Domov » Žurnál+ » Autor: Silvia Gojdičová

Žurnál+

O tom, aké ťažké sú začiatky

Silvia G. » Osobné Blogy / 2019-02-11 18:17:33 /  1 komentár / 14 lajkov

Asi každý úspešný človek si spomenie na chvíle keď začínal s tým, čo ho baví, čo mu je blízke. Nie každý si pri svojej prvej lepšej kresbe, maľbe, soške, vyrobenom šperku či kuse oblečenia predstaví to, ako ho to bude živiť a že našiel to pravé orechové. Teda, aspoň v mojom prípade to tak nebolo. Každý, kto sa ma opýta odkedy ma láka svet umenia, maľovania a tvorby vo všeobecnosti, zasmejem sa, pretože vlastne ani neviem kedy ten zlom prišiel. Jedno si však pamätám dokonale, a to moment, keď som doma s plačom povedala, že na základnú umeleckú školu chodiť nechcem a nebudem. Mala som sedem rokov a nevravte mi, že sa mi čudujete. Dnes ani niektorí dospelí ľudia nevedia čo chcú, ja som si ako decko dupla a rázne ukazála aspoň čo nechcem. Nebavilo ma stále počúvať, že slnko sa nekreslí do rohu a že kvietok som mala nakresliť menší ako strom.

Čuduj sa svete, o niekoľko rokov neskôr som si začala čmárať sama pre seba. Kone. Nie, nechcete ich vidieť. A nič iné som kresliť ani nechcela. Preto majú špeciálne miesto v jednom obale. O koňoch sa ale baviť nebudeme. Podstatné je, že som v tom našla hobby. O pár rokov som to nazvala vášňou. Vášeň to je vtedy, keď nedokážete prestať. Ešte stále som veľký amatér a možno ním ešte dlho budem pokiaľ nevycibrím ťahy, techniky, pokiaľ nepopracujem viac na vlastnej tvorbe. Nebudem spokojná, kým neprinesiem do umeleckého sveta niečo originálne.

Čo som tým všetkým chcela povedať? Asi len to, že to musí vychádzať z vášho vnútra, musí vás to baviť, musíte pocítiť moment, že to chcete vy sami a nie vaši rodičia, ktorí si povedali, že sa patrí, aby dieťa navštevovalo krúžok. Samozrejme, tí moji chceli vidieť v očiach svojho dieťaťa iskričky radosti, nie nespokojnosti. Podporujú ma dodnes, aj takými maličkosťami, že vyvesili mnoho obrazov v byte. Minigaléria jedného snívajúceho človeka.

Úsmev na tvári mi vyčarili aj ľudia želajúci si dielko odo mňa a ich výrazy tváre keď som im ho dávala do rúk s malou dušičkou, že bude niekde vystavené.

P. S.: Ani krúžok vyšívania a ľudových tancov nebol dobrý nápad. Vždy sú niekde poblízku alternatívy. Chopte sa ich. Vpíjajte sa do toho bez strachu, ale s rešpektom. Zlepšujte sa s pokorou.

Komentáre

anka5514 Pravda pravdúca :) :)

2019-02-11 20:15:272x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

siskasart
siskasart

Rada sa stratím na chvíľu vo svete umenia, farieb a tej nekonečnej energie, ktorú do diela vložím, aj keď nie je možno dokonalé, ale potom má obraz tú energiu už navždy...

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »