Domov » Žurnál+ » Autor: Zuzana Číková

Žurnál+

Fotopostup: Drevený vešiak

Zuzana Č. » Návody / 2017-07-12 16:55:01 /  3 komentáre / 34 lajkov

Po roku od nasťahovania sa do nového domu nastal nastal čas aj na vešanie uterákov v kúpeľni. Ako kutil a estét zároveň, som usúdila, že vešiak bude dobrý kandidát na domáci miniprojekt.

Navyše, v časoch "zabývacieho ošiaľu" som kúpila dreveno-mosadzný vešiak na toaletný papier od Ferm Living, ktorý nie je akurát úplne kombinovateľným artiklom a nechcelo sa mi ho vzdať.

Po predchádzajúcom projekte mi ostal kus bukovej palice a v Obi som našla aj zlaté L háky (neverili by ste, aké ťažké je vypátrať zlatisté stavebné komponenty), takže som sa s nadšením pustila do dizajnu a výroby. Výsledok sa mi mimoriadne pozdával a využiť sa dá v celom dome.

V postupe uvádzam rozmery a typy komponentov, ktoré som použila ja, ale dajú sa variovať podľa dostupnosti alebo gusta.

 

Materiál

- palica z masívneho buku, priemer 25 mm

- kovový hák zlatej farby v tvare L, vonkajší rozmer 20 mm x 35 mm, priemer 4,5 mm

- hmoždinka č. 8

- povrchová úprava dreva - Clou vosková pasta

- jemný šmirgeľ (č. 400)

- plátenná handrička

 

Nástroje

- elektrická pokosová alebo okružná píla

- vŕtačka

- kladivo

- jamkár 

 

Postup

Upozornenie: Pri vŕtaní a pílení sa neriaďte fotografiami a používajte ochranné rukavice.

Ide sa na to! Z palice odpílime 1cm hrubé koliesko, odporúčam napíliť si viac do rezervy. Prečo? To zistíte pri vŕtaní 0,5 cm otvoru do 2,5 cm kolieska. My sme použili pokosovú pílu, na taký tenký rozmer to chcelo menší tréning.

 

Teraz prichádza asi najťažší krok - navŕtanie diery do stredu drevenej časti. Stred si vymeriame pravítkom a označíme ceruzkou bodku, platí tu "Trikrát meraj, raz vŕtaj!", keďže na takom malom rozmere je vidno každého pol milimetra. Do vyznačenej bodky ťukneme jamkárom a kladivom, aby nám pri nasledujúcom kroku neuchádzala vŕtačka.

 

Pri vŕtaní zase platí "Menej je viac!". Číslo vrtáku zvolíme iba o kúsok väčšie ako priemer vonkajšej časti háku, na 4,5 mm hák sme použili 5 mm vrták. Pre minimalizáciu nepresností sme začínali postupne od menších cca 3mm vrtákov a postupne zväčšovali otvor.

 

 

Tak! Hrubú prácu už máme za sebou, teraz je potrebné upraviť povrch drevených častí. Začneme ošmirgľovaním celého povrchu, pričom dávame pozor na jemné zaoblenie hrán. Mne sa osvedčila jemnosť 400, ale znieslo by to myslím aj drsnejší papier.

 

Ako povrchovú úpravu som zvolila voskovú pastu, pretože mám rada čo najprírodnejšie úpravy. Druhý dôvod bol, že som chcela vyskúšať pastu, ktorú som si priniesla zo skvelého reštaurátorského kurzu v dielni Slaný v Brne. Vosk aplikujeme krúžením nazberkanou handričkou. Ideálne je dať viac vrstiev s odstupom 1 dňa, aby vosk prenikol do dreva. Môžete ale použiť inú úpravu, morenie, lakovanie, prípadne farbu (aj keď to už sa mi zdá na takú krásnu kresbu dreva škoda).

Po dokončení povrchovej úpravy upevníme drevenú časť na kovovú. Možno to pôjde trochu ťažšie, keďže skrutkovacia časť háku je hrubšia ako rovná časť háku, ale zopár napnutí bicepsu je lepších ako príliš veľký priestor okolo háku. Drevo neskrutkujeme na doraz, ale necháme ho na poslednom závite pred hladkou časťou háku, aby sa nám po navŕtaní nekrútilo a nemuseli sme ho lepiť o stenu.

 

V cieli nastupuje pán s vŕtačkou, ktorý navŕta dieru, zapraví hmoždinku a upevní vešiak do steny.

 

Verím, že som inšpirovala k vlastnoručnému vytvoreniu praktického doplnku do domácnosti. Kutilstvu zdar!

 

Zuzka - nebula

Komentáre

PohladnicePreRadost Skvelé ! krásny a praktický výsledok ... najmä pre kutilov začiatočníkov je to perfektný postup, ale keď som uvidela prst bez rukavice v blízkosti zapnutej pokosovej píly ... bŕŕŕŕ´... :) opatrnosti nie je nikdy dosť :)

2017-07-10 13:26:54

nebula Ďakujem :) Používanie ochranných prostriedkov je samozrejme viac ako odporúčané.

2017-07-10 16:38:551x

soul.LIGHT Skvelý návod. Taká maličká vecička a koľko je s tým práce, ale vyplatilo sa :-) krásny a minimalisticky doplnok.

2017-07-10 22:02:17

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »