Domov » Žurnál+ » Autor: Robert Lively

Žurnál+

Ako sa stať správnym ecoistom?

Robert L. » Blogy / 2018-10-17 07:00:01 /  8 komentárov / 43 lajkov

V Európe recyklujeme len 6% plastového odpadu a jeho likvidácia zapríčiňuje znižovanie kvality životného prostredia. Aj preto sme pripravili týchto 5 tipov, ako byť správnym (eco)istom.

 

1. Daj zbohom igelitkám
Igelitky sa stali symbolom nezmyselnej záťaže planéty. Do koša ich zahodíme v priemere po necelej pol hodine používania, no planéte sa s nimi nepodarí vyrovnať v podstate takmer nikdy. Ako sme do tohto štádia ale dospeli? Veď si ešte určite pamätáš na to obdobie bez igelitiek. To obdobie, kedy si naše mamy do obchodu nosievali vlastné plátenky či sieťky. Odpoveďou na otázku, prečo sa stali igelitky populárnejšie než plátené tašky, je určite naša pohodlnosť. Tu sa však môžeme vyhovoriť aspoň na obchodníkov, ktorí ju v nás poctivo vypestovali.

Ako sa stať správnym ecoistom | Daj zbohom igelitkám | Taschkēn

 

2. Nepoužívaj plastové kefky
Jednu zubnú kefku používame 1 až 2 mesiace, následne ju v lepšom prípade recyklujeme, v tom horšom hádžeme do smetí. Vieš si teda predstaviť, koľko ich približne minieš za celý svoj život. Správny ecoista chce však po sebe zanechať na planéte čo najmenšiu stopu plastového odpadu. Preto tie plastové vymeň za elektrické s vymeniteľnou hlavicou alebo za trendové drevené či bambusové. Otázkou však naďalej ostáva, čo so štetinkami. Na odpoveď si budeme musieť ešte nejaký čas počkať.

Ako sa stať správnym ecoistom | Nepoužívaj plastové kefky | Taschkēn

 

3. Povedz nie rukaviciam na pečivo
Ak existuje väčšia hrozba pre životné prostredie ako igelitky, tak sú ňou bezpochyby plastové rukavice na pečivo. Skutočne môžeme s kľudným svedomím dovoliť našej paranoji zo všadeprítomných baktérii ničiť našu planétu? Pre lepšiu predstavu sme si spravili prieskum. V menších potravinách sa spotrebuje niečo cez 500 rukavíc na pečivo týždenne. V tých väčších viac ako 1500 denne. Prostou náhradou za ne sú rozhodne klieštiky. Asi si vieš zrátať aj sám, koľko rukavíc sa spotrebuje v tých väčších supermarketoch týždenne, mesačne či ročne.

Ako sa stať správnym ecoistom | Povedz nie rukaviciam na pečivo | Taschkēn

 

4. Veľké nie plastovým slamkám
Bojovať za krajšie a zelenšie zajtrajšky môžeš aj takto jednoducho. Stačí, ak vymeníš nevkusné a hlavne neekologické plastové slamky za štýlovejšie – kovové, sklenené či bambusové. Tie môžeš použiť stále znova a znova. Prispeješ tým k znižovaniu produkcie zbytočných plastov. Ak sa rozhodneš takúto slamku kúpiť, predajcovia ti k nej zvyčajne pribalia aj kefku, ktorou si môžeš svoje slamky bezproblémovo vyčistiť za pár sekúnd. Tak čo? Vyskúšaš to?

Ako sa stať ecoistom | Veľké nie plastovým slamkám | Taschkēn

 

5. Nekupuj zabalené čistiace prostriedky
Áno, používame ich všetci a všetci veľmi dobre vieme, kam hádžeme ich prázdne obaly po spotrebovaní. Zmeniť to môžeš načapovaním tekutého praciaho prostriedku, okeny či iných čistiacich prostriedkov do vlastnej fľaše v bezobalovej drogérii. Ročne môžeš takto ušetriť nielen desiatky plastových obalov, ale aj desiatky až stovky eur. Veď do jednej fľaše si môžeš načapovať svoj obľúbený saponát aj viac ako 30-krát. Je jednoduché byť ecoistom, však?

Ako sa stať správnym ecoistom | Nekupuj zabalené čistiace prostriedky | Taschkēn

 

foto: Anton Karpita: Daj zbohom igelitkám; Jana Yar: Veľké nie plastovým slamkám

Komentáre

AnitArt Super, aj takto sa dá, len s tými kefkami, je to ťažké, keďže jedna kefka by sa mala vždy po mesiaci meniť, čo väčšina aj tak chvaľabohu nerobíme.

2018-10-17 09:03:281x

Internalflight Článok sa mi páči a sám som za to aby sa eliminovalo množstvo používaného plastu resp. aby sa eliminovala výroba, ale nerozumiem dvom veciam: ELEKTIRICKÉ náhradné hlavice? Však 90% elektrických kefiek ak sa zničí hlavica predsa potrebujú výmenu hlavice nielen štetín kefky a tá je predsa vždy plastová. Druhá poznámka: Ako je možné, že človek spadol do trendu plastových tašiek? No v podstate sa to dá vysvetliť aj cez pojem "ecoista ". Ecoista je presvedčený, že smer ktorý nasleduje je správny a preto môže byť spokojný so svojím egoizmom v tomto smere, avšak presne to môže byť katastrofou. Vždy keď sa masa ľudí v okamihu rozhodne nasledovať nejaký TREND, tak táto skupina ľudí narobí na problém. Ok vylúčme plastové kefky, buďme správny ECOISTI a predstavme si, že to spraví celý svet a poďme si každý kupovať drevené kefky - len kôli týmto dreveným kefkám sa zrúbe toľko stromov, že Paradoxne ecoista bude škodná, jeho fanatická preferencia prírodných produktov začne vždy radikálne redukovať prírodnú surovinu, ktorá je potrebná k výrobe...V dejinách sme tu už mali prípady, keď sa vystrielal celý druh živočíchov kvôli zvýšenému dopytu po Kožušine. Ecoista je teda vždy v riziku, že je vlastne Egoista.

2018-10-17 11:24:497x

AnitArt Ale myslím, si že to drevo sa dá nahradiť za bambusové a to by už nebola taká ekologická katastrofa, ale inak aj celkom súhlasím s tebou Internalflight - tak treba hľadať možnosti ako robiť svet lepším a viac sa zamýšľať nad tým čo viacej škodí prírode.

2018-10-17 16:56:281x

toinette super, teším sa, že sa šíri takáto osveta :) keď vidím to množstvo sáčkov v obchodoch - na každý kus pečiva, ovocia či zeleniny jeden, až sa mi čosi robí :D všetko však treba uvážene a s mierou :)

2018-10-17 17:23:522x

Internalflight Ako vravíš, to bambusové drevo je lepšou cestou vzhľadom na extrémnu rýchlosť rastu, to sedí.

2018-10-17 18:27:541x

ModraPupava Ja sa len tak zamýšľam, koľkokrát v životesom pila s použitím slamky - určite by sa to dalo spočítaťna jednej ruke. Naozaj sa mi zdá, že nám pri populárnej honbe za "zero waste" uniká to podstatné, čo by úplne najviac pomohlo tejto planéte - snaha o ZNÍŽENIE KONZUMU!

2018-10-17 21:52:415x

Internalflight Presne ModráPúpava, avšak dnes je to už aj o inom, o pojme závislosti. Aj známi psychiatri rezignovali a povedali, nevidíme rozdiel medzi klinikou a spoločnosťou. A ak sa vie, že "stabilizovať", jedného závisláka je miestami skôr zázrak než výsledok systematickej práce, tak som zvedavý, ako chce niekto intervenovať neosobnú masu miliónov závislákov. Aby to nebolo jednoduché, je prítomná ešte jedna premenná - masa občanov, produktov doby vlastne odmieta priznať závislosť a ak sa aj malá skupina kriticky zhodnotí, že sem spadá, tak zadre heroický výrok: veď nerobíme nič zlé v zmysle, akoby len závislosť na drogách bola jediná zlá...konzum je teda pojem, ktorý je niekde v strede tohto reťazca, ktorý je už ale rozvynutý do pojmov závislosť a maladaptivita.

2018-10-18 21:34:351x

danculienka modrá pupava-presne si to vystihla..Znížiť konzum!!!

som stará škola a ked čítam -si v strese? chod nakupovať!potrebuješ sa odmeniť?chod nakupovať!

choré..

niekedy mi to pripadá ako v tom vtipe-zabi bobra zachrániš strom!

2018-10-21 19:30:282x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
taschken
taschken
7 predaných ks, 8 hodnotení

Brand Taschkēn bol založený pre ochranu našej planéty. Aj preto dbáme na to, kto, v akých podmienkach a z akej látky naše tašky vyrába. Veríme, že je v moci každého jedného z nás, robiť tento svet krajším. Buď ecoista aj ty, a prilož ruku k dielu.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Shopper s nápisom Fabulous - 9584868_Shopper s nápisom Fabulous by taschken
 1 komentárov
 Páči sa 28 ľudom
19,95 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »