Domov » Žurnál+ » Autor: Monika Sivulič

Žurnál+

Ako udržiavať a obnoviť krájaciu dosku?

Monika S. » Blogy / 2019-07-03 17:00:02 /  Pridaj komentár / 11 lajkov

O tom, prečo je drevo skvelým materiálom do kuchyne, sme už písali (tu a tu). Okrem toho, že je to hygienickejšia, trvácejšia a (podľa nás :)) aj najkrajšia a najprirodzenejšia voľba, má drevo ešte jednu výhodu – veľmi ľahko sa obnovuje.

Dôležité je samozrejme prvotné ošetrenie dosky. Všetky naše krájacie dosky sú z kvalitného tvrdého dreva a prešli hĺbkovou impregnáciou a povrchovou úpravou za pomoci špeciálnej zmesi včelieho vosku a minerálneho oleja, ktorá ich pomáha chrániť pred mastnotou, vlhkosťou, škvrnami a taktiež prasklinami. Používaním sa však táto ochranná vrstva postupne stráca, preto je ideálne, ak sa umývaním dosky starostlivosť o ňu nekončí. Z času na čas je fajn dopriať drevu trochu lásky a na to slúži náš kondicionér Wood love.

obnova krajacej dosky nordgarden

Kedy je na to správny čas? Ak je vaša doska na dotyk suchá a drsná, vodu vsakuje namiesto toho, aby ostala na povrchu, všimnete si na nej mikroprasklinky, či vyblednuté miesta, je najvyšší čas na jednoduchú údržbu.

Ako na to? Na čistú a suchú dosku jednoducho nanesieme vrstvu kondicionéru pomocou mäkkej handričky alebo špongie. Kondicionér má pri bežnej izbovej teplote formu pasty, no manipuláciou sa veľmi rýchlo ohreje a zmení na tekutinu, čo nám celý proces uľahčuje (jeho konzistencia sa tým veľmi podobá na kokosový olej). Necháme drevo asi 30 minút, aby do seba vsiaklo toľko kondicionéru, koľko potrebuje. Môžeme teda použiť trošku väčšie množstvo, nakoľko po ňom neostanú škvrny či iné stopy. Následne prebytok zotrieme čistou suchou handričkou. Dosku necháme prirodzene uschnúť, na odstránenie prípadných zvyškov kondicionéru môžeme na drevo priložiť papierový obrúsok. Doska je tak opäť impregnovaná, čím zvyšujeme jej odolnosť a okrem toho získa hodvábny povrch a krásne sa zvýrazní prirodzená kresba dreva.

obnova krajacej dosky

Čo ak je doska príliš poškriabaná? Aj pri najlepšej starostlivosti sa doska časom prirodzene opotrebuje a vytvoria sa na nej rôzne ryhy, zárezy či škrabance, prípadne škvrny. Narozdiel od plastovej dosky, ktorú by sme z hygienických dôvodov mali pri väčších ryhách zahodiť, vieme drevenú dosku krásne obnoviť. Prečo je to dôležité? Okrem estetickej stránky ide aj o zdravie. V ryhách sa totiž hromadí viac baktérií a je ťažšie ich odtiaľ odstrániť. Pred nanesením kondicionéru si drevenú krájaciu dosku ľahko obnovíme pomocou brúsneho papiera. Odporúčame použiť papier s viacerými stupňami zrnitosti – začneme drsnejším (napr. zrnitosť 120), ktorý odstráni ryhy a škrabance a jemným brúsnym papierom (napr. 400-1000) dosiahneme hladký povrch. Brúsime vždy v smere vlákien. V prípade väčšieho poškodenia môžeme použiť elektrickú brúsku. Po očistení a uschnutí doske doprajeme extra starostlivosť v podobe kondicionéru, teda spomínanej zmesi vosku a oleja.

Tadáá! Doska je ako nová, bez škrabancov, navyše je hodvábne hladká, odolná, so zvýraznenou drevenou kresbou a pripravená na kuchynské radovánky na niekoľko ďalších mesiacov :)

krajacia doska nordgarden

Prečo Wood love? Náš kondicionér je zmesou včelieho vosku a minerálneho oleja, ktorý je určený pre styk s potravinami. Minerálny olej neschne, dosku impregnuje zvnútra, chráni ju pred vlhkosťou, udržiava pružnosť a bráni tak vzniku prasklín. Nekazí sa a nepodporuje mikroorganizmy, v kontakte s jedlom je nezávadný. Vosk zabezpečí určitú voduodpudivosť, vytvorí ochrannú vrstvu, ktorá drevo chráni nielen pred vlhkosťou, ale aj škvrnami. Minerálny olej aj včelí vosk urobia svoju prácu aj osamote, ich kombináciou ale dosiahneme najúčinnejšiu a zároveň bezpečnú ochranu. Je teda ideálnou voľbou pre všetky drevené krájacie dosky.

Čo iné oleje? Často sa stretávame s odporúčaním olivového, slnečnicového, kokosového, či iného kuchynského oleja na rovnaké účely. Spočiatku majú tieto oleje podobný efekt, no po čase nastane negatívny prirodzený jav - jedlý olej sa totiž kazí, oxiduje, pretože nepolymerizuje. V dreve teda môže zatuchnúť a zožltnúť, čo nielen nepridá na estetičnosti, no zároveň môže doska začať zapáchať, keďže takýto „pokazený“ olej podporuje rast mikroorganizmov. Ak už chcete použiť niektorý z kuchynských olejov, odporúčame ľanový, ktorý je z nich na to najvhodnejší. Pri výbere však buďte opatrný – bežné ľanové oleje, ktoré sa používajú na úpravu dreva, sú chemicky spracovávané a obsahujú látky, ktoré nie sú vhodné na kontakt s potravinami, pôsobia totiž toxicky. Vyberte si teda ľanový olej určený na konzumáciu. Ten síce časom rovnako podlieha oxidácii, trvá mu to ale dlhšie, než iným kuchynským olejom. Podobne je na tom kokosový olej či olej z vlašských orechov. V každom prípade ani jeden z týchto olejov nie je úplne ideálny, sú však tou lepšou voľbou. Ďalšou možnosťou je tungový olej, ktorý je, podobne ako ľanový, vo väčšine prípadov nevhodný na konzumáciu, preto je potrebné hľadať 100% čistý, prírodný olej, inak bude obsahovať rôzne chemické prímesy, ktoré pre nás môžu byť toxické.

My sme teda rozhodne za osvedčenú kombináciu včelí vosk + minerálny olej. Hotový kondicionér si viete objednať aj v našom obchodíku. Wood love je pripravený na okamžité použitie a vystačí na 15-20 aplikácií na stredne veľkú dosku. Okrem toho je balený v pekných, praktických a znovuvyužiteľných fľaštičkách :)

olej vosk krajacie dosky nordgarden

Čo alergici a vegáni? V prípade, že ste alergickí na včelie produkty, prípadne ste vyznávači vegánstva, kontaktujte nás pred objednávkou a dosku zhotovíme bez použitia vosku, ošetrenú len minerálnym olejom.

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
nordgarden
nordgarden
51 predaných ks, 22 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Sme nadšenci dreva, prírody a severského ducha a prostredníctvom každého nášho výrobku sa snažíme priniesť ich kúsok aj do vášho domova.

Všetky produkty sú starostlivo zhotovené originály.

#milujemedrevo

Zákazky momentálne neprijímame, do dielne sa tešíme po "materskej". Vďaka za priazeň.

Snažíme sa používať recyklované balenie, ak musíme použiť nový materiál, tak recyklovateľný. V prípade, že si prajete nové (ekologické) darčekové balenie, kontaktujte nás vopred.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kondicionér na drevo WOOD LOVE - 10242425_Kondicionér na drevo WOOD LOVE by nordgarden
 Páči sa 20 ľudom
7,50 €
 - Štvorcová krájacia doska - jaseň - 10783933_Štvorcová krájacia doska - jaseň by nordgarden
 2 komentárov
 Páči sa 31 ľudom
31 €
 - Dlhá krájacia doska - orech - 10815794_Dlhá krájacia doska - orech by nordgarden
 Páči sa 9 ľudom
45 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »