Domov » Žurnál+ » Autor: Bernadette Murínová

Žurnál+

Kto som? A ako sa to celé začalo...

Bernadette M. » Tvorba / 2015-05-05 14:48:35 /  6 komentárov / 17 lajkov

Ahojte milé sashe - žienky, sashe - návštevníci!

 

Celé sa to začalo ešte v detstve - môj obdiv a nadšenie z dobových "veľkých" rób. Zbožňovala som filmy, kde dámy nosili tieto róby (Sissi, Traja mušketieri, dokumentárne...). K samotnému umeniu sme mali doma vždy blízko. Po rokoch chodenia na výtvarný krúžok som sa rozhodla, že umenie nezavesím len tak na kliniec. Štúdium na "ŠUP-ke" v Bratislave (ručné výtvarné spocúvanie textílií) ma teda riadne "nakoplo". Možno ste to už viaceré zažili, že v istej etape života, ste si v ochodoch nevedeli na seba nič vybrať. To bol aj môj problém a asi jeden z prých impulzov, ktorý ma doviedol k šitiu nielen alternatívnej módy. Kamaráti sa o mojom šití dopočuli a tiež chceli niečo, čo sa v obchodoch nedá kúpiť. Dosť často to bola aj recyklovaná móda, no o to atraktívnejšia.

 

Sukňu som si prešila zo starých maminých tehotenských šiat :)

Môj neustály záujem o históriu a dobový odev tiež neutíchal. Ako členka skupiny historického šermu som sa začala venovať dobovým, historickým kostýmom. Je to práca veľmi netradičná a kreatívna. Prvé kostými vznikali rôzne a niekedy bolo náročné zohnať správny materiál. Vysoké nároky na materiál (čistý ľan, čistá vlna, koža) - to bol asi ten najväčší problém, s ktorým som sa stretla (dnes je to už oveľa jednoduchšie :)). Často sa musel objenávať zo zahraničia, ale častejšie som ho našla v sekáčoch - vlnené sukne, rôzne kožušinové doplnky a tiež kožené sukne - následné páranie, strihanie... (aj tu sa využil princíp recyklácie). 

 

 

Jeden z prvých kostýmov (košeľa, prešívaná zbroj) šitý pre brata. Fotograf: Pavol Neruda

Moja tvorba sa niekedy ťažko definuje. Zaujímam sa takmer o všetko čo súvisí s umením. Obľubujem takmer všetky textilné techniky (vyšívanie, háčkovanie, pletenie, paličkovanie, sieťovanie, tkanie...je toho veľa...). Ale tiež aj kreslím, maľujem, študujem módu, fotím a v minulosti som sa venovala aj grafike a photoshopu.

Tvorenie je pre mňa viac ako relax a hobby. Momentálne som na materskej dovolenke, čo ma priviedlo k výrobe detských vecičiek. :) A uvidím kam ma vietor ďalej zaveje. Zatiaľ ma priviedol k tejto skvelej stránke. :)

Vaša Bernadette

p.s: Moje veľké ďakujem patrí manželovi a rodine - najmä bratovi ml. :) a kamoške Zuzke za nakopnutie :)

Komentáre

Zvzana super článok, fotky no a kostýmy - tie sú super....

2015-05-05 14:59:51

russalocka Dakujem Zvzana :P :)

2015-05-05 15:09:36

taliaa pekné.

2015-05-05 18:54:26

russalocka Dakujem taliaa :P

2015-05-05 21:37:38

Ivana_Basti Krásne kostýmy.

2015-12-11 11:39:49

russalocka Ďakujem pekne ;-)

2015-12-12 08:25:06

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

russalocka
russalocka
5 predaných ks, 4 hodnotenia

Vítam Vás v mojom svete plnom hier nitiek, klbiek, látok, korálikov. Tvorím oblečenie (aj alternatívne) pre malých i veľkých a rôzne doplnky. Taktiež historické a historizujúce kostýmy. To je jedna z najväčších vášní :)

Vecičky na objednávku boli realizované pre konkrétnu osobu. V prípade záujmu ma kontaktujte, aby som vyhovela aj Vašej konkrétnej požiadavke. :-)

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »