Domov » Žurnál+ » Autor: Martina Šimoneková

Žurnál+

DIY shabby zámocká komoda

Martina Š. » Návody / 2017-09-25 12:55:01 /  6 komentárov / 72 lajkov / 1348x zobrazený

          Zatúžili ste po bývaní ako na zámku s nádychom francúzskej shabby chic romantiky a pritom bývate v realite panelákového bytu? Nič nie je stratené, poďte so mnou urobiť prvý krok k vysnívanému bývaniu.

Čo na to budeme potrebovať? V prvom rade vhodný kúsok nábytku, ideálne komoda alebo skrinka s francúzskym šarmom. V dnešnej dobe zoženiete po bazároch alebo sociálnych sieťach rôzne kúsky, či už naozaj starožitné, alebo také, ktoré sa aspoň tak tvária. Ja som použila práve takúto napodobeninu. Tieto kúsky nábytku z dovozu sú ideálne, nakoľko nemusíte mať výčitky svedomia, že ste barbar, ktorý zničil neskutočne vzácny kúsok :):):) a zároveň tieto nábytky zvyčajne až na pár škrabancov bývajú v použiteľnom stave.

 


           Ďalej potrebujete farby Chalk PaintTM decorative paint by Annie Sloan , použila som odtiene Old White a Paris Grey. Vhodný štetec, odporúčam okrúhly štetec s prírodnými štetinami Annie Sloan small bruhs no. 8, alebo medium brush no. 12, číry vosk Annie Sloan clear soft wax, metalický vosk bright gold, voskovací štetec brush small wax prípadne iný vhodný štetec na nanášanie vosku, misky, vodu, bavlnené handry a saponát. Farby kúpite cez internet, prípadne vo vybraných kamenných obchodoch na Slovensku.

 


           Nábytok v prvom rade očistíme od nečistôt a zbavíme mastnoty. Prípadné nerovnosti, ryhy a oderky opravíme klasickým tmelom na drevo vhodnej farby a lakovaný povrch prejdeme jemným brúsnym papierom na zdrsnenie povrchu, aby farba lepšie chytala. Ak nábytok nemá ďalšie vady, ktoré treba opraviť, môžeme maľovať.

 


          Prvá vrstva bude biela – Old White. Obvykle nemaľujem priamo z plechovky, ale farbu si odlejem do misky, aby som zvyšok farby zbytočne nekontaminovala prípadnými zanesenými nečistotami. V ďalšej miske mám po ruke vodu na namočenie štetca, ak by farba bola príliš hustá. Hustú farbu môžete tiež rozriediť vodou a dobre zamiešať, stačí však štetec namočiť trošku do vody a natierať, alebo na už natretú farbu nastriekať trochu vody z rozprašovača. Nezabudnite, že kriedové farby schnú veľmi rýchlo, treba teda aj rýchlo pracovať.

 

 

          Farbu nanášajte v pomerne hrubej vrstve a nemusíte vytvárať jednoliaty hladký povrch, pri tejto technike sú práve rôzne nerovnosti výhodou. Snažte sa jedno miesto nepretierať viac krát. Kriedová farba je špecifická tým, že je v nej vidiť ťahy štetca.


 

           Nábytok po prvom nátere.

 

          Ak ste sa po nanesení prvého náteru zľakli, a hlavou vám preletelo „Čo som to len urobila?“  gratulujem, ste na správnej ceste! :) Teraz nechajte farbu dobre vyschnúť, v závislosti od hrúbky vrstvy a počasia farba schne hodinu alebo viac, pokojne sa ku maľovaniu vráťte na druhý deň. Odporúčam tiež izbu uzamknúť, to kvôli záškodníkovi (manželovi), ktorý bude určite náramne zvedavý na váš počin a mohol by váš entuziazmus nevhodnými poznámkami pomerne dosť utlmiť;)


           Ďalšia vrstva bude šedá – Paris Grey. Postup je rovnaký ako pri prvej vrstve. Táto vrstva by vám mala zakryť prípadné presvitajúce drevo po prvej vrstve. Necháte ju tak isto vyschnúť.

 


           Po zaschnutí druhej vrstvy vytvoríme patinu technikou vlhkého patinovania (wet distressing). Do väčšej nádoby si nalejte čistú vodu a pripravte bavlnenú handričku. Handričku namočte do vody a dobre vyžmýkajte. Vlhkou handričkou sa snažte zotierať farbu na miestach, kde si myslíte že by mohla prirodzene používaním vzniknúť patina – teda zošúchaná farba. Farbu môžete zotierať zľahka iba na spodnú bielu vrstvu alebo silnejšie, až kým sa neukáže drevo. V tejto technike sú vítané rôzne nerovnosti povrchu, pomôžu vytvoriť zaujímavú kresbu farieb a dreva. Výhodou je tiež fakt, že na rozdiel od brúsenia farby pri vlhkom stieraní neprášite, môžete teda pracovať priamo v interiéri.

 

         

          Ak ste s vytvorenou patinou spokojní, nechajte povrch dobre preschnúť a môžete pristúpiť k záverečnej fáze – teda nanášaniu vosku.

 

           Nanášanie vosku je pomerne prácne, avšak nemusíte sa ho báť. Vosk krásne zvýrazní jednotlivé vrstvy a povrch po ňom zostane zamatovo hebký a vláčny. Vosk nanášajte voskovacím štetcom tak, ako keby ste ho natierali krémom, netlačte však príliš. Postupujte po sekciách, naneste vosk, dobre ho rozotrite - votrite do povrchu a nakoniec povrch od vosku vyutierajte suchou handričkou tak, aby vám ostala ako keby mastná farba ale pri dotyku vám nesmie ostať na ruke vosk.

 

 

          Vosk nechajte zatvrdnúť 24 hodín. Po tejto lehote povrch vyleštite suchou handričkou, povrch zostane hodvábne lesklý. Pre dosiahnutie vyššej odolnosti povrchu môžete voskovanie zopakovať. Celkovo trvá vyzretie vosku až 6 týždňov, počas ktorých už však môžete nábytok používať.

           Ak chcete dodať nábytku trochu glamour efektu, použite metalický vosk, ja som použila odtieň jasné zlato – Annie Sloan gilding wax bright gold. Vosk nanášajte na vystupujúce ornamenty, okraj vrchnej dosky a ďalšie časti podľa typu nábytku. Metalický vosk sa najlepšie nanáša prstom. Po nanesení ho nechajte 24 hodín vytvrdnúť.

 

 

          V mojom prípade som sa nakoniec rozhodla na skrinke metalický vosk nepoužiť. Ak by ste zistili, že sa Vám metalický vosk nepáči, môžete ho jednoducho zotrieť čírym voskom, ktorý pôsobbí na farebné vosky ako zmizík.

          Komoda je hotová :) Viac foto si môžete pozrieť tu.

 


            Nábytok ošetrený voskom sa udržiava pomerne jednoducho – nečistoty zotrite vlhkou handričkou, nepoužívajte saponáty s obsahom alkoholu. Väčšie nečistoty zotriete jednoducho čírym voskom, ktorý nanesiete na znečistené miesto a čistou handričkou miesto vytriete. Ak sa vám zdá, že nábytok po čase trochu stratil hodvábny lesk, stačí ho jednoducho znova suchou handričkou vyleštiť, prípadne voskovú vrstvu môžete kedykoľvek znova naniesť a celý postup zopakovať.


Prajem veľa chuti do tvorenia :)
Staré Časy

Komentáre

mina289 krásny výsledok ☺

2017-09-22 11:26:35

Maruska_Marusakova Presne tak si predstavujem môj buduci domov. Ale chcela by som to vyskusat uz skor, ale byvam v garsonke. Myslis, ze by to bolo zdraviu skodlive tento proces v takom malom priestore skusat? :(

2017-09-27 11:38:25

stare-casy Ak použiješ Annie Sloan chalk paint tak sa nemusíš ničoho báť, farby majú všetky potrebné skúšky, podľa ktorých sa môžu používať aj na detské hračky, sú veľmi ekologické. Nezapáchajú, majú samozrejme svoju vôňu, neuvoľňuje sa ale veľmi do priestoru a napr. pre mňa je celkom príjemná :)

2017-09-27 12:23:431x

KetyS Super žurnálik ... ;) M.

2017-09-28 19:00:30

konvalinka27 Poprosím Vás o radu. ak chcem premaľovať drevotriesku orech na maslovú matnú, poprípade patinu, aké farby použiť , aby som výsledok nepokazila.Ďakujem

2018-07-20 00:50:06

stare-casy No ja používam iba Annie Sloan Chalk Paint a môžem iba odporúčať. Odtiene ako Cream, Old Ochre alebo Original sú z palety maslové až krémové, prípadne sa dajú miešať spolu na požadovaný odtieň. Drevotrieska sa maľuje super, treba dobre odmastiť - poumývať jarovou vodou, prípadne ešte pretrieť čírym alkoholom - najlepšie liehom, príp. techn. benzínom a maľovať. Farby sa voskujú, ak sa vosk neleští, povrch ostane zamatovo matný ☺

2018-07-20 09:29:32

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
stare-casy
stare-casy
219 predaných ks, 55 hodnotení

V našej galérii nájdete starý aj starožitný nábytok, rámy na obrazy, zrkadlá alebo ručne vyrábané vintage doplnky, všetko ručne repasované a s láskou maľované a dekorované do rôznych štýlov od vidieckeho, provence, shabby chic až po vintage a retro:)

Takmer všetky rámy z našej aktuálnej ponuky je možné doplniť tabuľou, zajačím pletivom, zrkadlom alebo sklom. Doplatok vám vypočítame na požiadanie. V prípade záujmu nás kontaktujte v správe.

Výrobky robené na zákazku (vecičky ktoré nie sú skladom, prípadne dohodnuté objednávky) sa nedajú vrátiť! V prípade doručenia poškodeného balíka balík nepreberajte od kuriéra, z pošty. Prebraté balíky okamžite po prebratí rozbaľte. Ak zistíte po rozbalení, že je obsah balíka poškodený, okamžite reklamujte balík u prepravcu - v prípade Slovenskej pošty musíte podať reklamáciu osobne na najbližšej pošte do 24 hodín od prebratia zásielky, zásielku aj s prepravným obalom musíte priniesť na poštu.

Čas výroby uvedený pri jednotlivých výrobkoch (vyrobím do 1 týždňa, mesiaca...) plynie od pripísania úhrady na účet - teda dňom kedy je Vaša objednávka označená ako uhradená!!!
Balíky obvykle odosielame v pondelky a utorky. Prepáčte ak na správy od vás neodpovieme hneď, občas to môže trvať aj pár dní, pracujeme v dielni, vedieme workshopy... Ďakujeme za porozumenie :)


Pôvodné meno matama

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Patinovaná skrinka Paris grey - Predaná :) - 9958387_Patinovaná skrinka Paris grey - Predaná :) by stare-casy
 Páči sa 24 ľudom
400,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »