Domov » Žurnál+ » Autor: Jana Ratkošová

Žurnál+

Prečo ma zaujala liata technika maľovania

Jana R. » Inšpirácie z internetu / 2022-03-06 21:33:38 /  Pridaj komentár / 8 lajkov

Asi pred šiestimi rokmi som objavila na internete rôzne spôsoby liatej techniky. Zdalo sa mi to veľmi jednoduché: naliať do pohára alebo viacerých pohárov rôzne akrylové farby, preklopiť poháre na plátno hore dnom, popreklápať plátno, pozlievať trochu farby a obraz je hotový. Hneď som si vykásala rukávy a pustila sa do toho. Ale skutočnosť bola trochu iná. Zistila som, že farby ma neposlúchajú a namiesto napríklad modrej farby, ktorú som chcela mať v strede obrazu, sa dostala na povrch úplne iná farba. Aj hustota jednotlivých farieb bola dôležitá a ak nebola u všetkých farieb rovnaká, mohla som plátno osprchovať a začať odznova. Ale nevzdávala som sa a každý voľný čas som venovala maľovaniu touto technikou. Postupne som sa zdokonalila tak, že som si dokázala opraviť nevýrazné alebo chybné časti maľby. Trvalo to viac ako pol roka, až potom som s tým vyšla na svetlo božie. V našom štúdiu neprofesionálnych výtvarníkov som bola prvá, ktorá s touto technikou začala. Teraz to už skúša skoro každý. Nášmu lektorovi sa moje práce páčili a to ma povzbudilo k tomu, aby som sa nejaký čas venovala len tejto, lepšie povedané týmto liatym technikám, pretože ich je veľa a každá z nich si žiada svoje.
A čo ma najviac priťahovalo na liatej technike? Skutočnosť, že nikdy neviete, čo práve vytvoríte. Pri vyliati farby na plátno sa musíte vedieť rýchlo rozhodovať o ďalšom postupe. Napríklad pri preklápaní plátna s farbou musíte pozorne sledovať stav na plátne a vedieť sa v tom správnom okamihu zastaviť. Ale stáva sa aj to, že zastavíte náhodne a až po hlbšom preskúmaní obrazu zistite, že tam je niečo, s čím ste nepočítali. A to práve bývajú tie milé prekvapenia. Aj mne sa takéto situácie párkrát stali – výsledky si môžete pozrieť na priložených fotografiách. Ako prvé prekvapenie u mňa bol snowbordista, ďalším bola postava ženy, ktorá trochu pripomína tanečnicu s rozviatými vlasmi. Potom som na hotovom obraze objavila vtáka s ohnutým zobákom, preto som obraz nazvala Vtáčí tanec. Na ďalšom obraze je zase vták, ale veľký stojaci, ktorého kontúry som máličko zvýraznila. No a ako posledné som objavila na obraze v ľavej hornej časti húsku.
Mnohí ľudia podceňujú liatu techniku, lebo si myslia, že vyliatim farby na plátno a jeho preklápaním sa maľovanie končí a chýba im tvorivosť. Možno končí pre začiatočníkov, ale pre skúsených a tvorivých ľudí len vtedy začína okamih, kedy môžu svoju kreativitu naplno rozvinúť a doplniť alebo dokonca pretvoriť celý obraz. S mokrou akrylovou farbou sa dá ešte pracovať na plátne až do doby, kým nezačne zasychať. A niektorí dotvárajú obraz aj v suchom stave. Takže aj kreatívny človek si pri tejto technike príde na svoje.
Na záver ešte malé upozornenie. Neviem, či profesionálni odborníci výtvarného umenia našli nejaký odborný názov na túto techniku alebo nie, tak som ju v tomto článku nazvala jednoduchým slovenským výrazom - liatou technikou, a to z jednoduchého dôvodu: Slovenčina má bohatú slovnú zásobu, a preto na Slovensku by sme mali používať slovenské výrazy, aby tomu rozumeli všetci, teda aj starí ľudia, ktorí neovládajú angličtinu a tiež aj preto, aby Slováci nestrácali svoju identitu.
Všetkým kreatívnyn výtvarníkom prajem veľa úspechov i v liatej technike, pravda, pokiaľ ich oslovila tak ako mňa.

Vaša Rajanka
 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

rajanka
rajanka
17 predaných ks, 8 hodnotení

Vítam Vás v mojej galérii!
Maľujem približne 30 rokov. Postupne som si osvojovala viaceré techniky. Od kreslenia som prešla k pastelu, akvarelu, oleju, akrylu (liata technika). Moje krédo: Maľovať tak, aby to lahodilo oku a potešilo srdce.

Upozorňujem návštevníkov môjho obchodu a hlavne záujemcov o kúpu niektorého obrazu, aby si dobre všimli jeho rozmer. Kvôli lepšej viditeľnosti obrazu môže byť v prezentácii zväčšený rozmer obrazu v porovnaní s pozadím.
Zároveň upozorňujem zákazníkov zo zahraničia, že platby treba uskutočniť pred odoslaním balíka, teda vopred.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Vtáčí tanec - darček - 11815368_Vtáčí tanec - darček by rajanka
 Páči sa 10 ľudom
0 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »