Domov » Žurnál+ » Autor: Bianka Bodnárová

Žurnál+

Lepok v kozmetických výrobkoch

Bianka B. » Osobné Blogy / 2019-04-13 09:46:07 /  Pridaj komentár / 4 lajkyLepok v kozmetických výrobkoch predstavuje pre nato citlivé, intolerantné alebo alergické bytosti vážny problém.

Viete čo to je celiakia?

Celiakia vzniká u geneticky predisponovaných pacientov. Je to autoimunitná choroba prejavujúca sa zmenami na sliznici tenkého čreva. Hlavným vyvolávajúcim faktorom choroby je lepok (glutén). Je to zmes prolamínových proteínov, ktoré sa vyskytujú v zrnách obilnín ako je pšenica, raž či jačmeň. V dnešnej dobe pomerne veľa ľudí trpí s touto chorobou avšak málokto vie, že lepok sa skrýva nielen v potravinách, ale aj v kozmetických výrobkoch.

Čo hovoria štatistiky?

Podľa štatistiky ženy používajú denne v priemere 6 až 10, muži 3 až 5 kozmetických výrobkov. Keď si vezmeme celiatikov a možné zložky obsahujúce lepok, je to dosť veľké číslo potenciálnych rizík.

Ako sa prejavuje celiakia?

Prejavy neznášanlivosti lepku nemusia byť len tráviace ale aj kožné. U mnohých pacientov spôsobuje kozmetické problémy - suchú kožu, mäkké a lámavé nechty. Začína sa obyčajne malými svrbivými vyrážkami, ktoré prechádzajú do pálivých skupinových "vačkov" podobných herpesu. Lokalizujú sa hlavne na lakťoch, kolenách, ramenách, ale aj na chrbte či hlave. Tieto kožné prejavy však nie sú spôsobené povrchovým účinkom gluténu na koži.

Soaphoria a lepok

U nás sa lepok vyskytuje v minimálnom množstve t. j v minimálnom počte kozmetických výrobkov. Práve z tohto dôvodu značíme naše výrobky symbolom "Bezgluténový/Gluten free". Pri výrobkoch, značených s uvedeným symbolom budete mať istotu, že neobsahujú lepok.

S pozdravom,

Niki

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
soaphoria
soaphoria
5135 predaných ks, 854 hodnotení

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »