verte či nie, deň začína vetou - "Do vlasov nie, idem do kostola". Ale aj tak ponaháňa chlapov s pohárom vody:), Podotýkam, už mala 80 rokov.... Ufffky som sa trošku rozpísala, asi aj niektorých ľudí budem iritovať, ale jednoducho som sa chcela podeliť o to, ako sme si my ženy u nás spravili vlastné pravidlá a Veľkonočnú oblievačku sme si tak trošku spravili "po svojom".:) Všetkým prajem krásne Veľkonočné sviatky a čo najmenej stresíku k tomu:):)

2019-04-20 10:08:384x

teuteria síce to je Ivuškin článok aj skúsenosť ale JUPO ma úprimne rozosmiala a dávam prst hore za Vaše "šialené "ženy :)) Janka

2019-04-20 10:16:173x

JUPO_embroidery To som rada , že som pridala trošku humoru :) PS:Tento rok zaúčame neterku, bude u nás. Aby vedela, že tiež si to môže urobiť "po svojom".... :):)

2019-04-20 10:26:07

teuteria ...a ktoráže je to dedina???? aby som sa jej vedela vyhnúť keď budem mať naondulírované vlasy:)))

2019-04-20 10:32:09

JUPO_embroidery :):):) hlásim, že nebezpečný je Dunajov:):)

2019-04-20 10:47:51

teuteria ÓOOO odtiaľ pochádza moja kamarátka Ladena...

2019-04-20 10:50:21

teuteria ...a máte pravdu ...aj Ladena je trošku šalenááá:))

2019-04-20 10:51:231x

miu V detstve sme chodili na Veľkú noc k rodine na dedinu a to bola pre mňa hrôza. Našťastie ani môj otec, ani manžel, ani svokor, ani švagri a ani naši synovia neprektizovali žiadny z týchto zvykov a tak tieto sviatky vždy len príjemne prefrčia..

2019-04-20 21:49:331x

SYNAE Ja mám veľkonočné sviatky rada pre tú príjemnú atmosféru voľných dní a pre všetky tie krásne veľkonočné dekorácie. Ale šibačku a oblievačku vnímam tiež negatívne, ako niečo, čo sa deje proti mojej vôli, hlavne keď príde švagor so synovcom. No tento rok zaujmem jednoznačne odmietavý postoj, posilnená týmto článkom...

2019-04-20 23:17:061x

zazka2 Nie som z tábora : milujem, ale ani z druhého nenávidím. Skôr z takého radu cynikov a ľahostajných, za čo sa trocha hanbím a tak to tajím. Asi to máme v rodine. Za môjho detstva sme chodili na druhý koneic republiky za starkými spolu s rodinou a ujovia a bratranci trochu fŕkli vodou a bolo. Žiadne veľké naháňanie, ani potopa, ani stres. len stretnutie rodiny a jedlo.

Doma nemám ani výzdobu, ani nadžganú chladničku, ani sviatočné jedlo, ani pijatiku, zabudla som aj na vajcia. Len pre syna som kúpila čoko vajcia ašli sme k našim. Malý sa držal, hoci ho trhalo už od 6. ráno som ho musel adržať, strašne chcel obleivať. Keď som ale videl atú túžbu, napriek svojmu nepochopeniu týchto tradícii, som ho vyzvala, aby ma oblial. Dostala som vody požehnane, musela som sa prezleikať..ale tá radosť v jeho očiach za to stála. Ak by som mala dievča, asi by som implementovala americkú tradíciu hľadania vajíčok. Zdá sa mi spravodlivá a hravá, bez náznaku agresie. Súhlasím s názorom, že ak zmysel tradícii je neznámy, nepochopený, či dokonca už nepotrebný, nemá zmysel ho zachovávať. Pretože nato, aby sa ženy zdreli v kuchyniach, vytrpeli nepríjemnosti a chlapi ožrali a chlapci neoprávnene zarobili, to naozaj v dnešných moderných časoch nie je potrebné.

2019-04-22 21:09:253x

teuteria Veľmi pekne a zo srdca ďakujem všetkým za krásne komenty a zdieľanie vlastných skúseností . Ste úžasní.

2019-04-22 21:39:29

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

CZ
teuteria
teuteria

Vitajte v Teuterii.Sme priateľky Slovenky,obe rady maľujeme avšak každá iným spôsobom. Janka žije v Čechách a miluje tvoriť obrazy a Ivka,ktorá dáva druhú šancu nábytku,žije v Anglicku.Naša práca je pre nás vášňou,nadšením,radosťou a splneným snom.

Všetok nábytok,ktorý tu ponúkame je použitý a starší a pochádza z Anglicka.

Vyberáme kusy z kvalitného dreva,ktoré potrebujú menšie opravy ako vytmeliť diery,zbrúsiť oderky,alebo doplniť úchytky,či šróbik.

Každý ponúkaný kus má novú "fasádu" či už je to farba a následné voskovanie,alebo niekedy keď chceme zachovať kresbu dreva ,vtedy nábytok natrieme moridlom a lakujme.
Nábytok je uskladnený v Anglicku.Akonáhle si ho kúpite, bude veľmi precízne zabalený ,aby bol chránený od poškodenia a ihneď v ten deň objednám súkromného dopravcu,ktorý Vám tovar privezie na vami určenú adresu.

Prepravcovia majú zber z Anglicka 2x do mesiaca,a dĺžka prepravy na Slovensko alebo do Čiech trvá od 5 do 10 dní.

Takže čakacia doba od zaplatenia po doručenie je od 10 do 24 dni. Tento čas nemám ako ovplyvniť,nakoľko musím súhlasiť s podmienkami dopravcov.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »