Domov » Žurnál+ » Autor: Veronika Bošková

Žurnál+

10 vecí, ktoré vám pomôžu v handmade podnikaní

Veronika B. » Rady predajcom / 2020-03-13 17:00:01 /  12 komentárov / 103 lajkov / 1716x zobrazený

Väčšina obchodíkov tu na Sashe začne úplne rovnako - ako vášeň či záľuba. Chcete niečo vytvoriť, najskôr pre seba, neskôr pre známych a zrazu je po vašich výrobkoch taký dopyt, že premýšľate o tom, či opustiť zamestnanie alebo sa vrhnúť do podnikania po materskej naplno. Dnes vám prinášam 10 tipov na veci, ktoré vám v tomto pomôžu. 

1. Prineste niečo nové

Kedysi bola ponuka ručne robených výrobkov smutne malá. Keď ste chceli mať niečo originálne, museli ste mať šťastie a dlllho hľadať. Dnes je už trh s handmade produktmi plný, krásny a farebný a viete si nájsť presne to, čo hľadáte. Ak však chcete vyrábať a predávať, musíte sa zamyslieť, v čom sú vaše výrobky iné, výnimočné a jedinečné - materiálom, prevedením, funkčnosťou - snažte sa skrátka odlíšiť. 

2. Spravte si prieskum trhu

Predtým, ako sa rozhodnete čokoľvek vyrábať, popozerajte sa na internete, či je o niečo také vôbec záujem. Prečítajte si fóra, popozerajte na sociálnych sieťach, pohľadajte skupiny, v ktorých by mohli byť vaši potenciálni zákazníci - hľadajú niečo podobné? Nie je nič horšie, ako keď vložíte svoju energiu do produktu, ktorý vlastne nik nepotrebuje, nechce a nemá prečo kupovať. Pýtajte sa, hľadajte, skúmajte. 

3. Pravidelnosť je milenkou úspechu

Zákazníci majú krátku pamäť a príliš veľa vecí na výber. Robte preto veci konzistentne, pravidelne - nie je nič horšie, ako keď vyrobíte niečo nové, je o vás všade počuť a potom zhasnete ako svieca a pol roka sa nič nedeje. Podnikanie je maratón, nie šprint a preto si svoje sily rovnomerne rozložte.

4. Spravte si jednoduchý biznis plán 

Koľko výrobkov viete za mesiac vyrobiť? A ak ich všetky predáte, koľko viete maximálne zarobiť? Keď budete chcieť pribrať niekoho do tímu, budete ho mať z čoho zaplatiť? Koľko vás stojí zabalenie jednej zásielky? Ja viem, že sa vám do toho nechce. Ale verte mi, ak to s podnikaním myslíte vážne, skôr či neskôr si na ne budete musieť odpovedať. A čím skôr to urobíte, tým lepšie. Ušetríte si čas, nervy a aj peniaze. Ak potrebujete pomôcť, skúste sa pozrieť na túto knižku. Mohla by vám pomôcť. 

5. Dajte si záležať na fotkách

Nič tak nepomôže alebo nepokazí dojem z vašich výrobkov, ako fotografie. Dajte si na nich záležať, venujte jeden víkend tomu, že si pozriete rôzne návody na internete alebo sa spýtajte niekoho, kto má s fotením skúsenosti. Fotka predáva. Nepodceňujte ju. 

6. Verte si

Keď budete mať správne nastavenie a položíte svojmu podnikaniu stabilné základy, nemá prečo vám to nevýjsť. Verte svojim schopnostiam. Dokážete to. A keď nemáte v blízkosti nikoho, kto by vás podporil, nájdite si ho v online svete. Je toľko skupín a komunít, kde sú ľudia , ktorí prechádzajú presne tým istým, ako vy - hľadajte, nájdite a verte si. 

7. Nerobte na náklady

Aj keď máte radosť z tvorenia, dajte si rande s kalkulačkou a vypočítajte si, koľko sama sebe platíte za jednu hodinu. Ak sa pohybujete niekde okolo eura, tak zvážte, či radikálne nezvýšite ceny. Ak dokážu vaše ruky niečo vytvoriť, sú zázračné a vážte si ich. Dokážete vytvoriť úžasné veci. Tak z nich majte radosť. 

8. Nikdy sa s nikým nehádajte

Online priestor je zradná vec a dávajte si dobrý pozor na to, čo kde napíšete alebo poviete. Vaši zákazníci sú vašou vizitkou a chodiacou reklamou zároveň. Buďte na nich za každých okolností milí a zdvorilí.

9. Nezatajujte sa

Ak sa vám stane niečo nepríjemné - nemáte správne komponenty, ochoreli ste a nedostanete sa na poštu včas, pokazilo sa vám auto alebo čokoľvek iné, čo ovplyvňuje vaše podnikanie - komunikujte. Napíšte zákazníkom pravdivo, čo sa deje a kedy môžu zákazky očakávať. Všetci sme ľudia a vieme pochopiť, že sa občas veci dejú. Ale neskrývajte sa. Komunikujte. 

10. Nevzdávajte sa

V každom podnikaní sú lepšie a horšie dni. Nevzdávajte sa. Keď máte aspoň jednoduchý biznis plán, ciele a rozumne nastavené plánovanie, pôjde to. Po malých krokoch, ale pôjde. Nevzdávajte sa. Dokážete to.

Komentáre

Lumia jednoducho a jasne:)

2020-03-08 20:39:381x

nikkita @Lumia v dnešnej dobe skenovania a nečítania sa už asi inak ani nedá :)

2020-03-08 21:03:43

Vysivky_od_Ivky Ďakujeme za slová podpory :) ;)

2020-03-08 22:50:141x

nikkita @Ivetthandmade veľmi rado sa stalo ❤️

2020-03-08 23:23:49

JanaYarn Ja by som dodala bod 5a.

Dajte si záležať nielen na fotografii, ale aj na popise výrobku, ktorý prezentujete.

Nie je nič horšie, ako keď výrobok má popis, v ktorom ani jedna veta nie je bez gramatickych chýb. Aj na SASHe sa také nájdu (a nejedná sa pritom o cudzincov).

Pre mňa je strašné dočítať sa, že: ... výrobok vznikol v ateliéry ..., ... sme ochotný..., Milý zákazníci ..., ,,, vplivom vlhkosti..., ... fotky z výrobi..., ... povzbudiví účinok..., ... dlhé zimné večeri..., ... výkend bez poštovného..., ... pozrite si v žurnály..., ... vo farebných odtieňov ..., ... medzi štýlmy ...

Krásne a pravdivo spracovaná téma. Ďakujem.

2020-03-09 08:39:3718x

nikkita @JanaYarn úplne súhlasím !!!!!

2020-03-09 12:39:12

ButterflyHandMade ❤️

2020-03-09 17:03:15

lace.charm Ďakujem! :)

2020-03-13 17:44:19

campanula Ja takto naozaj fungujem a odporúčam tým co začínajú, skopírujte si tento článok a kontrolujte, čo ste ešte neskúsili. Pekné desatoro pre handmade tvorcov. ;)

2020-03-13 18:11:041x

AdharaDecor Vďaka za článok. Som rada, že sú tu stále aj tvorivé témy a nielen panika okolo... veď vieme čoho. Mám však pocit, že bod 1 a 2 si trošičku odporujú. :-) Veď ak prinášame niečo nové, ale naozaj úplne nové, tak ako môžeme spraviť prieskum trhu, keď nič podobné neexistuje? Prosím, nepozerajte si teraz kritickým okom moju handmade ponuku, táto otázka má trápi skôr v súvislosti s mojou hlavnou – literárnou tvorbou. Ak už je veľa podobného, darmo, že to aj ľudia chcú – už existujúci tvorcovia ich potreby naplnia.

A bod 5 – ach, fotky... viem, že moje majú čo zlepšovať, no priznám sa, popri všetkých mojich aktivitách na to nemám energiu. Ani čas striehnuť na optimálne svetlo. Minimálne jeden „ležiak“ mám zle nafotený, ale aj vzhľadom na to, že sklad mám momentálne v inom meste než v akom bývam, mi akosi nevychádza ísť ho lepšie nafotiť.

Bod 6 a podporné skupiny – mám opačnú skúsenosť so svojou literárnou tvorbou. Ale vidím, že v handmade – teda, aspoň na tomto portáli – je to úplne iné. Tu ľudia jeden druhého takmer výlučne chvália, tam sa väčšinou vzájomne kritizovali až napádali.

A teraz si možno pomyslíte, že týmto komentárom idem aj proti bodu 8. :-) Ale ja sa len zamýšľam, mám to vo zvyku. A viem, že mám v aktivitách ohľadom predajnosti medzery. Mohla by som zabrať viac, no prioritou zostáva tá literárna tvorba... takže zatiaľ ozdôbky robím len pomaličky, kúsok po kúsku, a som priam rada, že po nich nemám väčší dopyt, lebo by som ho časovo nevládala pokryť.

2020-03-13 22:54:23

P.S.Velke_radosti Jednoducho, zrozumiteľne a jasne! :)

2020-03-14 09:08:21

FMdesign Skvělý článek, který naprosto vystihuje vše podstatné. :-) Děkujeme! :-) Snad jen malinké doplnění, a to: "s úsměvem, jde vše lépe". :-)

2020-03-14 10:36:20

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Kniha + diár + nálepky + taška - 11664594_Kniha + diár + nálepky + taška by nikkita
 1 komentárov
 Páči sa 25 ľudom
19,90 €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »