Domov » Žurnál+ » Autor: Bianka Bodnárová

Žurnál+

Zmena charakteru vlasov

Bianka B. » Osobné Blogy / 2017-01-05 16:25:57 /  Pridaj komentár / 10 lajkov

Podobne ako pokožka, aj vlas tvorí zrohovatená bielkovina menom polotvrdý keratín. Tvrdosť keratínu závisí od dvoch aminokyselín, t.j. od cystínu a cysteínu. Čím viac cystínu a naopak, čím menej cysteínu obsahuje, tým je vlas tvrdší a pevnejší. Molekuly cystínu vytvárajú medzi dvoma keratínmi priečne sírne mostíky a tým i pevnú sieť. Pri trvalej vlasovej preparácii, napríklad derivátmi kyseliny tioglykolovej, sa snažíme šetrne narušiť väzby a keratín vlasu dočasne zmäkčiť. Takto zmäkčený vlas prijme požadované tvary pri tvarovaní vlasov do účesu. Ak následne výsledný tvar stabilizujeme, napríklad peroxidom vodíka, sírne mostíky sa opäť spoja a vlas dlhodobo udrží požadovaný tvar.

Rast vlasov ovplyvňuje dedičnosť a pohlavné hormóny. Každý z nás v tele má isté množstvo mužských a ženských pohlavných hormónov, čiže androdény a estrogény. U detí sú rozdiely v ich zastúpený nepatrné, takže charakter vlasov u oboch pohlaví je ešte rovnaký. Až od puberty sa mení ich množstvo. U chlapcov spôsobujú charakteristickú premenu chĺpkov na tvári, končatinách a hrudi na hrubšie a výrazne pigmentované vlasy. Okrem toho u oboch pohlaví zhrubnú a stávajú viac pigmentovanejšími jemnú chĺpky pod pazuchami a v okolí pohlavných orgánov. Počas tehotenstva u žien sa urýchľuje rast vlasov z dôvodu prirodzenej odozvy na zvýšenú hladinu estrogénov. Ale po pôrode sa zas normalizuje hormonálne hospodárstvo a vlasový cyklus sa dostáva opäť do koľaje. K tomu sa môže pripojiť i stres, únava a iné vonkajšie vplyvy, čoho dôsledkom je zvýšené vypadávanie vlasov.

Ak sme zdraví, za deň nám vypadne cca 30 až 100 vlasov. Tento počet predstavuje tie vlasy, ktoré nám odumreli pred niekoľkými týždňami. Živý vlas sám nevypadne, ak ho nevytrhneme. Za normálnych okolností sa vlasový vačok zregeneruje a vo vlasovej cibuľke sa začne vývoj nového vlasu. Cyklus obnovy vlasu v obočí trvá približne 70 dní, u mihalníc 100 dní, u chĺpkov niekoľko mesiacov a u vlasov až niekoľko rokov. Výmena vlasov na hlave je plynulá a takmer nepozorovateľná. Zmenu charakteru vlasov spôsobuje viacero faktorov. Starnutím sa tvorba estrogénov znižuje a narastá podiel androgénov. Tým sa u žien postupne zvýrazňuje mužský vzor ochlpenia, t.j. chĺpky na hornou perou a na tvári, v okolí prsných bradaviek tmavnú a hrubnú, vlasy na hlavu naopak rednú a stenčujú sa. Hormonálne zmeny však neminú ani opačné pohlavie v zrelom veku. Kým na jednej strane im vlasy na hlave rednú, na druhej strane hrubnú, predlžujú a tmavnú na chrbte, v obočí, nosových dierkach a ušniciach. U niektorých mužov i žien sa ďalším starnutím vlasy na hlave zmenia vlasy priam na páperie. Mýlne je myslieť si, že vlasy ešte rastú po úmrtí, ale v skutočnosti len koža stratí svoje napätie, čím vlasy i fúzy vystúpia na povrch pokožky. Okrem pohlavných hormónov rast vlasov ovplyvňujú iné telesné hormóny, zdedené dispozície, zdravotný stav a psychika, škodlivé chemické vplyvy a zátky, žiarenie. Nebezpečenstvo pre rast vlasov predstavujú i drastické diéty, výživa chudobná na vitamíny, minerálne látky a stopové prvky. Jedinou výnimkou sú zdedené dispozície k nadmernému vypadávaniu vlasov, čo môžeme podporiť stresom a nesprávnou životosprávou.

Literatúra:

HOJEROVÁ J., BOSKOVIČOVÁ E.: Kozmetika, zdravie, krása, Ako si vybrať kozmetiku – Plat4M Books, s.r.o. Bratislava 2015

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
soaphoria
soaphoria
4918 predaných ks, 822 hodnotení

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »