Domov » Žurnál+ » Autor: Nikoleta Jurčinová

Žurnál+

Pozvánka na výstavu ornamentov

Nikoleta J. » Pozvánky a Reportáže / 2018-03-20 22:32:20 /  Pridaj komentár / 6 lajkov

ČARO SLOVENSKÉHO ORNAMENTU

Výstava ČARO SLOVENSKÉHO ORNAMENTU sa dotýka tém Slovenského ľudového ornamentu majstra Štefana L. Kostelničáka a Staroslovienskej symboliky, doplnených o autorské fotografie Miloša Zverinu zachytávajúce zaujímavé miesta slovensko-slovanského sveta (Skaly Doubuša, Tatranské pleso, Kriváň, okolie Nitry, skalu Budzogáň, Terchovskú dolinu, rieku Dunajec, skanzen Zuberec, Malý Dunaj, vrch Zobor, hradisko Bojná, jaskyňu Čertova pec, hradisko Mikulčice, ...)
 

Prezentované sú tieto regióny:

Moravské Slovácko- Slovácko je národopisná oblasť južnej Moravy juhovýchodne od Brna;

Západné Slovensko- západná časť Slovenska, Záhorská nížina, Biele Karpaty, Malé Karpaty, Myjavská pahorkatina, Považské podolie, Trnavská pahorkatina, Hornonitrianska kotlina, pohoria Fatransko-tatranskej oblasti a Slovenského stredohoria, ktoré zo severu lemujú Podunajskú pahorkatinu;

Stredné Slovensko- centrálna časť Slovenska, do ktorej sa zahŕňa Turčianska kotlina, Hornonitrianska kotlina, Žiarska kotlina, Pliešovská kotlina, Zvolenská kotlina, Horehronské podolie, ako aj pohoria nimi zovreté a tiež západná časť Slovenského rudohoria;

Východné Slovensko- do východného Slovenska sa zaraďuje Popradská kotlina, Spišská Magura, Pieniny, Ľubovnianska vrchovina, Čergov, Levočské vrchy, Bachureň, Šarišská vrchovina, Hornádska kotlina, Branisko, Čierna hora, Košická kotlina, Nízke Beskydy, Poloniny, Slanské vrchy, Beskydské predhorie, Východoslovenská nížina, Vihorlatské vrchy a Zemplínske vrchy; Karpatská Rus- územie, ktoré je približne zhodné s územím Karpatských hôr.

Slovenská ornamentálna výzdoba je podivuhodnou čiastkou slovenskej kultúry. Pestuje sa v takom veľkom množstve, toľkorakým spôsobom a v mnohých rozličných živých farbách, že máloktoré národy môžu sa pochváliť podobnou typickou samostatnou ornamentikou. 

 

     V roku 2016 naše Občianske združenie Slavica /www.slavica.sk/zorganizovalo medzinárodnú konferenciu Forum Slavica - Symbol a ornament v živote Slovanov. Jednou z prednášajúcich bola i pani Anna Kostelničáková, ktorá nás oboznámila s bohatou ornamentálnou tvorbou Leonarda Kostelničáka, ktorý bol originálnym umelcom. Svojou tvorbou siahal až na zabudnutý prah slovenského výtvarného cítenia - ornamentiky. Tento umelec nesmierne miloval svoj rodný kraj a vlasť. Ornamentami dekoroval keramiku, sklo, nábytok, interiéry, sakrálne pamiatky. Namaľoval tiež M. R. Štefánika a jeho mohylu.

 

Zdôrazňoval: " Slovenská ornamentálna výzdoba je dôležitou súčasťou slovenskej kultúry - vyjadrenia vnemov ornamentálnymi kresbami, maľbami a prevedenie dekorácie rôznou technikou je bežným darom slovenského ľudu."

     I mňa samotnú inšpirovala jeho práca a vytvorila som omaľovánku - Ornamenty.

     Samotné združenie sa rozhodlo spopularizovať slovenskú ornamentálnu tvorbu prostredníctvom výtvarného kurzu - Škola slovenského ornamentu, ktorý sa uskutočnil v roku 2017.

www.slavia.biz

 

Vernisáž výstavy sa bude konať celý mesiac Jún v OC Centro v Nitre.


              Ornamentálne kreslenie je ako lyrické básnenie - má plnú voľnosť fantázie.

Výstava Miloša Zverinu (autor) a jeho spolupracovníkov: Daniel BLAŽKO (grafika), Galina ANTROPOVA (grafické spracovanie ornamentov) a Anna KOSTELNIČÁKOVÁ (odborná spolupráca).

 

Komentáre

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

Vecičky nájdete

V žurnáli sú spomínané:

 - Ornamenty - omaľovánka - 10742075_Ornamenty - omaľovánka by ni.kolet
 4 komentárov
 Páči sa 23 ľudom
3,- €

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »