Domov » Žurnál+ » Autor: Denisa Straková

Žurnál+

Denník sebasúcitu

Denisa S. » Nové výrobky / 2024-01-25 12:24:38 /  2 komentáre / 7 lajkov

Upozornenie: 

Nenabádam na vyhováranie sa, bagatelizovanie omylov alebo pyšnosť. Cieľom je pripomenúť, že v každom z nás je niečo pozitívne, čo môže motivovať neprestávať sa snažiť byť lepšími napriek pochybeniam.
Článok je skôr inšpiratívny, nemusí platiť na každého (obzvlášť pri vážnejších stavoch, treba hľadať pomoc aj inde), len sa chcem podeliť s tým, čo pomáha mne, ale každý je iný. Stane sa, že človek zlyhá. Takí už ľudia sú, robia chyby, neovládnu sa, niečo zanedbajú. 1 chyba neznamená, že je dotyčný človek zlý alebo neschopný, ani 100 chýb nemusí znamenať, najmä, ak je tam snaha o nápravu. Každý má v sebe niečo pozitívne. 

Čítala som, že v istom africkom kmeni, ak niekto z jeho členov spraví niečo špatné, tak mu zvyšok kmeňa pripomína to dobré, čo za život spravil, aby si spomenul na to, že nie je zlý, len zliezol na chvíľu zo svojej cesty. Neviem, do akej miery je to pravda, že to tak nejaký kmeň robí, každopádne je to inšpiratívna myšlienka. Samozrejme, treba sa správať aj zodpovedne a niesť si prípadne dôsledky, úprimne si ju priznať, oľutovať a ospravedlniť sa a snažiť sa napraviť (ak sa dá), ale nezabúdať aj na vyzdvihnutie toho dobrého v nás a najmä nie generalizovať chybu na celú povahu.Používanie absolútnych výrazov ako „vždy“, „nikdy“, „úplne“ atď. môže zbytočne zraňovať. Ak počujem niekoho hovoriť: „VŠETKO pokazím“, „Som ÚPLNE na nič“, snažím sa prekonať nutkanie vybuchnúť so slovami „čo to za vtákoviny trepeš?!" a pripomenúť si, že takéto vyjadrenia len zhoršujú celkovú atmosféru. Radšej preukážem pochopenie, ponúknem ochotu pomôct a prípadne(čítaj takmer vždy :D) sa snažím jemne, ozaj jemne (!:D) naznačiť, že jeho myslenie nie je až tak presné, veď zamyslite sa, kto VŠETKO pokazí?

Lepšie je však venovať pozornosť prevencii a snahe zmeniť perspektívu, ktorá môže ovplyvniť myseľ a emócie.Ale ako s tým súvisia tieto zápisníky? Môj nápad spočíva v tom, že si v zápisníku budete priebežne zaznamenávať (vy alebo aj vaši blízki, o to čarovnejšie to bude) vaše pozitívne vlastnosti, silné stránky a činy, na ktoré ste hrdí. A tie si budete čítať, ak na vás príde vlna výčitiek. To vám môže pomôcť pri zachovaní rovnováhy v ťažkých chvíľach a zabrániť generalizácii chýb na celú vašu osobnosť.

Ja to mám tak, že niekedy ak som pod stresom, tak to vyvoláva v mojom vnímaní sklony vidieť svet v čiernobielych farbách a generalizovať. V týchto chvíľach sa mi zdá, že moja chyba sa stáva súčasťou mojej povahy. Aby som si uľahčila priznanie si chýb a vyrovnala sa s nimi, snažím sa vedome pripomenúť aj svoje pozitívne vlastnosti. Týmto spôsobom je ľahšie pripustiť si vlastné zlyhania a zároveň sa motivovať k ich zlepšeniu. A to mi pomáha správne posúdiť a riešiť danú situáciu. Pripomenutie svojich silných stránok mi nielenže pomáha znášať bremeno priznania si viny, ale tiež slúži ako motivácia k pozitívnym zmenám. Bez tejto pripomienky by som mohla vnímať chybu ako neúmerny problém a cítiť sa preňho preťažená. Vedome udržiavať rovnováhu medzi vlastnými chybami a kladnými aspektmi osobnosti je pre mňa kľúčové pre lepšie zvládanie stresových situácií.

Ešte raz opakujem, nejde tu o to hýčkať vaše ego, iba mať nejakú oporu, ak začnete o sebe pochybovať príliš.Predstavte si to skôr ako most, ktorému v strede vypadlo pár latiek(chyba) a spravila sa diera. Možno ho nechať tak a povedať, že však čo, ostatné latky tam sú, to je hlavné. Nie. Treba ten most opraviť? Určite áno. A ako ho opraviť? No tým, že budete pri jeho oprave opretí o latky, ktoré tam ostali(vaše plusy). Keby ste ich prehliadli a nevyužili ako oporu, nemohli by ste ani tú dieru opraviť a most by sa rozpadal ďalej a ďalej.Samozrejme, môj zákazník, môj pán. Farby, meno a obsah sa dajú individuálne prispôsobiť vašim preferenciám. Pre niekoho by mohol byť vhodný nadpis „Zápisník sebalásky“, iný by ocenil „Na čo som hrdý“ alebo niekto, kto chce využívať zápisník na iné účely by si želal nadpis „Aplikovaná ekonómia v praxi 1. ročník“ :D.

Úvaha o využití zápisníka a ukážkový text na ňom boli len inšpiráciou. V skutočnosti, ak sa vám páči dizajn, môžete zápisník využiť na čokoľvek, bez obmedzení. Rovnako, ak si zakúpite iný zápisník z nášho alebo iného obchodu, máte úplnú slobodu využitia na dané účely. Vaša kreativita je tu vítaná!


 

Komentáre

MINAY Úplne súhlasím . Sama som si prešla všetkými možnými emóciami , keď sa mi v tom najproduktívnejšom veku kvôli autonehode zmenil život od základov . Veľa som rozmýšľala nad tým , že ak by som išla o kúsok skôr z domu , ak by som lepšie zareagovala a pod., nenarazil by ten človek práve do môjho auta . Pomohol mi vlastne policajt , ktorý to vyšetroval , vetou "zachránila ste Vám obom život " potom som si začala zapisovať svoje pocity . Dodnes to robím a snažím sa tú svoju sebaľútosť ,že som už 8rokov invalid dávať na papier . Denník sebasúcitu je skvelý nápad , ktorý ocení určite veľa ľudí .

2024-01-25 18:51:091x

relevator To ma mrzí, čím ste si prešli, netušila som to, poznám Vás ako výrobcu s krásnymi vecičkami, ale nenapadlo by mi, aký osud sa skrýva za nimi, ste silná žena.

Ako píšete z vlastnej skúsenosti, niekedy pomôže aj jedna veta alebo tá správna zmena v prístupe, aby sa trápenie zmiernilo. Som rada, že ste si našli svoj spôsob. Maličkosti neexistujú, treba skúšať a dá sa objaviť aj zázrak :). Preto som sa rozhodla napísať tento žurnál a vytvoriť denníky sebasúcitu ako inšpiráciu, lebo čo ak niekoho práve toto inšpiruje a pomôže mu hoc len s časti k tomu, aby sa cítil lepšie? Načo si nechávať pre seba niečo, čo môže pomôcť aj iným? :)

Cením si, že ste sa podelili o svoju skúsenosť a som rada, že sa Vám môj nápad páči. Prajem veľa síl a zdravia, ako po fyzickej aj psychickej stránke.

2024-01-25 19:21:151x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

relevator
relevator
501 predaných ks, 147 hodnotení

FIMO výrobky, pohľadnice, grafika, školské pomôcky, komponenty atď...

Aj keď vecička oficiálne v ponuke na zákazku nie je, keď mi napíšete, tak vám kľudne vyrobím výrobok podľa želania, všetko je to o dohode.

Mnoho produktov je originál, preto sa fotografia nemusí v malých detailoch zhodovať so skutočnosťou.

Malé výrobky (väčšinou z FIMA) nie sú vhodné pre deti do troch rokov z dôvodu nebezpečenstva udusenia.

Moje kategórie

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »