Domov » Žurnál+ » Autor: Živa Janoušková

Žurnál+

Kreativita v čase krízy, alebo ako sa pohnúť vpred

Živa J. » Rady a info / 2020-10-08 10:44:07 /  Pridaj komentár / 5 lajkov

(foto: návšteva galérie počas pandémie, zdroj:intenet)

Žijeme v čase veľkých spoločenských zmien. Celý svet hovorí o pandémii a hrozbe ekonomickej krízy. Nik netuší dokedy bude naše každodenné fungovanie podliehať špeciálnym opatreniam, no každému je dnes už jasné, že veci sa ani po konci „Covid boomu“ nevrátia do starých koľají. Skrátka svet ako sme ho poznali prestal existovať.
V tomto článku však nechcem riešiť politiku (hoci to spolu súvisí) ale zameriam sa na nás tvorcov. Pred pár dňami som si v širších súvislostiach uvedomila významnú rolu drobných podnikateľov v kontexte spoločenskej politicko-ekonomickej situácie na Slovensku. Veľa ľudí (vrátane mňa) prišlo v dôsledku krízy počas tohto roka o zamestnanie. Zrazu nám zo života zmizla akási pomyselná istota pravidelného príjmu a veľa ľudí to prinútilo, alebo skôr motivovalo chytiť iniciatívu do vlastných rúk a nájsť riešenie na novú situáciu. A veľa z nás našlo nový smer života v tvorbe. Tým teraz nemyslím priamo šitie rúšok :-D hoci aj to bolo kreatívne riešenie, ktoré zároveň dobre pokrylo požiadavky trhu. Ja mám teraz na mysli všetkých ľudí, ktorí povýšili svoju tvorivú záľubu na svoju pracovnú činnosť.

(foto: Zachytávanie nápadov pre nové obrazy, Krupina, 2020)

Covid nám zobral výhovorku že nemáme čas. Zavrel nás doma a dal nám tak jedinečnú príležitosť tvoriť. Náš život sa v istom ohľade zjednodušil. Boli sme doma a mali zrazu čas sa zastaviť. Zastaviť sa, pozrieť sa na to ako sme žili doteraz a prehodnotiť náš život. Poznám viacej takých ľudí, ktorí sa konečne odhodlali venovať sa tomu, čo ich baví- nielen v oblasti remesla a umenia ale aj iných odvetví. Akási pomyselná hrozba smrti (hoci nafúknutá médiami) vyvolala kdesi v našom podvedomí túžbu dať nášmu životu hlbší zmysel.

Samozrejme boli a sú aj takí, ktorí ostali v pasívnej roli a čakajú, že sa o nich štát postará. Hoci štát vyčlenil rozpočet na podporu ľudí bez práce, tá bola iba dočasná a nerieši dlhodobo finančné zabezpečenie jednotlivca a rodín. Tvoriví ľudia na Slovensku, ktorí prišli o zamestnanie sa ocitajú na križovatke, kde majú dve možnosti. Snažiť sa opäť zamestnať, alebo sa postaviť na vlastné nohy. Dobre vieme, že ponuka pracovných miest je obmedzená a to núti človeka, ktorý sa chce zamestnať zobrať aj prácu, ktorá ho vnútorne nenapĺňa a dlhodobo ubíja. Preto vnímam túto možnosť ako KROK SPÄŤ. Ten kto má kreatívnu dušu nenájde dlhodobo uspokojenie v monotónnom, rutinnom zamestnaní. Druhá možnosť je začať podnikať a to si vyžaduje veľkú odvahu a odhodlanie, ale výsledok je uspokojenie potrieb našej duše a časom i dobrý zárobok.

(foto: Obrazy srdca- ja s obrazmi v mojom ateliéri, pri práci, ktorá ma baví.)

Ja som dostala po pol roku ponuku vrátiť sa do starej práce ale odmietla som. Viem, že by to bol krok späť do niečoho, čo ma už v marci ubíjalo. A tak sa teraz naplno venujem maľbe obrazov s plnou dôverou v to, že to pôjde. Viem že mám pred sebou ešte dlhú cestu k úplnej finančnej nezávislosti, ale raz sa tam dostanem :-)
Pre mňa veľkou podporou je vedomie, že nie som sama. Sú tu miesta ako Sashe, ktoré združujú talentovaných ľudí a my čo začíname tak máme možnosť inšpirovať sa od tých, ktorí sa rozbehli a už sa im darí. Zároveň môžeme nakupovať jeden od druhého a tak sa podporovať. Nikto si nevyrobí všetko sám, každý má iný talent. Kúpou vecí od iných rozvíjame dobré vzťahy, podporu a solidaritu.

(foto: Ateliér Frikou, Sashe)

(foto: KUBITO- tvorba z dreva, Sashe)

Neviem, či si to uvedomujete, ale pozitívna spoločensko-ekonomická zmena na Slovensku, môže prísť len od nás „obyčajných ľudí“. Je na nás prevziať zodpovednosť za slovenskú ekonomiku. Štát má čo robiť udržať sa nad vodou a my nemôžeme čakať, že sa o nás všetkých postará. Môžeme však rozbehnúť obchodovanie medzi sebou, nakupovať si veci, ktoré potrebujeme od drobných podnikateľov. Zaujímať sa jeden o druhého, zistiť čo robí „náš sused“. Jeden mi predá zeleninu, druhý vyrobí mydlo a aj im za to upletiem sveter na zimu. Tieto možnosti máme na dosah. A keďže sa pomaly blíži čas Vianoc, môžeme si túto teóriu solidarity vyskúšať priamo v praxi. Uprednostniť domáci ručný výrobok, pred lacnou náhražkou z Číny...

(foto: studio Marion, krásna originálna móda a doplnky)

(foto: outdoor značka Kamza+ knižné ilustrácie Nikola Aronová)

V histórii ľudstva boli vždy aj ťažké časy. No často krát práve počas nich vznikli jedinečné umelecké diela, ktoré sú obdivované dodnes. Emócie, aj tie negatívne sú potravou pre umeleckú dušu. Nebráňme sa preto tomu čo sa nedeje. Skúsme v tom nájsť potenciál pre niečo nové. Nemáme čarovný prútik aby sme vymazali Covid z povrchu zemského, máme však v moci to ako na súčasnú situáciu zareagujeme. Či v ťažkých časoch dokážeme nájsť príležitosť niekam sa posunúť, alebo budeme nešťastní v role obete. Výber je na nás.

(foto: Obrazy srdca, Deja-vu- originálna olejomaľba na plátne, Sashe)

Týmto by som chcela vyzvať všetkých, ktorí ešte váhajú aby sa nebáli a začali robiť čo ich teší. Každý z nás má šancu nájsť si svoje miesto v tomto filme menom život. Nemusíme sa báť že budú všetci umelci a v obchode nám nebude mať kto predať chlieb :-) Robte čo vás teší, či už je to umenie, remeslo alebo niečo iné, rozvíjajte svoje talenty, pretože iba tak môžete dať svetu to najlepšie zo seba a vytvoriť lepšiu budúcnosť!

(foto: Sashe na tržnici, zdroj:internet )

 

 

 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

obrazy.srdca
obrazy.srdca

Mojím umeleckým poslaním je priniesť do sveta viac svetla. Cítim, že každý môj obraz môže byť pre toho kto si ho zadováži pomôckou k znovu nájdeniu cesty k zdroju vlastnej sily a harmonizovať priestor okolo nás.
Maľujem aj obrazy na objednávku.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - čajový stolík orechový - 11140411_čajový stolík orechový by kubito
 1 komentárov
 Páči sa 25 ľudom
400,- €
 - Déja vu - 12470598_Déja vu by obrazy.srdca
 1 komentárov
 Páči sa 6 ľudom
740,- €
 - Dámske tričko  (V LESE) - 11918106_Dámske tričko (V LESE) by -kamza-
 Páči sa 24 ľudom
26,- €
 - B á j n y - 11985343_B á j n y by frikou
 1 komentárov
 Páči sa 46 ľudom
250,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »