Domov » Žurnál+ » Autor: Marianna Stražovanová

Žurnál+

EKO upratovanie? Som za!

Marianna S. » Blogy / 2021-04-07 17:00:03 /  4 komentáre / 20 lajkov / 301x zobrazený

Dávno je známe, že upratovanie v zmysle "zničí 99% baktérií" je akási slepá ulička vedcov. V konečnom dôsledku je to pre človeka viac na škodu ako na úžitok. Poďme sa teda pozrieť do minulosti, ako to robili naše babky?

Postupne som prešla od pestrofarebných fľašiek s čistiacimi prostriedkami na tie čapované v bezobalovom obchode. Úplný základ základov, ktorý mám doma vždy poruke, a s ktorým si v podstate vystačím je ocot, kyselina citrónová, sóda bikarbóna a perkarbonát sodný. Ich univerzálnosť je super a naozaj zvládnu aj ťažký kaliber. 

 

 

Ocot 

Octový roztok je hotový poklad na všetko. Používam ho v kuchyni aj v kúpeľni. Roztok v pomere 1:1 (Ocot/voda) je výborný univerzálny čistič, zatočí s mastnotou, pomôže proti plesni aj baktériám. Prebehnem ním stôl, vyleštím okná, aj zrkadlá, vyčistím chladničku aj mikrovlnku, do octového roztoku môžete namočiť aj drevené kuchynské doštičky a varešky. Pomôže na nerezové časti kuchyne, s vodným kameňom aj čistením odtoku.                       

V kúpeľni roztok striekam do WC, takisto ho používam na dezinfekciu - napríklad ním prestriekam kanvičku na nos, zájdené špáry na kachličkách...  Čistič môžete doplniť obľúbeným esenciálnym olejom kvôli vôni a je to :) Ja hodím do nádobky buď citrónovú kôru, alebo vetvičky rozmarínu a niekedy aj nič - nejak mi aróma octu nevadí  - čo sa zas nestretáva s pochopením u mojich detí :)

Ocot niekoľko rokov používam aj namiesto aviváže. Bielizeň zmäkčí a zneutralizuje zvyšky pracieho prostriedku. Taktiež ocot pridaný do prania chráni farebné oblečenie pred vyblednutím. 

 

Kyselina citrónová

Je jemnejšia alternatíva octu - aspoň, čo sa vône týka :) Kyselina citrónová perfektne vyčistí domáce spotrebiče od nánosu vodného kameňa. Používam na rýchlovarnú kanvicu, kávovar, umývačku riadu aj práčku. Oproti octu je menej agresívna k rôznym gumovým tesneniam na týchto spotrebičoch, preto ju využívam radšej.

Do veľkých spotrebičov (práčka, umývačka) nasypem hrnček kyseliny citrónovej a zapnem 60 °C program. Do malých (kanvica, kávovar) stačí 1 PL kyseliny citrónovej, nechám prevrieť, chvíľu postáť a je to. Kanvicu stačí vypláchnuť raz a nie je nutné viacnásobné vyplachovanie kvôli pachu, tak ako pri octe. Roztokom kyseliny a NEpapierovými utierkami dokonale vyčistíte vodovodné batérie. 

 

 

Sóda bikarbóna

Sóda je mojou neoceniteľnou pomocníčkou. V kombinácií s octom ju používam na prečistenie odtokov - do odtoku nasypem pol hrnčeka sódy bikarbóny a zalejem octom - začne to bublotať, treba odtok zavrieť a nechať pôsobiť cca 15 minút. Následne preliať horúcou vodou. 

Z vody a sódy si namiešam pastu, ktorou vyčistím dres, varnú dosku, aj sanitu v kúpeľni. Niekedy pre "nedostatok času" rovno nasypem sódu do vane či umývadla a vlhkou hubkou vydrhnem. Pokiaľ mám na vani veľa škvŕn od vodného kameňa - máme veľmi tvrdú vodu, prisypem k sóde aj kyselinu citrónovú, nechám pár minút pôsobiť a následne vydrhnem. Sódu používam na osvieženie koberca a pohovky - poprášim ňou koberec, či gauč, po pár hodinách vysajem vysávačom.

Skúsila som vyčistiť aj rúru - úplne super. Sóda, ocot a lufa - výsledok bol naozaj výborný. Sódu používam aj do prania - tam mám väčšinou poruke praciu sódu, ale ak sa minie, pokojne ju nahradím sódou bikarbónou. Do bubna k prádlu prisypem 2 PL sódy - prádlo rozžiari a zmäkčí vodu. 

 

 

Perkarbonát sodný

Tak toto je môj malý zázrak! Ide o prírodné bielidlo, na rozdiel od bieliacich prostriedkov je neškodný a ekologický. Používam ho na zájdené utierky - podľa veľkosti - do menšej nádoby 1PL perkarbonátu, zaliať horúcou vodou a nechať pôsobiť. Následne podľa potreby ešte hodiť do práčky. Perkarbonát sa aktivuje pri 60st. vyššie, čiže je vodný na pranie pri vyšších teplotách. Ak periete na nižšej teplote, je potrebné pridať pre aktiváciu TAED - ten je prevažne už obsiahnutý v pracom prípravku. Pokiaľ však používate ekologické pracie prostriedky, pravdepodobne tam TAED v zložení nebude. Preto s perkarbonátom periem len pri vyšších teplotách.  Ako som spomínala, čistila som rúru, a následne som čistila handričku :) 

 

 

Tak, toto je pár tipov na "zelenšie" upratovanie z mojej domácnosti. Viem, že rád, postupov a receptov je oveľa viac. Taktiež viem, že nie som sama, ktorá upratuje ekologickejšie. Preto, ak máte svoje overené recepty na upratovanie - sem s nimi! :)

-Majka-

Komentáre

DukeAtelier vyborny zurnal, naozaj super tipy. nieco uz pozname, nieco vyskusame. dakujeme :)

2021-03-30 14:06:091x

danculienka okrem posledného poznám a využivam všetko vyššie spomenuté..možno preto,že už niečo pamätám?!

ozaj kde kupim ten perk.sodný?

dakujem

2021-04-07 17:32:001x

prana Ja kupujem v bezobalovom obchode :) Myslím, že aj Tierra verde má balený, možno DM?

2021-04-08 15:53:32

danculienka ďakujem.(.až ked som to odklikla ma napadlo,že som to ani nehľadala)

2021-04-09 12:36:24

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
prana
prana
5 predaných ks, 2 hodnotenia

Vitajte v mojom malom kráľovstve. Milujem vyrábať užitočné "bio,eko, raw" peknosti. V prírode nachádzam obrovské bohatstvo pre seba a svoju tvorbu. A rada sa s Vami podelím. Majka

Faktúry k objednávkam posielam elektronicky. V prípade, že potrebujete vytlačenú faktúru, napíšte mi to prosím do poznámky k objednávke.
Marianna

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »