Domov » Žurnál+ » Autor: Berta Stašková

Žurnál+

Poznáte kúzlo rumančeka?

Berta S. » Osobné Blogy / 2022-06-29 11:01:38 /  6 komentárov / 13 lajkov

Leto je v plnom prúde, letné bylinky a všakovaké kvetinky sa len tak predbiehajú a rumanček má medzi nimi určite svoje miesto. A to nie hocijaké! Určite by u vás doma nemal chýbať.

Keď sa rozhodnete zbierať Rumanček kamilkový zvaný aj pravý, pozor na ten ľavý :-) Rumančeku, ktorému sa hovorí aj harmanček, aj kamilky (alebo aj Matricaria recutita) sa totiž podobajú viaceré iné, tiež roztomilé kvietky.

Ako ho teda rozoznať?
Poďme na to čuchom. Poznáte tú príjemne prenikavú nezameniteľnú arómu harmančekového čaju, ktorý mala stará mama v ponuke vždy, keď ťa bolelo bruško? Čuch je zmysel s pamäťou. Niektoré vône sa nám dokážu vryť hlboko do srdca... To voňajú všetky tie silice a azulény, ktoré rumanček obsahuje.
Druhý, neomylný spôsob, ako rozpoznať rumanček je síce menej romantický, ale jednoduchý. Odtrhnutú hlávku rumančeka rozrežte zvislo na polovicu. Ak má v strede pozdĺžnu dutinku, je to on, nášho srdca šampión!

Skôr spomínaný azulén si zaslúži viac pozornosti, lebo je pri rumančeku a jeho pôsobení jedným z hlavných hráčov. Je to zlúčenina modrej farby (milovníci jazykov vedia, azul, azzurro...to všetko znamená modrý), nuž, napriek tomu na milom rumančeku modrého veľa nenájdeme. Biela, žltá, zelená...poznáte. Ale už si ho nepomýlite: odtrhnem hlávku, ovoniam, rozpolím, kuknem, dutinka, yes! Do košíčka a usušiť.

Pri kŕčoch, zápaloch, bolestiach žalúdka, i menštruačných, ale aj pre zlepšenie imunitného systému a látkovej premeny. Vďaka obsahu histamínu je výborným pomocníkom aj pre alergikov pri bronchitídach, alergickej nádche i reakciách na pokožke, či v očiach. Zvonku pôsobí blahodarne na pokožku aj pri popáleninách a zápaloch rôzneho druhu. A keďže rumanček pomáha aj pri strese a nervozite a je vhodný aj pre celkom malých fanúšikov (dojčatám pokojne pridajte za lyžičku odvaru do mliečka), je ozajstnou hviezdou a nemal by chýbať v žiadnej domácej lekárničke!

Ale nezabudnite: zbierajte len v čistom prostredí, kde sa neprehnal veľký postrekovač plný chémie, ani taký ten malý so štyrmi nohami a plným močovým mechúrom :-)

U nás, v Sirupárni, rumanček nájdete, ako inak, v podobe chutného sirupu. Nech sa páči :-)

Komentáre

Trihrasky Ja veľmi ľúbim harmanček, krásny a skromný kvietok :)

2022-06-29 12:42:36

siruparen Rumanček radím podobne ako koriander alebo levanduľu, do kategórie 'buď to miluješ, alebo NIE' :-) Pre niekoho sú to krásne omamné vône, pre iných zas...jednoducho ani za nič :-)

2022-06-29 13:23:582x

imageB Ďakujem za perfektné informácie. Netušila som, že aj vnútri kvietka sa skrýva tajomstvo jeho pôvodu :). Rada ho zbieram a rada používam aj jeho vôňu v aromaterapii. Vonný olej z harmančeka mi urobí dobrú náladu. Odporúčam.

2022-07-01 09:09:52

siruparen Áno, určite odporúčame aj my každému :-)

2022-07-01 11:42:14

PohladnicePreRadost ... :) ... mne chutí harmančekový čaj s medom, ale len kým je teplý ...

2022-07-01 13:26:42

siruparen A tá vôňa....hmmmmm :-)

2022-07-01 19:25:37

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

siruparen
siruparen
249 predaných ks, 65 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Na začiatku Slovenska, kde slnko vychádza ako prvé a kde končí štátna cesta, tu je vidiek. Tu pestujeme, zbierame a vyrábame bylinné a ovocné sirupy, lekváre a iné dobroty. Každý má predsa rád ten dobrý pocit, že viem, čo jem a čo dávam svojim deťom.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Sirup RUMANČEK - 14084392_Sirup RUMANČEK by siruparen
 Páči sa 12 ľudom
7,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »