Domov » Žurnál+ » Autor: Monika Sivulič

Žurnál+

Ako sa starať o krájacie dosky: Umývanie a dezinfekcia

Monika S. » Návody / 2019-06-19 07:00:01 /  3 komentáre / 53 lajkov / 392x zobrazený

Masívne drevo je vďaka svojim vlastnostiam ideálnym materiálom na krájacie dosky (na ktoré, samozrejme, nedáme dopustiť ;) ). V predošlom článku sme si vysvetlili, prečo sú drevené denká zdravšou a trvácejšou voľbou do našich kuchýň. Aby sme však dosku zdravú a trvácu aj udržali, mali by sme sa o ňu aj patrične starať.

Ako teda drevenú dosku umývať a dezinfikovať?

 

PO KAŽDOM POUŽITÍ

Krájaciu dosku umývame po každom použití pomocou vlhkej handričky alebo opláchnutím v teplej vode. Môžeme použiť aj trochu prípravku na umývanie riadu (preferujeme tie na prírodnej báze, sú šetrnejšie k doske, nášmu zdraviu aj prírode).

Zlatým pravidlom je nechať dosku vždy riadne vyschnúť, nenechávame ju nikdy stáť vo vode a ani schnúť naležato. Doska musí schnúť voľne, teda nepoužívame žiadne „urýchľovače“, inak sa drevo môže deformovať.

Doska v žiadnom prípade nepatrí do umývačky riadu a škodia jej aj agresívne čistiace prostriedky.

 

Drevená doska si vyžaduje správnu starostlivosť

 

PRÍLEŽITOSTNE

Drevo má zázračnú antibakteriálnu schopnosť. Okrem toho, že je schopné „vtiahnuť“ baktérie do svojich pórov, kde po uschnutí uhynú, z vlákien sa pri krájaní uvoľňuje aj kyselina trieslová, ktorá má sama o sebe antibakteriálne účinky. Netreba sa však spoliehať len na to a z času na čas je vhodné dosku dezinfikovať a to najmä v prípade, ak ju používate napr. na krájanie mäsa či potravín, ktoré ďalej neprechádzajú tepelnou úpravou. Používaním doska môže absorbovať pachy potravín a taktiež môžu časom na dreve vzniknúť škvrny. Dostať drevenú dosku do pôvodnej kondície však nie je nič náročné.

 

 

Drevo je prírodný materiál a preto mu svedčí prírodná starostlivosť.  Po čistiace prostriedky preto nemusíme chodiť ďaleko, skvelo nám poslúžia aj ingrediencie priamo z kuchyne :)

  • OCOT – dosku jednoducho pretrieme mäkkou handričkou navlhčenou v octe. Kyselina octová má dezinfekčné účinky a poradiť by si mala aj s E.coli či salmonelou.
  • SOĽ A SÓDA BIKARBÓNA – zo zmesi soli, sódy bikarbóny a trochy vody (jedna polievková lyžica z každej ingrediencie) si vytvoríme pastu, ktorú dôkladne rozotrieme po povrchu dosky. Necháme chvíľu pôsobiť a dôkladne opláchneme. Táto pasta pomôže najmä s odstránením rôznych škvŕn.
  • CITRÓN – prekrojte citrón na polovicu a potrite ním dosku. Samotný citrón nie je dostatočne dezinfekčný, pomôže však zbaviť sa prípadného zápachu z dosky (ideálne napr. po krájaní cibule, cesnaku či rýb). 

Na docielenie čo najlepšieho výsledku použijeme kombináciu vyššie uvedených surovín (napr. zmiešame ocot so sódou bikarbónou a pod.).

Najmä po krájaní mäsa nám dobre poslúži aj peroxid vodíka. Dosku najprv pretrite handričkou namočenou v octe a následne handričkou či papierovým obrúskom namočeným v peroxide. Nezabudnite dosku dôkladne opláchnuť a usušiť.

Použitie bielidla neodporúčame, nakoľko ide o silnú chemikáliu, ktorá oslabuje štruktúru dreva a nie je ideálna ani pre naše zdravie. V nevyhnutnom prípade môžeme rozriediť lyžičku bielidla v dvoch litroch vody. Handričkou navlhčenou v roztoku potrieme dosku (tak, aby doska bielidlom nenasiakla), následne utrieme vlhkým obrúskom a suchou handričkou. Necháme dôkladne vysušiť.

 

Na rôzne potraviny používame rôzne krájacie dosky.

 

Dobrá rada na záver: Odporúčame používať rozličné dosky pre rozličné druhy potravín. Napr. je dobré mať jednu dosku na surové mäso, inú na ovocie a zeleninu a inú na potraviny s výraznou arómou (cibuľa, ryba a pod.). Okrem toho, že nebudete riskovať, že krájané banány budú mať cesnakovú príchuť, zabránite tak aj tzv. krížovej kontaminácii.

V najbližšom článku si povieme, ako obnoviť dosku a vrátiť jej nielen hladký povrch, ale aj krásu.

Prajeme veľa radosti pri práci v kuchyni :)

Komentáre

Yba Zas o niečo múdrejšia. Ďakujem ;)

2019-06-19 21:26:091x

nordgarden @Yba ;)

2019-06-19 21:49:27

MirianaOli Dobré rady nadovšetko, super:)

2019-06-20 10:51:521x

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

P
nordgarden
nordgarden
51 predaných ks, 22 hodnotení

Reaguje do 2 hodín

Sme nadšenci dreva, prírody a severského ducha a prostredníctvom každého nášho výrobku sa snažíme priniesť ich kúsok aj do vášho domova.

Všetky produkty sú starostlivo zhotovené originály.

#milujemedrevo

Zákazky momentálne neprijímame, do dielne sa tešíme po "materskej". Vďaka za priazeň.

Snažíme sa používať recyklované balenie, ak musíme použiť nový materiál, tak recyklovateľný. V prípade, že si prajete nové (ekologické) darčekové balenie, kontaktujte nás vopred.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Veľká krájacia doska z orecha - 10153686_Veľká krájacia doska z orecha by nordgarden
 Páči sa 33 ľudom
39 €
 - Malá krájacia doska - orech - 10783102_Malá krájacia doska - orech by nordgarden
 2 komentárov
 Páči sa 11 ľudom
19 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »