Žurnál+

Ako som stvárnila PÝCHU (7 smrteľných hriechov)

nbart25 predaných ks, 10 hodnotení

Natália B. » Tvorba / 2020-01-01 07:00:01 /  2 komentáre / 41 lajkov / 539x zobrazený

Vo svojom krátkom pôsobení som dostala už viacero zákaziek, s ktorými sa bolo treba popasovať. Každá z nich bola výzvou, pretože posúvala hranice mojej komfortnej zóny - nútila ma priblížiť sa klientovi a zároveň zanechať svoju charakteristickú stopu. Jedna mi však sadla ako uliata...

"Vyber si jeden zo smrteľných hriechov a stvárni ho" - doslova zákazka z neba! Asi prvýkrát si ma niekto vybral práve kvôli môjmu jedinečnému štýlu a nie len kvôli tomu, že som rádový kreslič. Tentokrát totiž nehľadali kresliča, ale umelca, ktorého osobitý rukopis uchopí myšlienku a umocní ju na kvadrát (pocta, no zároveň zodpovednosť). Zadanie si priam pýtalo presýtenie symbolmi a kontrastmi, ktoré nahlodajú ľudskú myseľ a donútia ju uvažovať... a to je presne moja šálka kávy! Možno dielo vstúpi pozorovateľovi do svedomia a donúti ho na hriech nazerať zo širšej perspektívy... alebo sa minimálne pokochá pekne zladenými farbami. 

Nebolo o čom uvažovať - môjmu štýlu sa najviac hodí pýcha (čo potvrdil aj samotný klient, ktorý dúfal, že si ju vyberiem). Po hodinách googlenia a vzdelávania sa o pýche (nevynímajúc filozofické názory klasikov, či biblické odkazy), som sa pustila do tvorenia... a TOTO je výsledok!

 

 

Vysvetlenie významov

Pýcha je považovaná za najhorší ľudský hriech, ktorý vedie k prehrešovaniu sa voči prvému Božiemu zákonu – „nebudeš mať iných bohov“. Kresba vyobrazuje mladú ženu stvárnenú ako starovekú bohyňu, ktorej krv je otrávená vlastnou samoľúbosťou. V diele badáme kontrast božského (anjelské perute, svätožiara či iné sakrálne prvky) a diabolského (oslepené oči a satanisticky vyzerajúca tvár). Slepé oči symbolizujú pokrivený úsudok o vlastnej nadradenosti, falošné krídla vieru vo vlastnú božskosť, tŕňmi omotané srdce zas skutočné prepadanie sa v hriech. Tri šípy smerujúce zdola k srdcu predstavujú akúsi diabolskú trojjedinosť, ktorá stojí oproti tej božskej, a ktorá zvonku rozosieva semená pýchy v pochabých ľuďoch, najjednoduchších koristiach daného hriechu. Špecifický význam má aj ľahký úsmev na ženiných perách – jej duša v nej síce hnije, no deje sa to v sladkom opojení falošnej božskosti a tak pre ňu ide o príjemné umieranie, ktoré nechce zastaviť. Cieľom kresby bolo vyobrazenie smrteľníka, v ktorom sa temno skrýva za pozlátkom zdanlivej nebeskosti.

 

 

Čo si myslíte o diele? Je niečo, čo som mohla spraviť inak?

Uvedomujem si, že moja tvorba nie je pre každého a nie všetci tolerujú jemný závan ponurosti, ktorý z nej sála. V každom prípade, zobrazenie smrteľného hriechu by asi nemalo byť veselé, čo poviete? ;)

 

Komentáre

mina289 Veĺmi zaujimave čítanie..... pýcha stvárnená neskutočne verne, skvelý výsledok

2020-01-01 14:45:052x

SvetloDomova Podľa mňa je to dielo s veľkým D..tlieskam,skladám klobúk a vychutnávam pohľadom...za mňa veľká gratulácia

2020-01-02 21:37:18
Pre komentovanie musíš byť prihlásený, nejde to ináč.

TOP Žurnál - Týždeň

Najlepšie žurnály posledného týždňa TOP žurnál mesiac »