Domov » Žurnál+ » Autor: Bianka Bodnárová

Žurnál+

HISTÓRIA ZÁKAZU TESTOVANIA KOZMETICKÝCH PRÍPRAVKOV NA ZVIERATÁCH

Bianka B. » Osobné Blogy / 2020-02-03 11:12:26 /  Pridaj komentár / 7 lajkov


Ako píše EU históriu


História zákazu testovania kozmetických prípravkov na zvieratách sa v EÚ začala písať v roku 1993. Do tohto roku boli na účely testovania kozmetiky využívané najmä myši, potkany, králiky či ošípané. V tomto roku padol v Európskom parlamente prvý návrh na zákaz predaja kozmetických výrobkov testovaných na zvieratách. Do platnosti mal však vojsť až v roku 1998. Výrobcovia tak mali dlhých 5 rokov na to, aby vyvinuli alternatívne postupy testovania svojich výrobkov. Ani tento čas však nebol postačujúci a preto sa z dôvodu nedostatku alternatívnych riešení v roku 1997 odložila platnosť zákazu až na rok 2000. V roku 2004 vstúpil do platnosti zákaz testovania hotových kozmetických výrobkov na zvieratách, o 5 rokov neskôr, teda v roku 2009 začal tiež platiť zákaz testovania zložiek kozmetických výrobkov na zvieratách. V tomto období bol tiež zakázaný predaj niektorých výrobkov testovaných na zvieratách, avšak testovanie bolo stále povolené v prípade najzložitejších výskumov zdravotných účinkov na ľudí ako je napríklad vznik rakoviny či pôsobenie alergénov.


Ako je to inde vo svete?

80% krajín sveta stále povoľuje testovanie kozmetických výrobkov na zvieratách. Napríklad v Číne je testovanie kozmetického produktu na zvieratách ešte stále podmienkou vstupu na trh. Ak však chcú kozmetické firmy z celého sveta predávať svoje výrobky spotrebiteľom krajín Európskej únie, musia na testovanie používať alternatívne metódy testovania. 20.2.2018 prijal parlamentný výbor pre životné prostredie uznesenie Európskeho parlamentu, v ktorom žiada globálny zákaz testovania kozmetiky na zvieratách a tiež predaj novo testovaných produktov od roku 2013. Parlament v tomto uznesení zdôrazňuje, že práve zákazom testovania kozmetiky na zvieratách z roku 2013 dokazuje, že takéto testovanie nemá žiadne opodstatnenie a tiež neohrozuje rozvoj kozmetického odvetvia.

Ako teda výrobcovia testujú kozmetické výrobky?

Testovanie na zvieratách sa nahradilo alternatívami, pri ktorých nie sú prítomné zvieratá, napríklad odoberanie vzoriek ľudských tkanív a testovanie látok na nich v testovacej rúrke, uskutočňovanie experimentov pomocou počítačových modelov a programov, sledovanie veľkého množstva štatistických údajov. Kozmetické zložky a ich výrobky musia byť pre zákazníkov bezpečné a za bezpečnosť sú zodpovední výrobcovia kozmetiky. Tí musia disponovať údajmi o bezpečnosti daného kozmetického výrobku, ktoré podporujú jeho používanie. Pokiaľ výrobca takéto údaje o bezpečnosti nemá k dispozícii, svoje výrobky nemôže ponúkať na predaj spotrebiteľom.

Sú nemé tváre v bezpečí?

Bohužiaľ, nie. Hoci v krajinách Európskej únie nie je možné výrobcom ponúkať kozmetické výrobky testované na zvieratách a teda zvieratá viac kvôli kozmetike netrpia, neplatí to pre výrobcov napríklad poľnohospodárskych a priemyselných chemikálií, farieb, či dokonca prísad do jedla. Všetky výrobky takýchto kategórií môžu teda byť naďalej testované na zvieratách. Podľa prieskumu Eurobarometer z roku 2016 je však až 89% opýtaných názoru, že EÚ by mala pre podporu povedomia o význame ochrany práv zvierat robiť viac. Až 90% občanov EÚ totiž považuje za dôležité zabezpečiť vysoké štandardy ochrany zvierat po celom svete.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
soaphoria
soaphoria
6703 predaných ks, 1125 hodnotení

Moje kategórie

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »