Domov » Žurnál+ » Autor: Andrea Ponická

Žurnál+

Naše šaty sa nevyhadzujú

Andrea P. » Blogy / 2019-08-06 07:00:01 /  8 komentárov / 58 lajkov / 1012x zobrazený

K téme tohto článku ma priviedla veľká kopa, ktorá vznikla minulú sobotu pred mojím šatníkom. Totiž triedila som svoju garderóbu a tentokrát podľa tvrdých kritérií. Von išlo všetko, čo som nemala na sebe viac, ako dva roky. Plus to, z čoho som "vyrástla" a aj pár obľúbených kúskov, ktoré sa už nedali nosiť ani do záhrady.

Pred skriňou bola napokon úctyhodná kopa a v skrini nič moc. 

Uvedomila som si, že aktívne nosím len niekoľko kúskov. Z ostatných sa teším väčšinou chvíľu (vtedy, keď mám v obchode pocit, že tú vec strašne potrebujem), potom len tíško čakajú v skrini na svoju moment...

A teraz ležia na tej nešťastnej kope. Ani sa mi nechce spočítať, čo to všetko stálo...

Teraz nasledovala ďalšia etapa triedenia. Na jednu kopu šlo to, čo sa ešte využiť dá a na druhú to, čo skončí v charite, alebo v kontajneri na textil.

Z recyklovateľnej kopy som najskôr vybrala bavlnené tričká. Tie sa dajú postrihať na tenké pásiky, budú z nich tkané koberce. Dve najviac zodraté som dala bokom. Čoskoro budem umývať okná, zídu sa na ich leštenie... Z dvoch tuník spravím mojej malej dcérke sukničky, prešijem jej aj jednu blúzku. Dvojo značne zodratých riflí. Malá časť sa však ešte zachrániť dá. Bude z nich taška... Napokon zostal úpletový sveter. Prvá moja myšlienka bola, vypárať a upliecť z neho niečo na novo. Keď už nič iné, tak ponožky. Ešte si pamätám, ako to moja mama a stará mama robievali. Keď sa sveter zunoval alebo vyrástol, jednoducho sa vypáral a plietlo sa nanovo. Stále dookola. Nevyhodilo sa takmer nič. Tak prečo to nerobiť aj dnes?

Odpoveď mi bola jasná hneď, keď som sa naň pozrela z rubovej strany. Diely boli vystrihnuté z veľkého kusu úpletu, každý kus nebol pletený osobitne tak, ako keď sa to robí " handmade". Pri výrobe vo veľkom je to strihaním jednoduchšie, rýchlejšie a určite aj lacnejšie. Problém je však v tom, že odpad vzniká pri samotnej výrobe a aj odev takto vyrobený sa už potom vypárať a znovu zužitkovať nedá.

A vtedy som si uvedomila ďalší benefit väčšiny mojich výrobkov. Všetky topy, šaty, svetre či pulóvre sú pletené jednotlivo po každom diele a následne ručne zošívané. Preto sa dajú efektívne vypárať aj po niekoľkoročnom nosení a znovu použiť sa dá väčšinou až 90% priadze. Pretože si k svojej tvorbe materiál dôkladne vyberám, znesie aj niekoľkonásobnú recykláciu. 

Milujem prírodu, však žijem v horách . Vážim si každú jednu rastlinku, strom, aj malú myšku. Rešpektujem všetky formy života a prírodné zákony. Preto som sa rozhodla aj ja pomôcť svojou maličkou troškou.

Okrem toho, že sa snažím vo svojej tvorbe využívať čo najviac prírodných materiálov, týmto uvádzam do života jednu netradičnú službu navyše. 

Ak sa Vám už niektorá u mňa zakúpená vecička nebude viac páčiť, prípadne sa poškodí, alebo z akéhokoľvek iného dôvodu ju už nebudete nosiť, pošlite mi ju. Vypáram ju a vyrobím z nej niečo iné. Zo šiat môže byť tričko, z trička top, hračka či doplnok do bytu. Zo svetra vesta či čiapka a rukavice... Možnosti sú neobmedzené.

Ja viem, svet tým nezachránime, ale aspoň k jeho záchrane prispejeme svojou maličkou troškou...

Komentáre

eko.brnka Rozumný nápad :)

2019-08-01 21:46:13

SalixAlba Rozumný, zaujímavý a hlavne originálny:)

2019-08-01 22:16:47

mina Však áno, úpletové diely vo veľkovýrobe sa strihajú ... samozrejme, sú aj výnimky - je niekoľko výrobcov luxusných odevov, najmä pánskych, ktorých výrobky sú upletené tradičným spôsobom, každá časť zvlášť ... väčšinou to dokonca majú napísané na visačke, výrobca sa tým pýši a dá si za to aj zaplatiť. V slovenských predajniach som také nevidela ... iba v sekáči ... má niekto inú skúsenosť ?

2019-08-02 14:18:531x

imageB Dobrá myšlienka, chválim :)

2019-08-03 13:04:23

Lumia uz som parala a hrckala aj taky veru, ked nebolo na vlnku pre syna na svetrik do prvej triedy :) a aky krasny sa mi podari. este ho vela deti v rodine ponosilo :D

2019-08-06 07:48:031x

Croche Krasny zurnal, tiez takto recyklujem aspin malu cast oblrcenia :)

2019-08-06 15:16:291x

FlyAn Krásne veci, Úžasné...Ste veľmi tvorivá)))))

tiež sa snažím recyklovať podobne:))))

2019-08-08 13:52:511x

lindauciatko Máte môj obdiv. Áno presne tak to voľakedy bolo... Vyparalo sa čo bolo malé a plietlo sa ďalej... Ach tá nostalgia a spomienka na starku cez zimné prázdniny keď popri vnucatach stíhala aj pliesť...

2019-08-12 00:27:31

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
oveckovo
oveckovo
142 predaných ks, 71 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Moja terajšia práca je môj splnený sen a moje výrobky sú zhmotnením tohoto sna.
Všetky materiály, ktoré používam starostlivo vyberám, aby každý môj zákazník mal užívaním môjho výtvoru taký dobrý pocit, aký som mala ja pri jeho tvorbe.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Bavlnené šaty - jednoduché a krásne - 10472708_Bavlnené šaty - jednoduché a krásne by oveckovo
 2 komentárov
 Páči sa 15 ľudom
48,- €
 - Bavlnené šaty s krajkou - natur - 10940769_Bavlnené šaty s krajkou - natur by oveckovo
 Páči sa 14 ľudom
55,- €
 - Letné veselé šatičky - 10907912_Letné veselé šatičky by oveckovo
 Páči sa 23 ľudom
54,- €
 - Pletené bavlnené šaty - 10969968_Pletené bavlnené šaty by oveckovo
 2 komentárov
 Páči sa 19 ľudom
59,- €
 - Úpletové šaty - Letný deň - 10923944_Úpletové šaty - Letný deň by oveckovo
 Páči sa 22 ľudom
45,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »