Domov » Žurnál+ » Autor: Lucia Littera

Žurnál+

Ako som začala používať recyklované filamenty

Lucia L. » Tvorba / 2018-03-13 16:15:53 /  2 komentáre / 12 lajkov

Asi pred pol rokom mi kamarát na facebooku píše: "Lucia, be green!" Čo? Jasné, green. Prírodu mám rada, aj prírodné materiály, dlho som pracovala s drevom, do lesa chodím aj odpad separujem...

Ale byť green a robiť veci na 3D tlačiarni? Veď pri tom sa používajú samé plasty.

Našťastie poslal aj link na nejaké video, tak som si to pozrela. Američania (to som si hneď pomyslela, keď som videla chlapíka na obrazovke) tam testovali neaký materiál, ktorý bol vraj z recyklovaných PET fliaš.

 

 

 

Skvelé! Pomyslela som si. Konečne niečo čo dáva zmysel. Teda, čo sa týka 3D tlače myslím.

Plastu je až-až, zaplavuje súš, moria aj oceány a, áno, aj Dúbravku, aj Karlovku, Kysuce a Žitný ostrov. Kríky okolo Billy aj Lidla sú vždy plné sáčikov, je to nejaká záhada, odkiaľ sa ten plast berie (raz nám trvalo skoro celé doobedie vyzbierať odpadky z orgovánového kríka pri dome). Plastu je všade dosť a je zlé že aj ja k tomu prispievam.

No, ale aby som pokračovala v príbehu. Keďže som si myslela že to video (a teda aj materiál) vyrábali Američania a poštovné z Ameriky je veľmi drahé, povedala som si len "super" a nápad som odložila niekam dozadu do hlavy.

 

 

Niekedy v januári sme však s kamoškou šli na prednášku o móde a odpade (bolo to v Novej Cvernovke). Tu som zistila, že nielen plastov, ale aj oblečenia je vyrobeného viac ako dokáže táto Zem uniesť. Bolo mi z toho nanič. Sľúbila som si, že si už nikdy nekúpim žiadne oblečenie. Keď tak iba zo sekáča. Alebo prinajhoršom niekde zo Sashe, samozrejme, od lokálnych výrobcov. Ale hlavne že už v živote nevstúpim do nákupného centra.

Viete si predstaviť, ako dlho mi tieto záväzky vydržali.. ale prinútilo ma to spraviť aj niečo iné. Sadla som si k počítaču a začala som hľadať ekologickejšie materiály pre svoju tvorbu. A, čuduj sa svete, našla som firmu, ktorá vyrába recyklované náplne do 3D tlačiarne priamo v Európe, v nie až tak vzdialenom Holandsku (áno, bola to tá firma z videa).

A majú to pekne premyslené chlapci: materiál je priesvitný, modrý, alebo zelený, podľa toho aké fľaše boli na jeho výrobu použité. Dodávajú ho na kartónových (!) špulkách. Holanďania. Ja som to vedela keď som sa prechádzala po Amsterdame a mali tam všade na uliciach kvety, že sú to páni!

 

 

Tak som ten materiál vyskúšala a v galérii môžte vidieť prvé výsledky. Využila som ho na kolekciu náhrdelníkov z priesvitných korálok, časom asi pribudnú aj náušnice a ďalšie veci.

 

 

 

Viem, že týmto počinom nezachránim svet, ale urobila som rozhodnutie, ktoré mi príde dôležité. Keď už kupujem materiál, prečo nekúpiť taký, ktorý raz už slúžil a teraz môže slúžiť znova?

Komentáre

dvojhlaska zaujímavé, držím palce:)

2018-04-17 12:41:54

dobromira Skvelé!

2021-03-13 19:40:17

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

U
supolka
supolka
1190 predaných ks, 384 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Brošne a iné šperky vymodelované v počítači a vytlačené na 3D tlačiarni. Inšpirované prírodou a geometriou.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Náhrdelík PET 01 - 9828854_Náhrdelík PET 01 by supolka
 Páči sa 11 ľudom
24,- €
 - Náhrdelník ZELENÝ - 9286916_Náhrdelník ZELENÝ by supolka
 Páči sa 7 ľudom
24,- €
 - Náhrdelník MODRÝ - 9286932_Náhrdelník MODRÝ by supolka
 Páči sa 10 ľudom
20,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »