Domov » Žurnál+ » Autor: Zuzana Sabová

Žurnál+

Handmade adventný kalendár alebo ako spoznať 24 handmade výrobcov - rozhovory

Zuzana S. » Osobné Blogy / 2017-12-05 11:35:22 /  Pridaj komentár / 9 lajkov

Článok vznikol priamo pre projekt, ktorý som si tento rok vymyslela na svojej stránke kde sa venujem blogovaniu a handmade :) jedná sa o handmade advetný kalendár, kde počas decembra spoznáte 24 kreatívnych žien a môžete si zasúťažiť o výrobok, ktorý darovali do adventného kalendára. Link na blog nemôžem poslať, preto som sa rozhodla vám, aspoň takto niektoré žienky čo sú aj na Sashe priblížiť dúfam, že sa vám články budú páčiť...


Štvrtý deň handmade adventného kalendára je za nami a výsledok zo včerajška tiež. Pokračujeme 5.tým dňom, v ktorom sa opäť zoznámite so ženou kreatívnou a to rovno od šperkov. Lenže nie hocijakých. O tom si viac povieme nižšie v článku. Na začiatok vám len prezradím, že má za sebou aj niekoľko výstav a umelecká krv v nej koluje od malička.

Kto to je?
Stanislava známa pod značkou Tanya-handmade vyrába šperky zo striebra, drahých kameňov, koralu, lávy, skamenelín a všetkých prírodným materiálov ktoré sú spájané s liečivými vlastnosťami a mystikou . V minulosti vyrábala aj šperky z plodov semien a rastlín z celého sveta do knihy Plody a semená v tvorbe ozdôb a šperkov (2014, VEDA).  S tým boli spojené viaceré výstavy ktorých sa zúčastnila. Ako napríklad Výstava "Netradičné šperkové materiály - plody a semená" (2013, UKF Nitra) a (2014, Arborétum Mlyňany SAV). Či Výstava"Koráliky nielen z klokoča"(2015 - 2016, Slovenské národné múzeum -Prírodovedné múzeum, Bratislava)

Čo hovoríte? Zaujalo vás toto talentované žieňa čo už má predsa len toho za sebou viac? Ak áno poďte si prečítať ako Stanislava zvládla zodpovedať otázky, ktoré sme si aj na ňu pripravili.

Rozhovor:
Ako si sa dostala ku kreatívnej tvorbe?

Od malička som mala vzťah k umeniu - hlavne kresleniu. Vraj som skôr kreslila ako rozprávala. Navštevovala som ľudovú školu umenia, neskôr sa vyučila ako umelecká zlatníčka – klenotníčka. Tento odbor ma lákal, pretože mi ponúkal možnosť rozvíjať sa v kreslení. Hneď ako som prišla na chuť šperkom, už som sa ku kresleniu nevrátila. Šperky a hranie s kovom ma tak pohltili, že som už nenakreslila ani jeden jediný obraz. Babička s deduškom ma viedli k láske k prírode, rastlinám, kameňom. Jasná voľba bola pre mňa štúdium Technickej mineralógie a gemológie na Univerzite Konštantína filozofa v Nitre. Úžasní docenti na katedre svojim prístupom a zaujímavým výkladom vo mne ešte viac upevnili záujem o prírodné materiály.

Čo ťa naštartovalo k tomu aby si sa svojej tvorbe venovala naplno a nie len ako hobby?

Láska. Či už k šperkom, drahým kameňom a umeniu. Dobrý pocit zo spätnej väzby, z toho, keď mi príde správa že moja práca prináša úsmev aj slzy radosti. Popri materskej dovolenke bola tvorba pre mňa spestrenie každodennej rutiny. Hneď ako dcéra nastúpila do škôlky a ja som skončila vysokú školu, skočila som do toho rovnými nohami :)

Aké podľa teba podnikať s handmade na Slovensku?

Občas ťažké. Určite každý handmade tvorca stretne človeka, ktorý stále nevie oceniť ručnú prácu. Radšej si kúpi pásový výrobok za pár eur s nulovou umeleckou hodnotou, ako investovať do jedinečného kúsku. Posledné roky sa však handmade dostáva do povedomia a ľudia si vážia originálne výrobky s dušou. O to viac ma teší, keď sa ku mne pravidelne vracajú.

Aké sú tvoje plány do budúcna?

Plánov mám veľa. Naďalej sa chcem venovať tvorbe šperkov a posúvať sa vyššie a vyššie. Napriek tomu že množstvo objednávok pribúda, nechcem sa podobať pásovej výrobe. Ku každému šperku a každej zákazníčke chcem pristupovať individuálne, tak ako doteraz. Plánujem rozšíriť webovú stránku o kamene dekoratívne, geody a minerály. Do budúcna je mojím snom mať maličký obchodík, kde ľudia nájdu originálne handmade výrobky od rôznych tvorcov a popri tom si vychutnajú napríklad šálku dobrého čaju. Rada by som viedla umelecké kurzy pre začiatočníkov – kde si každý, či veľký alebo malý mohol vyskúšať čaro vlastnoručne vyrobeného diela :) Okrem kurzov mám v pláne aj semináre o drahých kameňoch a ich účinkoch na telo a dušu.

Čo by si odporučila tým, ktorý nad podnikaním v handmade len uvažujú?

Rozvíjajte sa, študujte, napredujte a hlavne sa venujte tomu, čo je vášmu srdcu blízke. Vyniknite. Buďte trpezlivý. Keď vo svojej práci nájdete zaľúbenie, uvidia ho aj ostatní. Nenechajte sa odradiť neprajníkmi, ani zdĺhavou byrokraciou, pretože nie je nič krajšie, ako mať prácu ktorú milujete. Potom vlastne nikdy nepracujete.

Dnes sme tu mali príjemný rozhovor, z ktorého bolo opäť cítiť chuť a lásku k svojej tvorbe a zároveň práci. Je naozaj skvelé, že máme aj na tomto malom Slovensku toľko nadaných a odhodlaných ľudí. Samozrejme ani dnes to nebolo všetko a Stanislava nám venovala krásny jemný setík dvoch náramkov na ruku v tvare ♥ zo svojej tvorby do súťaže. Skvelá príležitosť takto ukázať kto vám je srdcu blízky.

Súťaž práve prebieha do polnoci dnešného dňa, kto ma poznám môj blog nájde ľahko :) (aby som neporušila pravidlá:)

Zajtra tu totižto máme ďalšiu žienku s tvorivou dušou.

PS: fotky sme zabezpečili v spolupráci s talentovanou fotografkou Mish a modelkou/blogerkou Drew, ďakujem ♥

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
suzina
suzina
39 predaných ks, 48 hodnotení

Reaguje do 3 hodín

Značka handmade by ZuZu je všehochuť toho čo ma baví. Je to blog, je to handmade, som to ja a moje kreatívne chvíle.
***
Aktuálne značka handmade by ZuZu dopredáva svoju minulú tvorbu, tá nová je limitka = jednokusovky z môjho kreatívneho ja.

OBUV VYRÁBAM AJ NA OBJEDNÁVKU, treba napísať akú veľkosť potrebujete a približnú predstavu.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Keď sa láska podarí  - 8805999_Keď sa láska podarí by StanislavaTanya
 1 komentárov
 Páči sa 4 ľudom
10,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »