Domov » Žurnál+ » Autor: Natália Bodišová

Žurnál+

ODHALENÉ: Ako vzniká dielo NB art?

Natália B. » Tvorba / 2019-02-18 07:00:01 /  2 komentáre / 30 lajkov

JE TO TU! Natália Bodišová alias NB art odhalila svoje PRÍSNE TAJNÉ grafické postupy! Legendy hovoria, že je na jedno dielo schopná skombinovať až 20 rôznych médií. Pravda či povera?! Čítaj ďalej...

A teraz už serióznejšie :) V tomto príspevku by som svetu rada prezradila, alebo aspoň priblížila proces mojej tvorby. Keďže umelci zvyčajne neodhaľujú celé svoje "know-how", aj tento článok ostane z 30% zahalený rúškom tajomstva. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako vzniklo jedno z mojich najčerstvejších diel.

Čo som potrebovala: 

  • tvrdý výkres, akvarelový papier
  • anilínové farby, tempera
  • kvalitná káva
  • biely suchý pastel
  • zlaté gélové pero, zlatý tuš, zlaté vločky
  • čierny tuš
  • slabý sociálny život
  • ceruzka B9 + uhlík

1. Prachobyčajný náčrt

Veď inak sa začať ani nedá. Táto fáza pozostáva z brainstormingu rôznych prvkov, ktoré sú podľa mňa "cool". V mojej tvorbe sa okrem iného inšpirujem mytológiou a toto dielo je ňou poznačené azda najviac. Tvár "valkýry" je úplne vymyslená, no nepripomína vám kúsok Keiru Knightley? 

2. Dodanie hĺbky

Moja nežná "Keira" rýchlo nabrala maskulínny vzhľad bojovníčky po tom, čo som schmatla tú najmäkšiu ceruzku, čo mám (B9) a nenarušila jej doposiaľ bezchybnú pleť. Napriek tomu, že vlastním celú sadu ceruziek a uhlíkov rôznych tvrdostí, preferujem vždy tie najmäkšie. Po klasickom vytieňovaní prichádza na rad moje charakteristické šrafovanie realizované čiernou fixou s hrotom hrubým 0,05mm. Tieto dva body sú povinnou jazdou každého diela. To, čo príde potom, variuje podľa momentálneho cítenia.
Poznámka: na začiatku nikdy neviem, ako bude dielo vyzerať vo finále.

3. Nech zlato tečie prúdom

V tomto bode už kresba zachytáva môj charakteristický štýl, no jeden podpis tu ešte chýba - ZLATO. Čiernobiela ilustrácia by predsa bola bez zlatého akcentu nudná a neoriginálna! Plejáda mojich zlatých médií je poriadne košatá - gélové pero, dva odtiene zlatých tušov, tempera, akryl, fixa a zlaté vločky. Na prilbu bol použitý tuš mojej obľúbenej značky Winsor & Newton. Jeho saturácia je obdivuhodná a finálna trblietavosť nemá konkurenciu. Detaily na golieri boli robené metalickým gélovým perom kvôli vysokej presnosti. Aj keď odtieň nepatrí medzi najintenzívnejšie, čo mám, jeho tenký hrot umožní dôkladné vypracovanie najjemnejších detailov. To je dôvod, prečo som ho zvolila aj na vyhotovenie hviezdičkového vzoru na hábite. 

4. Čo dom dal

A ide sa na vec! V tejto fáze si pripadám ako čarodejnica, ktorá do hrnca hádže všakovaké ingrediencie a dúfa, že výsledok dobre vypáli. Na tento obrázok som použila čierny tuš značky Winsor & Newton, ktorý vidíme na hábite. Mesiac a vlasy valkýry sú urobené bielou temperou - tá umožňuje budovať do tretej dimenzie a tak vďaka nej obrázok získa plastickosť. Práve kvôli tomu sa ňou vôbec nešetrilo. Detaily boli následne vyhotovené pomocou ceruzky mäkkosti B9. Na lúče, ktoré vrhá mesiac, som použila biely suchý pastel. A zoznam použitých médií bude ešte dlhší...

5. Ako na pozadie

V skratke - valkýru som z tvrdého výkresu vystrihla a nalepila na akvarelový papier. Ten som pomaľovala anilínovými farbami a následne si skrátila čas schnutia fénom (vrelo odporúčam). Dymovú oblohu som docielila veľmi jednoducho - vďaka štruktúre akvarelového papiera som si mohla dovoliť nadmerný objem vody, ktorý sa postaral o želaný efekt.

6. Finálne kúzlo

Nič nemá tak čarovnú štruktúru ako zlaté vločky - odlesky, ktoré hádžu sú doslova hypnotické a tak som ich proste musela použiť. Pracuje sa s nimi jednoducho a je to zábava, nevýhodou je jedine veľký neporiadok. Aj najmenší závan môže tieto zlaté omrvinky rozvíriť kade-tade, nevynechajúc ani vaše dýchacie ústrojenstvo. Ako to riešim ja? NEDÝCHAM! Následne pracovné miesto + moje vlasy dôkladne povysávam ;)

Voilà, dielo je HOTOVÉ! Dúfam, že vás môj článok inšpiroval k experimentácii s najrôznejšími médiami. Rada vám odpoviem na všetky prípadné otázky - stačí, ak mi ich hodíte do komentu :) 

Komentáre

henrieta.mikulasova Silne symboly..suznim ❤

2019-02-18 15:50:50

SvetloDomova Brutálne dielo❤

2019-02-19 07:19:37

Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »

TOP Žurnál Mesiac

Najlepšie žurnály mesiaca

Viac »
Kompletná hitparáda žurnálov »