Domov » Žurnál+ » Autor: Renáta Vavrdová

Žurnál+

nie je modrotlač, ako modrotlač...

Renáta V. » Inšpirácie z internetu / 2018-01-25 20:13:31 /  7 komentárov / 40 lajkov

Viete čo je modrotlač? ...že sa pýtam, ale aj tak...máte istotu, že spoznáte modrotlač na nejakom výrobku? No to je ťažké, ale ak poznáte vzory modrotlače, je to "malina". Je tu XY (a možno by som mala pridať aj Z, aby to bolo troj-ciferné) rôznych výrobkov, ktoré sú ponúkané pod názvom modrotlačová, modrotlačový, modrotlačové... A modrotlačový majú nie len názov a popis, ale aj cenu, čo je už ťažšie stráviteľné a pri tom je to, aj keď verná, ale aj tak iba napodobenina modrotlače.

   Našla som jeden dosť veľký problém, pri ktorom to zrejme začína...predajcovia metráže. Myslím všeobecne na nete, ale zrejme aj v kamenných predajniach. Ponúkajú 4-5 eurovú modrú vzorovanú bavlnenú metráž ako modrotlač. Látku vyrábanú v stovkách metrov vydávajú za modrotlač! A ak sa zákazníčka hlbšie nezaujíma o modrotlač, ako takú, jej pôvod, výrobu, výrobcov a históriu, kúpi to a veselo tvorí z tej "modrotlače"...neznalosť neospravedlňuje, či?  Ale ak to robia vedome a urážajú pravú originál ručne robenú MODROTLAČ... ako sa asi cítia výrobcovia modrotlače...?

Stretla som sa dokonca s tým, že na výstave modrotlače sa objavili výrobky z napodobeniny modrotlače!! To bol pre mňa šok! Vyhľadala som výrobcu a pýtala som sa...vysvitlo, že látku kúpil ako MODROTLAČ!!!! ... po počiatočnom vzpieraní situáciu pochopil a uznal, že to fakt nie je modrotlač a na výstavu to nepatrilo. Organizátor tejto výstavy sa po mojom upozornení zrejme urazil...neznalosť...?

...pár múdrych viet z Wikipedie: Modrotlač je staršia technika zdobenia a farbenia látkového materiálu, vyrábaného väčšinou z plátna, ale aj z iných materiálov. Vzor tlačený na látku ostal po farbení látky modrou farbou z indiga viditeľný (väčšinou v bielej farbe). Hlavným predpokladom výroby modrotlače je použitie tzv. papu, teda krycej zmesi, a tiež indiga, rastlinného modrého farbiva, ktoré sa získava z tropickej rastliny indigovníka.

...dosť bolo slov trochu foto zo života :modrotlač  a "modrotlač"

 

TOTO NIE JE MODROTLAČ

TOTO NIE JE MODROTLAČ

TOTO NIE JE MODROTLAČ

...ANI TOTO NIE JE MODROTLAČ

TOTO JE PRAVÁ MODROTLAČ

TOTO JE TIEŽ PRAVÁ MODROTLAČ

TOTO NIE JE MODROTLAČ

...čo vy na to? poznali by ste rozdiel?
 

Komentáre

LUCIArt Renatka, hovoríš mi z duše...odkedy sa zaoberám prípravou skutočnej modrotlače, aj keď len v malinkom, tiež sa pozastavujem nad všetkými tými výrobkami, čo tak ľahkovážne nazývajú modrotlačou...a potom obyčajný človek je zmätený... a ľahko si nevšimne, čo pravá modrotlač je... ale tá pravá, verme mi, už len vonia inak, úplne úžasne, indigovo :)

2018-01-26 00:29:283x

Folkova Súhlasím :)) nie je modrotlač všetko čo je modrobiele :)) keby si nejeden predajca "pričuchol" k modrotlačovej látke, inú už nechce, ale pre mnohých je to investícia, preto predpokladám, že je jednoduchšie kúpiť takúto metráž (mnohokrát aj v domnení že ide o originál).

2018-01-26 07:45:533x

shabby.romantic Vyborne a vystizne popisane! Zrejme treba ludi vzdelavat aj takymto sposobom. Je smutne, ze sa takto zavadza, len aby sa zarobilo na niecom, co je momentalne ziaduce. Mam ten ist problem :-) Je taky pretlak predajcov, ktori cokolvek, co len vyzera ako lan, oznacia za lanovy vyrobok. A kupujici casto kupuje polyester so vzhladom lanu :-( Takze, treba s tym bojovat.

2018-01-26 08:01:174x

remix shabby.romantic - presne takto som to zobrala...vzdelávať ľudí, aby sa vedeli rozhodnúť, či chcú modrotlač, ľan, alebo im stačí ich imitácia

2018-01-26 08:14:182x

shabby.romantic @remix super, tak nam drzim palce ;-)

2018-01-26 14:33:441x

lesna Niektorí si to všimnú na prvý pohľad, aj keď nie sú z brandže. Dala som si ušiť blúzku z pravej modrotlače. Jedna kolegyňa ma hneď oslovila, že aké je to pekné, ako to pristane a že je to akési iné ako videla látky v modrobielej kombinácii v obchode, pôsobí to menej krikľavo.

2018-01-26 15:37:081x

remix kolegyňa má dobrý postreh...chválim :-)

2018-01-26 15:40:47

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

U
remix
remix
1924 predaných ks, 1034 hodnotení

Vítam vás v mojej galérii, ponúkam kúsok folklóru a tradície do každodenného života. Moje výrobky sú vyrobené výlučne z pravej tradičným spôsobom vyrábanej modrotlače. Modrotlač si zaslúži "žiť"...

Milý zákazník... všetky vecičky na objednávku začínam vyrábať po prijatí platby na účet. Uvedená doba výroby pri jednotlivých produktoch je orientačná a závisí od počtu objednávok. Myslite, prosím, na to, že výroba potrebuje svoj čas a preto si objednávanie nenechávajte na poslednú chvíľu.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »